Ficovi se napodruhé otevřela cesta ke kandidatuře na ústavního soudce | info.cz

Články odjinud

Ficovi se napodruhé otevřela cesta ke kandidatuře na ústavního soudce

Bývalý slovenský premiér Robert Fico až napodruhé získal potvrzení ústavněprávního výboru slovenské sněmovny, že splňuje podmínky pro kandidaturu na ústavního soudce. Hlasováním o tom dnes rozhodli členové výboru. Kvůli Ficovi, který je předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), byl opakovaně odložen termín volby kandidátů na soudce ústavního soudu.

Před dvěma týdny zmiňovaný parlamentní výbor nezaujal stanovisko k Ficovi jako k jedinému ze 40 zájemců o post ústavního soudce. Opozice tehdy tvrdila, že Fico na základě předložených dokladů nesplňuje jednu z hlavních podmínek pro kandidaturu, a to alespoň 15letou právnickou praxi.

Fico mezitím dodal poslancům další listiny, například o své pedagogické činnosti, kterými chtěl prokázat dostatečnou praxi. Při dnešním opakovaném hlasování parlamentní výbor Ficovu kandidaturu podpořil. Stalo se tak poté, co menší vládní strana Most-Híd vyměnila ve výboru jednoho ze svých poslanců, který v lednu o kandidátech na ústavní soudce nehlasoval, protože se sám o tuto funkci uchází. Kvůli jeho absenci tehdy neměla koalice ve výboru většinu. Opoziční poslanci i nyní právnickou praxi dlouholetého politika Fica zpochybňovali.

Devíti z celkového počtu 13 slovenských ústavních soudců skončí 12leté funkční období již v příštím týdnu. Nové soudce jmenuje prezident Andrej Kiska ze seznamu kandidátů, které zvolí parlament. Sněmovna by podle ústavy měla hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament bude volit 18 kandidátů. O talár se včetně Fica původně ucházelo 40 zájemců, jedna z nich se kandidatury mezitím vzdala.

Rozprava slovenské sněmovny k volbě kandidátů na ústavní soudce začala dnes odpoledne, o vystoupení požádala zatím více než desítka zákonodárců. Po skončení rozpravy se uskuteční samotná volba. Zatím není známo, zda se tak stane ještě v tomto týdnu.

Slovenský prezident dnes v souvislosti s volbou kandidátů na ústavní soudce mimořádně vystoupil před poslanci sněmovny a v projevu upozornil na důležitost hlasování. "To, jak vaše volba dopadne, bude pro budoucnost Slovenska a důvěru lidí ve stát, demokracii a spravedlnost nesmírně důležité. Hlasování bude o ochotě jednat v zájmu Slovenska a zajistit řádné fungování státu," uvedl Kiska.

Podle dřívějších informací slovenského tisku se Kiska nechal slyšet, že Fica ústavním soudcem nejmenuje. Prezidentská kancelář tuto informaci nepotvrdila. Slovenská média také spekulovala, že koalice by ve snaze protlačit Fica na funkci ústavního soudce mohla přistoupit k obstrukci tak, aby například část nových soudců vybíral až nový prezident. Ten vzejde z březnových přímých voleb, ve kterých je za jednoho z favoritů považován stávající místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, jemuž prezidentskou kandidaturu nabídl Fico. Kiskovi pětiletý prezidentský mandát skončí v polovině června.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud