Hranice svobody slova v Rakousku: Soud rozhodl, že se politikům smí ukazovat zdvižený prostředníček | info.cz

Články odjinud

Hranice svobody slova v Rakousku: Soud rozhodl, že se politikům smí ukazovat zdvižený prostředníček

Politikům v Rakousku se může ukázat prostředníček a také se mohou častovat anglickou nadávkou fuck. Dnes o tom rozhodl víděňský odvolací soud, který řešil stížnost předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska Heinze-Christiana Stracheho. Ten si stěžoval na video levicového uskupení Linkswende jetzt (Obrat doleva teď). Podle soudu chrání takové projevy - jsou-li proneseny v politickém kontextu - svoboda slova.

Krajně levicové uskupení Linkswende jetzt (Obrat doleva teď) před loňskými říjnovými parlamentními volbami v Rakousku zveřejnilo na síti YouTube video, ve kterém řada lidí ukázala prostředníček a gesto doprovodila anglickou nadávkou Fuck, Strache. Následně levicoví aktivisté pozvali sledující na demonstraci proti FPÖ.

Předseda FPÖ, který se stal v nynější vládě lidovce Sebastiana Kurze vicekancléřem, se kvůli videu obrátil na soud. V první instanci soud rozhodl, že i šokující a provokující odmítnutí předního politika je "základní součástí svobody slova". Dnes Stracheho odvolání proti tomuto rozsudku zamítl soud vyšší instance.

Podle skupiny Linkswende jetzt to znamená, že - učiní-li tak v politickém kontextu - může nyní v Rakousku každý bez obav jakémukoli politikovi ukázat prostředníček. Mluvčí skupiny David Albrich verdikt označil za vítězství svobody slova.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud