EXKLUZIVNĚ: Prezident ve středu navrhne Aleše Gerlocha na ústavního soudce | info.cz

Články odjinud

EXKLUZIVNĚ: Prezident ve středu navrhne Aleše Gerlocha na ústavního soudce

Prezident Miloš Zeman podle informací INFO.CZ ve středu navrhne prorektora Univerzity Karlovy a profesora ústavního práva Aleše Gerlocha na ústavního soudce. Pokud s touto nominací bude souhlasit i Senát, dřívější děkan pražské právnické fakulty nastoupí na uvolněné místo po Janu Musilovi, který ke konci ledna rezignoval. Senát by mohl podle informací INFO.CZ o Gerlochovi rozhodnout i na zvláštní schůzi. Jeho šéf Jaroslav Kubera (ODS) označil profesorovy šance již dříve za dobré.

„Zítra prezident republiky podá oficiální návrh na mé jmenování soudcem Ústavního soudu předsedovi Senátu,“ potvrdil pro INFO.CZ Aleš Gerloch.

„O aktech tohoto typu informujeme zásadně a výhradně prostřednictvím webu hrad.cz," reagoval pak na dotaz tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

O tom, že Gerloch bude první Zemanovou volbou na uvolněné místo, informovalo INFO.CZ jako první již v listopadu loňského roku.

Gerlochova kandidatura přichází v době, kdy pomalu odeznívá „justiční aféra“ spojená s údajným zasahováním prezidenta do nezávislosti justice. Se svými svědectvími vystoupili začátkem roku bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a také soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček. 

Jak jsme na INFO.CZ napsali již v lednu, tato atmosféra může mít na Gerlochovu kandidaturu v Senátu vliv.

V některých médiích se také o profesorovi začalo psát jako o prezidentovu muži. Kvůli tomu, že pro Zemana připravoval expertní stanoviska. Gerloch toto označení opakovaně odmítl, u Ústavního soudu by působil podle svých slov nestranně. 

Proti jeho kandidatuře se ale již postavili některé senátorské kluby. Bývalého děkana pražské právnické fakulty chtějí odmítnout například lidovci.

Gerlocha nyní čekají slyšení na jednotlivých klubech, jeho kandidaturu jistě bude projednávat i Ústavně-právní výbor. Následně rozhodne celý Senát.


Kdo je Aleš Gerloch

Aktuálního kandidáta na ústavního soudce jsme už v prvním textu představili takto:

Aleš Gerloch se akademicky věnuje zejména ústavnímu právu a teorii práva. Mezi léty 2006 a 2014 byl děkanem pražské právnické fakulty, jako prorektor má nyní na úrovni celé univerzity na starosti akademické kvalifikace. Dlouhodobě působí jako místopředseda Legislativní rady vlády. Loni kandidoval jako nestraník neúspěšně do Senátu.

Jeho jméno se v souvislosti s Ústavním soudem objevuje opakovaně, o jeho nominaci uvažovali už předešlí prezidenti České republiky Václav Havel a Václav Klaus. Jako advokát často vystupuje před Ústavním soudem, jeho memorand využívají poslanci i senátoři, vyjadřuje se k těm nejsložitějším tématům spojeným s ústavním právem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud