Dostal jsem dvě rány paralyzérem, vypnul jsem. Pak nutili lhát svědky, tvrdí Mrázkův bodyguard | info.cz

Články odjinud

Dostal jsem dvě rány paralyzérem, vypnul jsem. Pak nutili lhát svědky, tvrdí Mrázkův bodyguard

Svědky nutili lhát, nabízeli jim cokoli, jen aby mě dostali za vraždu. Pavel Šrytr, bývalý policista a bodyguard kmotrů českého podsvětí, se nechce smířit s tím, že strávil skoro rok a půl ve vazbě na základě vynucených svědectví. Nyní po dlouhé době promluvil v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Čím si vysvětlujete urputnost policie dostat vás před soud za vraždu mafiánského bosse Antonína Běly i za cenu porušení zákona, jak zkonstatoval soud?

Po odchodu ze služeb státu jsem pracoval tam, kde jsem pracoval. Když se pohybujete v takovémto prostředí, tak se nevyhnete určitým skutečnostem, které se v něm dějí. Otázkou je, jestli o těch skutečnostech člověk rozhoduje, dopouští se jich, nebo k nim, v uvozovkách, přihlíží. Nemusí to tak být, ale mám za to, že v tom hraje roli osobní animozita. Když mě zatkli, tak mi jeden z detektivů radostně oznámil: „Já jsem to začal a tým Tempus to dokončil.“ Ten detektiv dnes pracuje na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Skutečně?

Ano. Samozřejmě, že jsem o celé věci přemýšlel. Je to detektiv, který kdysi skládal přísahu Sboru národní bezpečnosti, pak pracoval v týmu Pokr, který vyšetřoval mimo jiné vraždu Františka Mrázka. Můj osobní dojem je, že je ten člověk frustrovaný. Za socialismu se pokoušel dostat do Útvaru rychlého nasazení, kde jsem působil, ale nepovedlo se mu to. Já přeci nemůžu za to, že ten člověk neudělal před třiceti lety kotrmelec. Nevím, jestli dopředu, ale dozadu určitě ne, nebo neprošel psychotesty.

Jaká může být příčinná souvislost mezi tím co říkáte a vaším zatčením kvůli vraždě kmotra Běly? Není to jen vaše osobní představa po měsících strávených ve vazbě?

Ne. Vzhledem k tomu, kde jsem pracoval, jsem se s tímhle člověkem potkal v roce 2010, když mě vyslýchal. Tehdy přišel a chtěl mi podat ruku, chtěl být velký kamarád. Já jsem mu ale řekl, že si s každým ruku nepodávám a odmítl jsem i nabídku na tykání. Třeba ho to ponížilo.

Pořád mi tahle možná osobní nevraživost nezapadá do toho, co konstatoval ve vašem případu soud. Ovlivňování svědků a manipulování důkazů. Nemohl to být od detektivů spíš pokus dostat se na kloub vraždě kmotra Františka Mrázka?

Jestli to byl takový pokus, tak byl absolutně zbytečný. Z jednoho prostého důvodu. Když do mě po desetikilometrovém běhu, vykoupaného v županu, pustil zasahující policista dvě dávky z elektrického paralyzéru, není to nic příjemného, minimálně se pomočíte. Já jsem na chvilku vypnul, cítil jsem, jak mi přestalo bít srdce. Hned na to mě vyslýchali. Každý, kdo by něco věděl, by to policistům po takové přípravě vysypal. Pak jsem byl patnáct měsíců na vazbě, to je to samé. A proč jsem nic neřekl? Možná to bude pro leckoho znít dost nepravděpodobně, ale já o tom doopravdy nic nevím.

Tomu se nechce věřit, že nic nevíte, léta jste pracoval pro Mrázka, jeho partnera Tomáše Pitra…

Počkejte. Způsob, jakým mně dostali do hry, bych neměl vysvětlovat já ale oni. Jestli to bylo v souladu se zákonem, nebo ne.

Jeden z vašich bývalých kolegů z Útvaru rychlého nasazení, a jeden z hlavních svědků, Miloš Paprocký tvrdil, že jste se mu měl svěřit, že jste Antonína Bělu zastřelil…

Aha. Četl jste ten rozsudek? Takže víte, proč pan Paprocký tvrdil, co tvrdil. Také musíte vědět, že tenhle pán poslal elitní detektivy za dalším člověkem, kterého jsem stejně jako Paprockého vyhodil ze zaměstnání. Tak by proti mně mohl vypovídat. Paprocký si mu neustále stěžoval, jaké se mnou má problémy. Myslíte si, že by, kdyby věděl, že jsem takovou věc skutečně udělal, proti mně nevypovídal? Další věc. Myslíte si, že bych někoho, kdo na mě ví takovou zásadní věc tři roky před promlčením případu vyhodil ze zaměstnání? Co k tomu dodat. To, co policistům říkal, mu museli nejspíš říct oni sami. Mě kvůli téhle věci vyšetřovali mnohokrát, v té době jsem byl mimo území České republiky. Mimo to mě Antonín Běla nevyhodil. Já jsem od něj odešel v době, kdy jeho lidé udali skupinu Arménců, kteří bojovali za jeho syna. Oni je zradili.

Jaké máte povědomí o ovlivňování korunní svědkyně Hany Černé, jak také uvedl soud?

Ukázalo se, že jí to nadiktoval mladý Běla a policie. Je normální, aby ji nechali 15 až 20 minut s člověkem ve výkonu trestu, aby ji detailně instruoval? Tohle všechno by měla vyšetřit generální inspekce. Když mě zatkli, tak byly mého případu plné noviny. Kde byla presumpce neviny, případně nezpochybnitelné důkazy? A když mě soud pustil z vazby, objevily se informace, že jsem byl osvobozen kvůli nedostatku důkazů. Jakýpak nedostatek důkazů? Důkazy byly falšovány, policie svědky generovala výhradně z prostředí narkomanů, několikrát trestaných recidivistů a lidí, kteří se léčí na psychiatrii.

Vy jste byli obviněni nejprve tři. Krátce na to vyšetřovatelka obvinění proti obviněnému Karlu Kučerovi stáhla a udělala z něj svědka. Navíc, vaše advokátka si nemohla promluvit s vámi a nejdřív musela být u výslechu Kučery. Vy teď kvůli tomu podáváte trestní oznámení. Kde je podle vás problém?

Já jsem právníka nechtěl, věřil jsem tomu, že se uhájím sám, protože jsem nic nespáchal. Nicméně mi přidělili právničku ex-offo. Vyšetřovatelka mi nejprve předala usnesení o obvinění, kde byla tři jména – moje, Jána Kaca a Karla Kučery. Po nějaké době a byla u toho obhájkyně, přišla, ať jí to usnesení vrátím, že mi dá nové. Já jsem to odmítl, pokoušela se mi ho vytrhnout z ruky. Předal jsem jí ho, až poté, co mi to doporučila advokátka. Karlu Kučerovi, který s tím nemá nic společného, tehdy pohrozili, že byl šel na vazbu. Pak jsem slyšel, že má rodinu, o kterou by se neměl kdo postarat. Takový člověk by udělal cokoliv, aby do vazby nešel. Hodil se jim do skládačky, aby mohli roztočit ten kolotoč, tak jak si to představovali.

Co by podle vás generální inspekce, která vyšetřování odložila, měla udělat?

Přečíst si rozsudek, který soud poslal v lednu. V něm se jasně dočtete, jaké nezákonnosti se tam děly. Oni tímhle postupem, vydíráním, Kučeru donutili lhát a poslat do vazby dva lidi za nic. Vyjma zneužití pravomoci veřejného činitele tam je jasné padělání obvinění. Jak jsem se dozvěděl, vyšetřování GIBSu bylo odloženo kvůli nahrávce jednoho z detektivů, který si prý zaznamenal rozhovor se svědkyní Černou. Bůhví, jestli nějaká nahrávka existuje. Za prvé, pokud mám čisté svědomí, proč bych si někoho nahrával. A za druhé, inspekce ani zdaleka nevyslechla všechny svědky, které by vyslechnout měla. Policie měla dvacet let, aby vraždu Antonína Běly vyšetřila. Od počátku jsem byl hlavní podezřelý. Byl jsem několikrát vyslýchán, proč už tenkrát paní Černá neřekla policii, že jsem to byl já? Její manžel, který měl jít do vězení, pak u soudu jasně řekl: „Byli za mnou tři policisté a chtěli po mně, abych donutil manželku k výpovědi a společně jsme řekli u soudu, že víme, že to byl Šrytr a spol.“ Nutili je lhát. A když toho měli plné zuby, chtěli od toho dát ruce pryč, tak mu policisté pohrozili, že dostane vyšší trest. I jeho manželce měli říct, že ji taky zavřou a děti dostanou do pasťáku. V době, kdy se zdála být nadějnou svědkyní, jí naopak slibovali místo u policie. Když to nezabralo, institut chráněného svědka v zahraničí a podobně. Tohle je schopen dosvědčit i další svědek, bývalý policista, doktor práv.

Máte tušení, kdo mohl Antonína Bělu zastřelit, nebo si jeho vraždu objednat?

Moje tušení není důležité. Já se samozřejmě můžu domnívat, kdo to byl, a to jsem soudu naznačil. Ale nemám pro to důkaz.

Máte tušení, kdo zabil Františka Mrázka?

To je podobný model. Nebudu se k tomu už vyjadřovat. Dnes už je to zbytečné, nikdo to nevyšetří.

Proč jste vlastně v devadesátých letech jako výsadkář, příslušník Útvaru rychlého nasazení, přešel na „druhý břeh“?

Otázkou je, co to je ten druhý břeh? Co je horší zlo? Stát se z gaunera policistou, nebo když jako policista skončíte a nepracujete zrovna v zahradnictví, kde budete hledat práci? Co nám nabízel trh v devadesátých letech? Policisté, kteří neprošli lustracemi, a přitom to byli poctiví policajti, hledali nové uplatnění. Já jsem bral hlídání a veškeré věci, které k tomu patří, jako normální práci. Nikdy jsem nezašel za hranici, která by byla v rozporu s tím, v co věřím. Proto jsem například odešel od Antonína Běly. Nejsem typ člověka, který je rád, když někdo do někoho kope, když se někomu lámou kosti. Nikdy jsem se do svého zaměstnavatele, v uvozovkách, nezamiloval. Ale samozřejmě co člověk, to názor. Co vám můžu určitě říct je to, že aktuální zkušenost s policií mi přijde v lecčems horší, než práce bodyguarda, kterou jsem léta dělal. Detektivové z týmu Tempus mě dostali do stavu, takového jako auta po generálce. Znovu jsem začal výsadkářský výcvik, hodně běhám. Nechci to nechat plavat. Policisté, kteří překračují zákony, by měli být podle zákona potrestáni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud