Jak se daří pražským advokátům v Brně? Taylor Wessing má novou pobočku, Brož & Sokol & Novák operují z Přerova | info.cz

Články odjinud

Jak se daří pražským advokátům v Brně? Taylor Wessing má novou pobočku, Brož & Sokol & Novák operují z Přerova

Advokátní kancelář Taylor Wessing má od listopadu opět pobočku v Brně. Druhé největší české město, v němž mimo jiné sídlí Ústavní, Nejvyšší i Nejvyšší správní soud, ale jiné pražské advokáty moc neláká. Silní zde jsou zejména Havel & Partners či Rowan Legal, kanceláře tu mají také firmy jako Deloitte Legal či Arrows. Brož & Sokol & Novák pak Moravu a Slezsko pokrývá z Přerova.

„Je to především strategická poloha Brna, které je centrem moravského regionu a leží na spojnici mezi sousedními zeměmi jako je Slovensko, Polsko a Rakousko. Ve všech těchto zemích má naše advokátní kancelář své pobočky. A vzhledem k časté přeshraniční spolupráci především s Rakouskem je Brno, díky prakticky „dotažené dálnici“, minimálně z rakouské strany, a úzkým vztahům zejména k Dolnímu Rakousku, velmi dobře propojené,“ popisuje pro INFO.CZ partnerka kanceláře Markéta Deimelová motivaci otevřít kancelář i v Brně.

Posily z Advokáti Černá Pole

Právě Markéta Deimelová stojí společně s Erwinem Hanslikem, managing partnerem Taylor Wessing Česká republika, v čele brněnské pobočky. Ta je zatím poměrně malá, pracují v ní dva advokáti a jedna advokátní koncipientka.

Firma už dříve v regionu působila, fakticky se do něj tak teď vrací. Nyní sídlí v paláci Jalta na Dominikánském náměstí.

V případě advokátů jde o Adama Dvořáčka a Lukáše Míšu. „Dvořáček i Míša studovali právo na Masarykově univerzitě v Brně a mají zkušenosti jakožto interní právníci, působili též v pozici asistentů soudců Nejvyššího správního soudu České republiky (Míša) a Nejvyššího soudu České republiky (Dvořáček), mají i dlouholetou praxi v advokacii. Několik posledních let působili společně jako partneři v advokátní kanceláři Advokáti Černá Pole. Jsou stále v kontaktu s právním poradenstvím jak českým, tak i mezinárodním klientům. Mezi jejich klienty patří např. firmy zabývající se technologiemi, či společnosti působící na trhu nemovitostí,“ přiblížila dále kancelář.

„Pobočka je propojena především s pražskou kanceláří a její řízení vychází z Prahy. Je s centrálou v České republice ve velmi úzkém kontaktu, což je velká výhoda pro všechny naše klienty, kteří se nemusejí obávat, že by se změnil servis, který kancelář poskytuje na mezinárodní úrovni i v regionu Moravy. Pobočka v Brně má zatím dva advokáty a jednu advokátní koncipientku. V případě potřeby klientů tedy můžeme využít jak její úzkou specializaci, tak i v případě větších transakcí je pak ona schopna využívat i kapacitní zdroje pražské pobočky,“ popisuje Deimelová.

Cesta na mezinárodní trhy?

Jaké se, v porovnání s Prahou, věnuje brněnská pobočka agendě? „Zejména všeobecnému právnímu poradenství, víceméně naši advokáti mají vynikající specializaci v oblasti práva nemovitostí, práva obchodních společností, IP/IT práva, závazkového práva a též sporné agendy,“ říká patnerka.

To, jak se bude brněnská pobočka obratově podílet na celkovém českém výsledku Taylor Wessing, Deimlerová konkretizovat nechce: „Zatím předčasná otázka, ale již nyní má advokátní kancelář Taylor Wessing v moravském regionu klienty, kteří budou mít díky nově otevřené pobočce ještě dokonalejší servis a možnost operovat i v okolních zemích, pokud to bude jejich podnikání vyžadovat. A vzhledem k tomu, že jsme zaznamenali velký zájem o právní poradenství v tomto regionu, myslíme, že to bylo správné rozhodnutí.“

Havel má v Brně přes 25 právníků

Opravdu velkou pobočku má v moravské metropoli Havel & Partners, pracuje pro ni více než 25 právníků. „Odhlédneme-li od soutěžního práva, které je v tomto ohledu specifické, poskytuje brněnská kancelář právní poradenství pravidelně zhruba stovce klientů. Patří mezi ně průmyslové podniky, velké stavební firmy, rychle rostoucí soukromé firmy v oblasti IT, výroby, obchodu a služeb, instituce z veřejného sektoru, majitele rodinných firem i nově příchozí zahraniční investoři, zejména z USA, Německa, Rakouska a asijských zemí.

Poradenství pro tyto klienty loni vygenerovalo obrat ve výši 72 milionů Kč, to je cca 14 procent z celkového ročního obratu kanceláře Havel & Partners. Obrat brněnské kanceláře v roce 2017 meziročně vzrostl o 6 procent. Letos očekáváme ještě lepší ekonomický výsledek,“ říká v připravovaném rozhovoru pro INFO.CZ její šéf Robert Neruda.

Velkou pobočku v Brně má rovněž kancelář Rowan Legal, ta ale na otázky INFO.CZ nereagovala.

Přerov u Brož & Sokol & Novák? Osm právníků

Jinak v Brně působí spíše místní právní firmy, ty pražské se do regionu moc nehrnou. Svou kancelář mají v Brně Deloitte Legal, takzvané kontaktní místo pak Arrows.

Brož & Sokol & Novák Moravu a Slezsko obsluhují z Přerova. Ve výběru města hrály jasnou roli i osobní důvody, dlouhodobě zde totiž působí jeden ze zakládajících společníků, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Novák starší.

„Kancelář v Přerově funguje již 20 let a hlavním důvodem jejího otevření bylo vytvoření lepšího kontaktu s našimi moravskými klienty. Mnoho z nich totiž bylo v kontaktu se společníkem advokátní kanceláře dr. Novákem st., který je dlouholetým advokátem v Přerově a v Lipníku nad Bečvou. Umístění Přerova uprostřed Moravy nám dovoluje celkem operativně obsluhovat klientské věci po celé Moravě, i Ostravsku,“ říká vedoucí společník firmy Jiří Novák ml.

„V současné době v naší přerovské kanceláři pracuje osm právníků, což z ní, alespoň myslím, činí jednu z největších místních advokátních kanceláří. O to nám ale nejde, soustředíme se na klientelu z celé Moravy. Dá se říct, že počet kolegů v přerovské kanceláři je dlouhodobě stabilizovaný a vyhovuje potřebám našich klientů,“ popisuje Novák ml.

„Věnuje se v podstatě stejné agendě jako naše pražská kancelář. Rozdílem je, že hromadná správa pohledávek a právní služba v realitní oblasti jsou řízeny z pražské kanceláře,“ dodává s tím, že „z pohledu klasické advokátní agendy obratový význam pobočky zhruba odpovídá poměru právníků působící v Praze a v Přerově“.

„Advokátní činnost pobočky je, co se moravských kauz týče, soběstačná. Samozřejmě obě kanceláře spolupracují a vypomáhají si tam, kde je to vhodné,“ uzavírá Novák ml.

A Ostrava?

Některé jiné velké firmy si pro své pobočky vybraly další města. Například PRK Partners je v Ostravě, stejně jako Kocián Šolc Balaštík, která působí rovněž v Karlových Varech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud