Jaké je být první islámskou soudkyní na Blízkém východě? Cholúd Al-Fakíh zbořila staleté tradice | info.cz

Články odjinud

Jaké je být první islámskou soudkyní na Blízkém východě? Cholúd Al-Fakíh zbořila staleté tradice

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět chystá justiční filmovu událost roku. Ve středu večer představí českou premiéru filmu Soudkyně. Hlavní aktérkou tohotu dokumentu je Cholúd Al-Fakíh, první žena na Blízkém východě, která zasedá u soudu podle islámského práva šaría. Hned o den později nabídne Jeden svět exkurzi do dalšího pro nás nezvyklého justičního prostředí. Díky filmu Soudné sestry se podíváme do Kamerunu.

Příběh Cholúd Al-Fakíh je opravdu jedinečný a historický. Vlastní vůlí, odhodláním a znalostmi prorazila po staletí stojící obyčejovou zeď. „Žiju v 21. století. Nedává tak smysl dodržovat pravidla z 10. století,” říká ve filmu první soudkyně podle islámského práva na Blízkém východě.

 

Když jako mladá právnička říkala, že by chtěla nastoupit do justice, smáli se jí. Pouhých deset let po absolvování jeruzalémské univerzity se jí to ale podařilo. Cholúd Al-Fakíh tak od roku 2009 působí jako soudkyně v palestinském Ramalláhu a v mnohém vlastně navazuje na své předchozí působení v advokacii a v neziskovém sektoru, kdy pomáhala týraným ženám.

Snaží se tak o osvětu a prosazování spravedlnosti vůči oběma pohlavím. Film ji zachycuje například v zajímavém rozhovoru s jinou ženou. „Starší generace si myslí, že když se muž rozvede se ženou, tak ta nic nedostane. Ale to není pravda,” říká Cholúd Al-Fakíh. Druhá žena se usměje a odpoví: „Spravedlnost je nádherná.”

Film Soudkyně, v originále The Judge, natočila režisérka Erika Cohnová. Ta patří k nadějným filmařům, za svůj předchozí film In Football We Trust získala cenu Emmy a uznávaný filmový magazín Variety ji loni zařadil do svého výběru deseti nejzajímavějších dokumentaristů.

Soudkyně, kterou chtějí všichni pozdravit

Jak Cohnová vzpomíná v osobně laděném textu, s Cholúd Al-Fakíh se setkala vlastně náhodou, když studovala v Jeruzalémě a psala postgraduální práci o islámském feminismu. Dostala tehdy pozvánku na konferenci v Ramalláhu o změnách v právu šaría. Tam potkala i soudkyni, jejíž práci se měla v příštích letech intenzivně věnovat.

Právnička režisérku zaujala na první pohled, už svým charismatem. Přítomní muži ji projevovali úctu, každý stál o to, aby se s ní pozdravil.

Obě ženy se na konferenci seznámili a soudkyně začala filmařce vyprávět o svém dosavadním životě a o své motivaci. O tom, jak po prvních letech zastupování obětí domácího násilí vycítila, že by jako soudkyně mohla urychlit změny v tamní justici. I když to zpočátku vypadalo nemožně, složila justiční zkoušky a skutečně vstoupila do dosud výhradně mužského prostředí. Do prostředí, ve kterém stále přežívají stereotypy a po staletí tradované zvyklosti.

Cohnovová nedokázala soudkyni vyhnat z hlavy, chtěla vyprávět její příběh. A Cholúd Al-Fakíh souhlasila, její cesta totiž může dodat odvahu jiným ženám, může je inspirovat. „Její působení otevírá pro palestinskou společnost diskuzi o rovnocenném přístupu ke vzdělání, genderově podmíněném násilí a systémové diskriminaci. Cholúd je neúnavnou bojovnicí nejen za práva svá, ale i za práva těch, jejichž hlasy nejsou slyšet,” dočteme se v oficiální anotaci Jednoho světa.

Získat svolení k natáčení u islámského soudu sice nebylo zrovna jednoduché, dokumentaristka ale uspěla a dostala možnost vyprávět příběh první soudkyně u islámského soudu. Využila přitom této příležitosti v širších souvislostech a její film je tak i o právu šaría a o soudnictví podle islámského práva jako takovém.

Příběh Cholúd Al-Fakíh má opravdu inspirovat. S filmem je tak provázána rovněž kampaň #ShesTheFirst na sociálních sítích. Na festivalu Jeden svět bude film Soudkyně poprvé k vidění ve středu 7. března od 18:00 hodin v Městské knihovně, reprízy jsou pak plánovány na další dny.

Soudné sestry v Kamerunu

V mnohém podobný jistě bude také další film z justičního prostředí, který zmíněný filmový festival představí. Hned o den později, ve čtvrtek 8. března, proběhne od 18:00 hodin v Ponrepu jediná projekce snímku Soudné sestry, v originále Sisters in Law, z roku 2005.

Natočila jej britská dokumentaristka Kim Longinotto a Jeden svět uvede zmíněný film v rámci její retrospektivy. Longinotto se festivalu osobně zúčastní a po filmu s ní bude možné debatovat.

Režisérka natáčí takzvané observační dokumenty, ve kterých aktéry, kteří často nemluví anglicky,  pozoruje v jednotlivých situacích. „Někdy nemusíte vůbec rozumět tomu, co vaši hrdinové říkají. Stačí, když je budete opravdu poslouchat,” cituje ji Jeden svět.

I hrdinky filmu Soudné sestry, právničky Beatrice a Vera, bojují proti násilí na ženách a dětech. Tentokrát se ale dostaneme na jiný kontinent. Obě ženy budeme sledovat v rovníkové Africe, konkrétně ve městě Kumba v jihovýchodním Kamerunu. A budeme svědky řady opravdu hrůzných případů, v nichž vyjdou najevo někteří „kostlivci zavření v kamerunských domácnostech”.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud