Jak dělají právní byznys ti největší i inovátoři. TOP 5 rozhovorů roku 2018 s šéfy advokátních kanceláří | info.cz

Články odjinud

Jak dělají právní byznys ti největší i inovátoři. TOP 5 rozhovorů roku 2018 s šéfy advokátních kanceláří

Stamilionové obraty, zapojení nových technologií i další plány na rozvoj. O tom letos mluvili v rozhovorech pro INFO.CZ šéfové několika největších právních firem. Jaroslav Havel dokonce připustil, že si i česká advokátní kancelář může sáhnout až na miliardu korun. Často jsme ale hovořili také s inovátory, kteří se na advokacii dívají jako na každý jiný byznys. Všichni jsou inspirující, a tak pro vás právní sekce INFO.CZ sestavila výběr byznysově nejdůležitějších a nejvíce motivujících rozhovorů z roku 2018.

1. Jaroslav Havel, šéf Havel & Partners

„Věříme, že jen za čisté právní služby, tedy bez pohledávek a přefakturací, dosáhneme tržby převyšující 600 milionů korun. Máme detailní plán strategického rozvoje na dalších pět let, během kterých chceme tržby navýšit o 40 až 50 procent na více než 800 milionů korun.

V prvním pololetí letošního roku se obrat za čisté právní služby meziročně zvýšil o 13,4 procent, úspěšné bylo především druhé čtvrtletí, kdy růst obratu dosáhl dokonce 20,5 procenta. To překonalo i naše plány,“ říkal v srpnovém rozhovoru Jaroslav Havel, řídící partner kanceláře Havel & Partners.

2. Petr Pánek, šéf White & Case

„Právníci mají tu výhodu, že pokud dobře předvídají, jak se bude ekonomika vyvíjet, jsou schopni reagovat poměrně slušně i v těch užších letech, je to anticyklický byznys. Současný počet transakcí, financování i sporné agendy si ale osobně nevybavuji. Mnohem více než dříve se věnujeme přeshraniční práci, transakční modely jsou mnohem sofistikovanější a objemy transakcí jsou násobně větší, než tomu bylo v historii.

Největší rozdíl je v čase, v němž se musí práce odvést. Každý rok se práce zrychluje odhadem o 10 procent. Když jsme měli dříve na zakázku tři měsíce, dnes ji musíme udělat za měsíc,“ popisoval v listopadu Petr Pánek, řídící partner kanceláře White & Case.

3. Jitka Logesová, partnerka Wolf Theiss

„Ráda bych svůj tým dostala na úroveň, na kterou jsem přivedla tým v Kinstellaru, kdy nás Global Investigation Review, což je časopis, který sleduje trendy v korporátních investigacích, zařadil do seznamu 100 nejvýznamnějších advokátních kanceláří, které se tomuto oboru věnují. A za střední a východní Evropu jsme tam byli první a jediní.

Skupinu jsem založila v roce 2009 a do žebříčku jsme se dostali se začátkem roku 2018. Tady bych se na stejnou úroveň chtěla dostat v horizontu tří let,“ plánovala v říjnu Jitka Logesová, která se nově stala partnerkou Wolf Theiss.

4. Jiří Novák ml., šéf Brož & Sokol & Novák

„On-line právní služby před sebou mají budoucnost, možná se nerozvinou letos, nebo příští rok, ale budoucnost tam určitě je. Možná za nějakých 10 či 20 let nebudeme chodit fyzicky do advokátních kanceláří, ale budeme se s advokátem radit přes virtuální realitu. Ale to je jen jiný způsob kontaktu.

Změní se ale to, při jaké právní službě bude potřeba služeb advokáta. Mnohé zastane umělá inteligence, zmínil jsem tvorbu smluv a jejich vyjednávání,“ říkal v červnu Jiří Novák ml.

5. Inovátoři: Novalia, Dostupný advokát, Arrows či CEE Attorney 

A o páté místo se dělí inovátorské firmy, které se snaží k advokacii přistupovat úplně jinak, než bylo po staletí běžné.

„Způsob, kterým pracujeme, je dost radikální a opticky odlišný od toho, jak vypadají jiné advokátní kanceláře. Každý večer po sobě musíte nechat zcela čistý stůl. Když to někomu vyprávím, setkávám se s reakcí: To bych nezvládl, papíry musím mít nastlané kolem sebe, jinak nemůžu pracovat,” říkal v květnu Pavel Marc z Novalie.

„Všichni advokáti ve větších městech soutěží o podobné klienty. Ty velké, kteří budou pravidelně platit, nebo alespoň na začátku přinesou větší sumu peněz. A na těchto klientech jsou závislí. Naopak ti malí klienti pro ně nebývají příliš zajímaví. My jsme se ale rozhodli, že právě jim přineseme advokátní službu přímo do obýváku. Nebo do kanceláře, nezaměřujeme se totiž jen na fyzické osoby, ale i na podnikatele, kteří nemají své advokáty,” říká Ondřej Preuss, který stojí za projektem Dostupný advokát.

„V budoucnu bychom rádi vyvinuli systém na správu kanceláře, který by postupně uváděl kolegy do provozu. Po každém týdnu by je pustil dál, systematicky by se tak rozšiřovala jejich působnost. Rozsah činností na ně tedy nespadne rovnou celý najednou. Flow se aktuálně stále vyvíjí. Procesy nás naučilo dřívější působení v několika městech, kde jsme neseděli pohromadě a museli dobře koordinovat společný postup,“ popisoval Jakub Dohnal, partner Arrows.

„Snažíme se aplikovat model, který bude generovat zisk na základě přidané hodnoty, kterou implementujeme napříč světem. S nadsázkou tak lze říci, že budeme schopni vydělávat na poradenství, které poskytne brazilská kancelář argentinskému klientovi,“ plánuje zase Zdeněk Tomíček z CEE Attorneys, který ve firmě šéfuje expanzi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud