Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak se učí právo v Číně? Šéfové právnických fakult a advokacie budou diskutovat o trendech ve vzdělání

Jak se učí právo v Číně? Šéfové právnických fakult a advokacie budou diskutovat o trendech ve vzdělání
 

Zítra budou v Praze diskutovat šéfové čínských právnických fakultech a advokátních komor o směřování právního vzdělávání v příštích pěti až 10 letech. Příjíždějí na pozvání studentské letní školy, pořádané společností European Centre for Career Education. Akce Prague Legal Education Forum proběhne na pražské právnické fakultě a je bezplatně přístupná veřejnosti. Zúčastní se jí například i děkan pražské fakulty Jan Kuklík nebo Dana Prudíková, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

Pražské letní školy pořádané společností European Centre for Career Education se letos účastí 200 studentů z celého světa, většina z nich je z Asie a ještě konkrétněji z Číny. Dominují mezi nimi budoucí právníci, necelá polovina zájemců se ale vzdělává v byznysu nebo v architektuře. Část jejich programu se překrývá, studenti tak získávají i vědomosti z jiných oborů, než z těch, které primárně studují.

Absolvují pak stáže v českých firmách, z juristů míří asi polovina do pražských advokátních kanceláří. „Jde o to byznysově pochopit jinou kulturu,” přibližuje hlavní myšlenku letní školy její zakladatel Tomáš Hülle, který míří i do několika dalších států.

Příští rok hodlá otevřít podobný program i v New Yorku a Varšavě, přemýšlí ale také o Dubaji nebo Londýně. Do firmy navíc chce pustit i další investory. „V roce 2021 bychom chtěli být už v osmi klíčových metropolí na světě a učit tam právo, byznys, architekturu a možná i IT či design. Zároveň je ale klíčové všude na světě udržet jednotnou vizi založenou na zkušenostech a inspiraci, nikoli na knihách,” dodává Hülle, který mluví zejména o asijském hladu po vzdělání, kterého chce využít.

Lidé, kteří na letní školu přijíždějí, prý mají o vzdělání skutečný zájem, museli totiž zaplatit poměrně drahé školné. Budoucí právníky či ekonomy vyjde na 3000 euro, architekti hradí polovinu. Navíc si musí zaplatit ubytování a také další místní náklady.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744