Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Havel bez Holáska a Rowan Legal bez Maisnera. V advokacii pokračuje střídání generací

Havel bez Holáska a Rowan Legal bez Maisnera. V advokacii pokračuje střídání generací
 

První čtvrtletí letošního roku se pro řadu velkých advokátních kanceláří neslo ve znamení nových personálních uspořádání a změn značek. Kancelář Havel & Partners vypustila ze svého názvu příjmení jednoho ze svých zakladatelů Jana Holáska a povýšila několik svých lidí, Rowan Legal funguje bez Martina Maisnera a PwC Legal zase bez Michaela Mullena, oba firmy opustili koncem loňského roku. V advokacii tak pokračuje střídání generací.

Patrně jde o změnu, kterou zaznamenalo nejvíce lidí. A to i těch, které dění v advokacii vůbec nesledují. Advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners totiž změnila se začátkem letošního roku svůj název na Havel & Partners. Své označení přitom musela vyměnit nejen na vizitkách, propiskách, blocích či papírových deskách, ale také na střeše budovy Florentium jen kousek od pražského autobusového nádraží Florenc a vlakového Masarykova nádraží. Ve tmě svítící nápis je skvěle viditelný například i pokud jedete autem Wilsonovou k Hlávkovu mostu, nebo opačným směrem k Národnímu muzeu. Tu změnu tak muselo alespoň podvědomě postřehnout obrovské množství lidí.

Kancelář se tak naplno odstřihla od jednoho ze svých zaklatelů Jana Holáska. Ten se v posledních letech, poté co prodal svůj podíl a s kanceláří po nějakou dobu spolupracoval externě, zaměřil spíše na investování, development a další byznysové aktivity. V roce 2016 také neúspěšně kandidoval do Senátu.

Kancelář přesto nesla až do konce roku 2017 ve svém názvu jeho příjmení, v právní komunitě se o ní stále často mluvilo jako o „holáscích”. Uvidíme, jak rychle tato přezdívka vymizí. Ke stejnému kroku jako právní firma přistoupily rovněž s ní propojené vzdělávací akademie a slovenská nadace.

Kancelář Havel & Partners ale využila začátek roku také ke změně své vlastnické struktury, když mezi sebe Jaroslav Havel a další spolumajitelé přibrali dosavadního partnera kanceláře Ludvíka Juřičku. Na partnerskou, nikoliv spolumajitelskou, pozici pak nastoupila marketingová ředitelka Veronika Ryšávková.

Nezvyklá regionální síť

S novou značkou se musejí od začátku roku vypořádat také kanceláře Dohnal Pertot Slanina, Legalcom a HSL legal. Ty se se začátkem roku spojily a s ještě dalšími firmami vytvořily Arrows advisory group. Vedle advokátní kanceláře se tato skupina skládá rovněž ze společností, které se věnují například dotacím, daním nebo pojištění.

Firma má v České republice nezvykle mohutnou regionální síť: její kanceláře klienti najdou v Praze, Hradci Králové, Olomouci, Pardubicích, Libeci, Karlových Varech, Ostravě, Jihlavě, Plzni a v Letohradě, kontaktní místa pak také v Ústí nad Labem, Trutnově, Brně a v Českých Budějovicích.

„Mezi naše klienty patří společnosti, které mají rozsáhlé pobočkové sítě po celé ČR a již v minulosti velmi oceňovaly, že jsme jim vedle centrálních služeb byli schopni zajistit také osobní servis na regionální úrovni. Na tom chceme i nadále stavět,“ vysvětluje na jejím webu jeden z partnerů kanceláře Pavel Staněk. Podle webových stránek pro firmu pracuje více než 60 lidí.

I když i v těchto dvou popsaných případech problikává fenomén střídání generací v české advokacii, naplno se projevuje až v těch následujících. Podívejme se tedy na ně.

 

PwC bez Michaela Mullena

Když přišel v roce 2015 do PwC Legal nový řídící partner Bořivoj Líbal, zaujal už svým nízkým věkem, nezvyklým pro tak vysokou advokátní pozici. Záda mu měl krýt Michael Mullen, firmě vlastně spolušéfovali. Mullen také vedl celou středo a východevropskou právní síť skupiny PwC.

„Po pěti letech cestování po tomto regionu se Michael rozhodl soustředit na další výzvy ve své kariéře a těší se, že stráví více času se svou rodinou,” uvedla na konci roku firma v tiskové zprávě věnované jeho odchodu.

Právě na jejich příkladě se nejlépe ukazuje onen fenomén střídání generací, který nastává v české advokacii možná předčasně, ale nezpochybitelně. Poslední dobou sledujeme stále více padesátníků, kteří přenechávají své místo třicátníkům nebo čerstvým čtyřicátníkům.

Rowan Legal bez Martina Maisner

Advokátní kancelář Rowan Legal pak v poslední době funguje bez jednoho ze svých donedávna klíčových partnerů, zkušeného advokáta Martina Maisnera. Ten se nyní věnuje advokacii samostatně.

„V současné době považuji svůj současný setup za vrchol své odborné kariéry, protože dělám exkluzivní práci pro exkluzivní klienty s tím, že se už nezatěžuji znovu budováním nějaké velké firmy. Dost si to užívám, mám čas na řadu odborných aktivit, na které jsem v rámci velké kanceláře neměl ani čas ani prostor,” uvedl pro INFO.CZ Maisner, který je rovněž členem představenstva České advokátní komory a je také aktivní v řadě mezinárodních advokátních organizací.

„Kromě toho pracuji jako rozhodce ve spolcích český Institut pro popularizaci a revitalizaci arbitráže, Unie obhájců a Vzdělávací ústav pro rozhodčí řízení a mediaci. Vyučuji obchodní právo na právnické fakultě Západočeské univerzity, jsem členem rozhodčí komise Českého olympijského výboru. Přednáším, publikuji a zabývám se primárně případy, kde mohu využívat svou zkušenost z více než 30 let praxe. Spolupracuji s řadou kanceláří a advokátů jednak na jednotlivých projektech ad hoc i dlouhodobě,” dodává Maisner. O klientech a ani obratu nechce mluvit, evidentně ale o práci nemá nouzi.

A Kinstellar bez Stanislava Mečla

Důležitý byl také odchod Stanislava Mečla z advokátní kanceláře Kinstellar, který proběhl rovněž koncem loňského roku. Mečl založil novou advokátní kanceláře Mečl Legal. A svůj krok vysvětlil pro INFO.CZ právě potřebou nových impulsů a s úsměvem také jako projev krize středního věku. Spíše ale potřeboval volnost a možnost dělat si věci více po svém.

„Práce pro velkou advokátní kancelář má své limity dané korporátní kulturou, zaměřením kanceláře i jejím směřováním. Ne všechny mé názory na to, jak by měla nebo mohla moderní kancelář zaměřená na oblast trestního práva fungovat, se mi podařilo prosadit. Souvisí s tím i potřeba větší možnosti seberealizace,” popsal v rozhovoru. Tomu, že k advokacii teď přistupuje tak trochu hipstersky, jsme začátkem února věnovali samostatný text.

A povyšovalo se i jinde… Advokacii se daří

Postupné střídání generací je postřehnutelné například i v případě kanceláře Císař, Češka, Smutný. Jejím partnerem byl nedávno jmenován dosavadní ředitel kanceláře Jakub Hollmann. Firma má v současnosti tři společníky, jimiž jsou Jaromír Císař, Pavel Smutný a Petr Michal, a dva partnery. Kromě zmíněného Hollmanna jde o Jana Sůru.

Povyšování proběhlo také v dalších významných kancelářích. Novou partnerku letos jmenovala například kancelář PRK Partners. Stala se jí Monika Mašková, specialistka na právní rozměry zdravotnictví, potravinářství a farmaceutického průmyslu.

Na partnerskou pozici firmy Glatzová & Co. pak postoupil Erik Kolan, jenž je zodpovědný za právní služby v energetice, real estate a také za právní poradenství německy mluvící klientele.

Ve výčtu povýšeních bychom mohli pokračovat. Nejde tak jen o střídání advokátních generací, ale také o nezpochybnitelnou zprávu, že se advokacii v České republice daří.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1