Články odjinud

Jakou kancelář si vybral Robert Pelikán? A Holásek i Korbel uspěli ve volbách. Týden v právu komentuje Jan Januš

Jakou kancelář si vybral Robert Pelikán? A Holásek i Korbel uspěli ve volbách. Týden v právu komentuje Jan Januš

V komunálních volbách slavili úspěchy i zástupci velké advokacie: František Korbel se stal zastupitelem v Táboře, Jan Holásek zase v Hradci Králové. Aleš Gerloch naopak neuspěl v souboji o Senát. Barbara Pořízková je nově číslem dvě Nejvyššího správního soudu. A Robert Pelikán se vrátil do advokacie. Jakou si vybral kancelář, ale mnohé překvapilo. Co přinesly poslední dny v právu?

Zatímco v Praze se, alespoň pokud jde o magistrát, advokáti do voleb příliš nehrnuli, v jiných městech se na kandidátkách objevila i řada zajímavých tváří z vrcholové advokacie. Například bývalý náměstek ministra spravedlnosti, nynější partner kanceláře Havel & Partners a člen Legislativní rady vlády František Korbel obhájil svůj zastupitelský post v Táboře. Kandidoval za Tábor 2020. Jan Holásek, jeden ze zakladatelů kanceláře Havel, Holásek & Partners, která se po jeho odchodu z firmy přejmenovala na již zmíněnou Havel & Partners, uspěl v Hradci Králové, a to za Hradecký demokratický klub.

Stanislav Servus, další ze zástupců velké advokacie a partner kanceláře Dvořák Hager & Partners, kandidoval neúspěšně za ODS v Mělníku, strana tam celkově ale slavila úspěch. Do olomouckého zastupitelstva se pak neprobojoval ani další ze známých právníků: Robert Runták, který šéfuje Exekutorkému úřadu Přerov. Jeho hnutí spOLečně získalo tři zastupitele.

Prorektor Univerzity Karlovy, dlouholetý děkan pražské právnické fakulty a profesor ústavní práva Aleš Gerloch pak neuspěl v boji o Senát, když na Praze 12 skončil na čtvrtém místě. Šlo o velmi těžký obvod, ve kterém vítězství slavil letošní prezidentský kandidát Pavel Fischer.

Tak tedy, kdy pro známé právníky, které si prvoplánově nespojujeme s veřejným angažmá už v současnosti, začne být zajímavé i hlavní město?

Pořízková bude číslo dvě Nejvyššího správního soudu

Prezident Miloš Zeman v úterý konečně jmenoval novou místopředsedkyní Nejvyššího správního soudu Barbaru Pořízkovou. Ta svou bezprostřednost, a patrně i to, jak se do nové práce těší, dokázala už chňapnutím po deskách s dekretem. A to ještě před tím, než se dostaly do rukou samotnému Zemanovi. Evidentně zaskočený prezident si je ale vyžádal zpátky a ceremoniál pokračoval v obvyklých mezích. Formě se tak učinilo zadost.

Sympatické je, že se jmenování účastnil vedle předsedy Nejvyššího správního soudu Michala Mazance i jeho předchůdce Josef Baxa. Samozřejmě to rovněž ilustruje mimořádné postavení, kterému se bude tento právník, který stál v čele správní justice 15 let, i do budoucna těšit.

„Agendy si teprve budeme rozdělovat, ale určitě jsem číslo dvě, takže moje hlavní agenda bude podpora pana předsedy a snažit se, aby ten soud neztratil to, co má,” uvedla pak Pořízková pro Českou televizi. I to je sympatické, předseda a místopředsedkyně skutečně musí táhnout za jeden provaz a oba by si jasně měli uvědomovat svoje místo.

„Přetíženi jsou nejen soudci Nejvyššího správního soudu, ale i soudci krajských soudů, takže je to o koncepci správního soudnictví. A zatím neříkám, že je to ten nejlepší lék a nejlepší cesta, ale jiný nemáme a je to návrh novely na rozšíření nepřijatelnosti,” reagovala pak nová místopředsedkyně na další otázku České televize. Tak tedy, s čím se do budoucna vlastně dostaneme až ke Nejvyššímu správnímu soudu? Připravované novele bychom měli věnovat pozornost všichni.

Robert Pelikán pracuje pro Wolf Theiss

Už na začátku léta se mluvilo o tom, že se bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vrátí do velké advokacie. Kam jeho kroky povedou, ale nebylo vůbec jasné. A že se spojí s Jitkou Logesovou, dřívější partnerkou v Kinstellaru, která v posledních měsících pracovala pro Nejvyšší státní zastupitelství a v této spolupráci by měla nadále pokračovat, by nenapadlo snad nikoho.

Stejným překvapením tak bylo i to, že se začátkem října oba objevili v advokátní kanceláře Wolf Theiss, kde budují nový tým s mezinárodní působností, konkrétně pro střední, východní a jihovýchodní Evropu, zaměřený na korporátní investigace. Šéfkou přitom bude nová partnerka kanceláře Logesová, Pelikán ji má jako spolupracující advokát a counsel podporovat.

„Korporátní investigace jsou důležité téma budoucnosti. S Jitkou Logesovou jakožto přední expertkou v oblasti compliance a korporátní trestní odpovědnosti a Robertem Pelikánem s jeho mimořádnými praktickými znalostmi a akademickým základem budeme schopni naše klienty v celé střední, východní a jihovýchodní Evropě připravit a pomoci jim reagovat na neočekávaná reputační rizika. Jsme hrdí na to, že si Jitka Logesová vybrala právě naši firmu jako platformu pro obsluhu klientů v regionu, kde korporátní investigace nabývají na významu,” říká Horst Ebhardt, ředitel korporátní divize kanceláře.

Wolf Theiss nepatří k těm nejznámějším a ani největším advokátním kancelářím. O to  více je slibné angažmá těchto dvou právních hvězd. Firma se tím každopádně ubírá správným směrem.

Návštěvy Jana Kněžínka

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) pokračoval i tento týden ve svých důležitých schůzkách, za které jsme ho už v minulosti chválili. Tentokrát zamířil na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) a Ústavní soud (ÚS). Postupně se tak sešel zejména s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

„S nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem nejdříve hovořili o chodu NSZ a výsledcích činností této instituce za uplynulá období. Ministr Kněžínek následně představil chystané změny v oblasti státních zastupitelstvích, které přinese novela zákona o státním zastupitelství. Tu plánuje Ministerstvo spravedlnosti zpracovat s důrazem na doporučení skupiny státu proti korupci GRECO, předložit by ji chtělo v prvním kvartálu příštího roku,” uvedl následně tiskový mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Tak tedy uvidíme, jak se to se státním zastupitelstvím, které se v mnoha ohledech nachází už řadu let v jakémsi legislativním očekávání, nebo možná rovnou vakuu, ještě vyvine.

Kněžínek se se Zemanem shodli na vhodnosti častějšího využití peněžitých trestů, namísto posílání lidí do vězení. „Bavili jsme se také o problematice efektivity trestních sankcí, především o aktuálně projednávané novele zákona, která by měla vytvořit podmínky pro četnější ukládání peněžitých trestů a zjednodušit tak řízení. V zahraničí funguje tento alternativní trest, na rozdíl od České republiky, poměrně dobře. Slibujeme si, že se může snížit počet osob, které jsou ve výkonu trestu odnětí svobody,” řekl pak Kněžínek.

„Další tématem byly elektronické náramky, dekriminalizace a možné zapojení NSZ do přípravy zákona o státním zastupitelství,” dodává pak Řepka, který doplňuje i to, co se následně odehrávalo v Joštově ulici: „Odpoledne pokračovalo jednání na Ústavním soudě. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek zde představil vizi reforem v oblasti justice. Předsedu ÚS Pavla Rychetského a soudce ÚS ujistil, že Ministerstvo spravedlnosti, potažmo současná vláda, nechystá žádné změny, které by se měly dotknout činnosti ÚS či Ústavy ČR.”

Soudci v Táboře

Na konci tohoto týdne se pak sjeli představitelé Soudcovské unie ČR do Tábora na svůj další sněm. Řešit by měli například etické otázky, spojené s rozhodováním o osudech těch druhých. Tomu už se ale budeme věnovat zase jindy.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818