Články odjinud

Exekutoři hledají nového prezidenta. Bude jím Vladimír Plášil? Padají i další jména

Exekutoři hledají nového prezidenta. Bude jím Vladimír Plášil? Padají i další jména

Exekutory čeká v březnu hledání nového prezidenta. Jejich současná šéfka Pavla Fučíková nechce svůj mandát obhajovat. Jako o jejím pravděpodobném nástupci se tak v právních kruzích mluví zejména o pražském exekutorovi Vladimíru Plášilovi. Vedení by bylo staronové, Plášil je v současnosti viceprezidentem komory. Volby ale každopádně budou napínavé, několik důležitých exekutorů se totiž nejspíše rozhodne až na poslední chvíli, zda se o své místo na sněmu přihlásí. INFO.CZ tak zjišťovalo mezi členy současného vedení komory a i mezi jejími dalšími vlivnými aktéry, jestli se budou o mandát ucházet.

Soudních exekutorů je v České republice zhruba 150. Jejich profesní komoru vede pětičlenné prezidium, ze svého středu vybírá prezidenta či prezidentku. Současná šéfka exekutorů Pavla Fučíková už se o další mandát ucházet nechce. V čele komory by ji tak mohl vystřídat viceprezident komory Vladimír Plášil, který svou kandidaturu do prezidia podle svých slov zvažuje.

„Naše profesní komora je co do počtu členů komorou velmi malou, na rozdíl například od České advokátní komory. Nikdy tudíž před vlastním volebním sněmem veřejně neřešila úvahy o tom, kdo se bude či nebude ucházet o členství ve volených orgánech komory. Navíc na volebním sněmu, který volí pět členů a pět náhradníků prezidia, může ohlásit svoji kandidaturu kdokoliv s přítomných soudních exekutorů,” uvedl Plášil v této souvislosti pro INFO.CZ.

Na otázku, zda by měl zájem o funkci prezidenta, přímo neodpověděl: „Podle zákona volí prezidenta a viceprezidenta Exekutorské komory ČR ze svého středu nově zvolené prezidium, které je kolegiálním orgánem. To znamená, že nejdříve záleží na tom, kdo bude do nového prezidia zvolen a až následně jaká bude shoda jeho členů na příslušném kandidátovi na prezidenta a viceprezidenta.  Více se v tento okamžik nelze k položené otázce vyjádřit.”

O Plášilovi ale mluví velmi pěkně současná prezidentka Pavla Fučíková. Podle ní by dokázal exekutory podržet: „Je to člověk, který pro komoru dýchá. Ať má k němu kdokoliv jakoukoliv výhradu, je velmi pracovitý a je na něj stoprocentní spolehnutí. Vystupuje profesionálně, možná není tak razantní, jak by možná někdo chtěl, ale je otázka, jestli máme být tak razantní. Hlavou zeď neprorazíme, to se ukázalo. Boj s ministerstvem byl předem prohraný a je ztráta času s ním bojovat, je potřeba spíše hledat kompromisy.”

Kandidáti nemají jasno

Vzhledem k malému počtu exekutorů i určité apatii, kterou řada zástupců této profese v současnosti pociťuje, bude jméno nového šéfa komory jasné opradu až po brněnském sněmu. Na něm se může stát cokoliv. A o místo ve vedení se skutečně může přihlásit kdokoliv ze soudních exekutorů. „Sama jsem zvědavá, jak do dopadne,” říká ostatně i přímo Pavla Fučíková.

Klíčové při hledání jména nového prezidenta bude složení prezidia, noví zájemci o funkce se ale příliš nehrnou. Stávající členové, až na Fučíkovou, však svou další kandidaturu pro INFO.CZ buď potvrdili, nebo alespoň nevyvrátili. Kromě Plášila jde o Jana Mlynarčíka z Jablonce nad Nisou, Petra Polanského z Liberce a Martina Tunkla z Plzně. Nikdo z nich se přitom výslovně nehlásí o funkci prezidenta, spíše naopak.

„Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl znovu kandidovat do prezidia Exekutorské komory ČR. Nemám ambici se stát prezidentem, protože po třech letech mohu odpovědně říct, že tato funkce vyžaduje obrovskou zodpovědnost, odhodlání a sebeobětování. Vzhledem k mým osobním, rodinným a profesním poměrům, mi tyto vlastnosti chybí, respektive alespoň v potřebném rozsahu. Mám však zájem na tom, aby současné prezidium pokračovalo i nadále ve stejném složení, protože to prostě „šlapalo“,” uvádí Mlynarčík, který neskrývá svůj smutek z toho, že Pavla Fučíková nechce ve funkci pokračovat. I když důvody jejího konečného rozhodnutí podle svých slov chápe: „Podle mého názoru je to velká škoda pro komoru.”

Jasného kandidáta na prezidenta v tuto chvíli nemá. „V současné době nemám přehled o všech kandidátech, a proto nemám ani žádného favorita. Jiná situace by byla v případě, kdyby znovu kandidovala Pavla Fučíková. Nejen její nabité zkušenosti, schopnosti a přehled nám budou chybět,” dodává Mlynarčík.

Podobně odpovídá i Martin Tunkl. „V současné době opravdu zvažuji opětovnou kandidaturu, a to na žádost řady kolegů,” říká. „Rozhodně nemám ambice stát se prezidentem Exekutorské komory ČR. Pokud jde o mnou preferovaného kandidáta, nemohu se k tomuto vyjádřit za situace, kdy neznám přehled všech kandidátů a toto bude skutečně závislé na konečném výsledku volebního sněmu. Velmi mne ovšem mrzí, že nekandiduje Pavla Fučíková, která pro Exekutorskou komoru ČR udělal spoustu práce, a kterou bych jistě rád uvedl,” hodnotí Tunkl.

Ideální kandidát kandidovat nechce

Ze zmíněné trojice současných členů prezidia Exekutorské komory je ve svých vyjádřeních nejméně určitý Petr Polanský. „Nevím, jestli by mě někdo navrhl, neboť moji dosavadní misi v prezidiu nelze rozhodně považovat za úspěšnou,” uvádí ke své opětovné kandidatuře. 

Jasno má ale v případě jména prezidenta Exekutorské komory ČR: „Prezidentem by měl být nejstarší nebo nejváženější z členů prezidia - ten, kdo získá největší podporu. Ideální by byl doktor Pospíšíl.” 

Vratislav Pospíšil působí jako soudní exekutor v Ústí nad Labem a patří k vemi respektovaným a zkušeným právníkům, jeho jméno by tak jistě podpořili i další exekutoři. Pospíšil dlouhou dobu pracoval v justici, na začátku 90. let působil jako náměstek ministra spravedlnosti Jiřího Nováka. Později šéfoval Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Svou možnou kandidaturu ale pro INFO.CZ vyloučil: „Nekandiduji, takže ani nechci být prezidentem komory a vhodných kandidátů je, myslím, několik.”

Mezi kandidáta do vedení Exekutorské komory se může objevit i kladenský exekutor Petr Kučera, který je hlavním aktérem Platformy za teritorialitu soudních exekutorů. Ke svým záměrům se ale rovněž nevyjádřil. V současném prezidiu komory nezasedá, je ale jeho takzvaným náhradníkem.

Hledání nové exekutorky

Právě pět náhradníků prezidia komory rovněž prezentuje důležité hlasy zevnitř komory. Například táborský exekutor Martin Horák svou kandidaturu zatím ještě zvažuje: „Pokud by bylo dost kvalitních kandidátů, tak se kandidatury vzdám v jejich prospěch. Pokud by dost kandidátů nebylo, tak jsem ochoten pro Exekutorskou komoru pracovat.”

Dodává, že v případě zvolení by nebylo jeho primárním cílem stát se prezidentem, ale spíše by podpořil jiného kandidáta. Jako možné kandidáty ze stávajícího vedení jmenuje právě Vladimíra Plášila či Petra Polanského. „Uvidíme ale na sněmu, kdo by měl zájem do prezidia kandidovat a ze kterých kandidátů budeme vybírat,” dodává.

V pětičlenném prezidiu by se měla podle řady hlasů ideálně objevit i žena, bude ale nutné najít novou tvář. Pavla Fučíková pokračovat nechce a na další funkční období se zatím nechystá ani jediná náhradnice prezidia, jíž je pražská exekutorka Katarína Maisnerová. Na otázku, zda hodlá na březnovém sněmu kandidovat do prezidia totiž odpovídá: „Zatím ne.” I tato odpověď dobře vystihuje složitost celé situace.

Osobně nemá zájem ani o funkci prezidentky. „Myslím, že pár vhodných kandidátů je, ale sdělovat jejich jména před sněmem by bylo nezodpovědné, vzhledem k situaci ve stavu. Myslím, že před sněmem by se měli všichni exekutoři sejít a jednat o případných kandidátech do prezidia,” říká Maisnerová.

Kandidovat nechce ani další z náhradníků, pražský exekutor Igor Ivanko. „Nemám zájem o pozici prezidenta komory, ideálním kandidátem na tuto pozici z důvodu, aby byla zachována kontinuita, by byl někdo ze stávajících členů prezidia komory.” Pátý náhradník prezidia, litoměřický exekutor Ondřej Mareš, se k našim otázkám nevyjádřil.

I když ze slov řady exekutorů neplynou přímé a  konkrétní závěry, pokud by vedení komory zůstalo opravdu staronové, zdálo by se, že by byl coby nový prezident Exekutorské komory ČR logickou volbou právě Vladimír Plášil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud