Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaké bude právo na Hedvábné cestě? Pekingskou konferenci popisuje profesor Michal Tomášek

Jaké bude právo na Hedvábné cestě? Pekingskou konferenci popisuje profesor Michal Tomášek

V roce 2013 vyhlásila Čína projekt nové Hedvábné cesty, který se vžil pod názvem „Pás a cesta“ (u nás méně správně překládáno jako „Pás a stezka“). Projekt názvem částečně navazuje na středověkou Hedvábnou cestu, po níž probíhal obchod mezi čínskou říší, Mezopotámií, Persií, Indií a Itálií. V nové podobě má být obchodní tepna nejen modernizována, ale také rozšířena o námořní dimenzi v Asii, Evropě a Africe. V uplynulých pěti letech jsme sice o projektu slyšeli mnoho politických nebo ekonomických deklarací, ale představy Číny o jeho právním režimu nám zůstávaly skryty. Až teprve letos v červenci uspořádalo v Pekingu čínské ministerstvo zahraničí mezinárodní fórum o právní spolupráci v projektu Pás a cesta.

V roce 40. výročí zahájení čínské ekonomické, a tedy i právní reformy se zdá být nejoblíbenějším souslovím tamních právníků panství práva. Vyslovují ho ve všech projevech, najdeme ho v tisku a dokonce napsané velkými znaky na pouličních poutačích. Míní ho vážně? Ptají se „západní“ pozorovatelé, a já odpovídám: ano, ale nezapomínejme, že v Číně bylo právo vnímáno jen jako pouhý technický nástroj k řízení společnosti.

Nad ním stojí ještě tradiční čínská morálka, která výklad práva čím dál tím víc ovlivňuje. Ve svém úvodním proslovu na pekingském fóru uvedl čínský ministr zahraničních věcí Wang Ji, že, čínské právní normy jsou z 90 procent plně slučitelné s mezinárodním standardem. Další vysocí představitelé čínského právnického světa neustále opakovali, že právní režim Pásu a cesty bude respektovat veškeré principy vnitrostátního práva zúčastněných zemí. To ovšem nebude lehké, protože zamýšlená ekonomická tepna bude probíhat zeměmi s diametrálně odlišným chápáním práva od Kazachstánu, přes Pákistán až po členské země EU jako Polsko nebo Německo.

Čína se hlásí k základním principům panství mezinárodního práva jako suverenita, nevměšování nebo rovnost či vzájemná výhodnost. Nutno dodat, že je sama v zásadě dodržuje, ale naproti tomu je vůči sobě tvrdě vyžaduje od ostatních členů mezinárodního společenství, včetně mezinárodních organizací. Poukazy na stav lidských práv bere jako pokus o vměšování, stejně jako třeba rozhodnutí haagské arbitráže o ostrovy v Jihočínském moři. To Čína odmítá uznat a argumentuje právě svojí suverenitou v dané oblasti. V uvedené souvislosti bude třeba znát, jak Čína ve svém vlastním právu některé zahraniční principy vykládá. Stanford University představila zatím sice malý, ale důležitý projekt. Překládá do angličtiny tzv. „návodná rozhodnutí“ Nejvyššího lidového soudu ČLR, která by se případně mohla vztahovat k režimu Pásu a cesty. V právním systému ČLR nejsou sice taková rozhodnutí, analogon angloamerických precedentů, pro soudy nižších stupňů, závazná, ovšem v praxi se k jejich respektování lidové soudy nižších stupňů uchylují stále častěji. Odpovídá to koneckonců staročínské tradici, kdy už od doby dynastie Chan, zhruba od roku 200 př. Kr., byly vydávány jejich sbírky a soudci byli při svém rozhodování precedenty vázáni v duchu konfuciánského principu uctívání práva předků.

720p 360p
Supermoderní čínská stíhačka překvapila svět. Peking masivně zbrojí a Američané nestíhají

 

Z hlediska právní praxe bude základním problémem právního režimu Pás a cesta způsob řešení sporů. Nutno předeslat, že tradičnímu čínskému myšlení je cizí řešit vzájemné spory před soudem. To považoval Konfucius za porušení „přirozeného pořádku věcí“. Má se hledat spíše dohoda smírem. Nicméně zavedení režimu mezinárodní arbitráže Čína připouští a hledá vhodný model. A tak se u řečnických pultů střídali zástupci mezinárodně renomovaných arbitrů a začali nabízet své služby. Neopomněli vyčíslit, kolik stály náklady na arbitráž ve velkých případech jako Yukos s dovětkem, že oni přece nechtějí na tak ušlechtilém projektu jako Pás a cesta vydělávat. V každém případě mají Číňané z čeho a z koho vybírat.

V této chvíli se zdá, že je jim nejbližší singapurský model kodifikace mezinárodního obchodu, doplněný o prvky hongkongské arbitráže. Vzhledem k angloamerickému základu obou systému, který by měl být koncepci čínského práva kontinentálního práva vzdálen, bude patrně doplněn panelem nezávislých arbitrů ze „západních“ zemí. Možná to bude příležitost i pro naše právníky, kteří se v oblasti mezinárodní arbitráže pohybují a mají tedy Pásu a cestě co nabídnout.

O autorovi:  Prof. JUDr. PhDr. Michal Tomášek, DrSc. je proděkanem Právnické fakulty UK v Praze, vedoucím jejího katedry evropského práva a profesorem tohoto oboru.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1