Články odjinud

Jaký byl první rok kanceláře Arrows? Spojila přes 100 lidí, utrží asi 50 milionů. Teď se chystá na mezinárodní trhy

Jaký byl první rok kanceláře Arrows? Spojila přes 100 lidí, utrží asi 50 milionů. Teď se chystá na mezinárodní trhy

Největší síť regionálních advokátních kanceláří má v České republice skupina Arrows. Funguje přitom teprve necelý rok, navazuje ale na činnost svých zakladatelů, firem Dohnal Pertot Slanina, Legalcom a HSL legal. Pro značku aktuálně pracuje přes 100 lidí, její obrat bude letos kolem 50 milionů korun. „V 60 letech bych rád cestoval, a ne se honil po rozvodech v soudních síních. Úspěšnou firmu chci v budoucnu někomu předat,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ o motivaci vydat se do Prahy a zároveň být největší v regionech jeden z partnerů firmy Jakub Dohnal, který primárně působil v Olomouci.

Arrows existuje skoro rok. Jaký byl?

Pro mě osobně plný organizační práce, která se týkala provozu a procesů kanceláře. Finalizovali jsme totiž všechny procesy, a to primárně v prvním čtvrtletí. Ty fungují a na to jsem asi nejvíce pyšný. Vedle toho, jak se nám podařilo poskládat opravdu skvělý kolektiv. Máme velmi dobře nastavený vnitřní řád, snažíme se, aby každý co nejpřesněji věděl, co se od něj očekává.

Nastupují k nám noví, velmi schopní lidé a vědí, co mají dělat, bez toho, aniž by provozními věcmi zaměstnávali seniornější kolegy. Každý při nástupu dostane manuál, knihu našich zkušeností. Zároveň check list s úkoly, které má udělat a také takzvaného buddyho, který ho při prvních krocích provází. Interní manuál obsahuje naše zkušenosti, takže se už jen jeho přečtením sdílí know-how.

Jak tedy funguje tento váš vnitřní mechanismus?

V budoucnu bychom rádi vyvinuli systém na správu kanceláře, který by postupně uváděl kolegy do provozu. Po každém týdnu by je pustil dál, systematicky by se tak rozšiřovala jejich působnost. Rozsah činností na ně tedy nespadne rovnou celý najednou. Flow se aktuálně stále vyvíjí. Procesy nás naučilo dřívější působení v několika městech, kde jsme neseděli pohromadě a museli dobře koordinovat společný postup. Já v Olomouci, Lukáš Slanina v Hradci Králové a ostatní členové týmu v Praze. Museli jsme tak sladit týmy, které pracovaly každý jinde. Jak co týká právních oblastí, tak měst.

Co jsou ty první úkoly, které u vás člověk dostane?

Nejprve jde o věci související s HR, následně o záležitosti spojené se zadáváním a realizací úkolu a poté i jednání s klientem. Manuálu říkám pracovně Kniha zkušeností. Vedoucí advokáti do ní doplňují aktuální znalosti a pravidelně ji obnovují. Všichni tak získávají obraz o tom, co už se událo v minulosti, a nemusí tak třeba opakovat stejné chyby.

Co pro vás bylo ve chvíli, kdy jste se spojovaly, tím největším úkolem?

Byli jsme tři nezávislé kanceláře, společníci pak sedm velkých individualit. Museli jsme tak dopředu nastavit procesy a role, které jsou typické ve velkých firmách, ale které se v advokacii leckdy neřeší. Mám na mysli například marketingové oddělení, finanční řízení. Ve výsledku jsme v úvodu zjistili, že jsme měli v těchto věcech podstav. Museli jsme tak přibrat zaměstnance i v mimoprávních oblastech na provozní a manažerské pozice. Manažerské pozice jsou dle mého v dnešních velkých kancelářích nutností. Rolí partnerů je pak, podle mne, business development a dlouhodobé řízení.

Když se vrátíme k situaci před rokem, nebo patrně ještě před delší dobou, jak jste přišli na to, že se chcete spojit?

Nemůžu mluvit za ostatní, ale jak jsem řekl v jiném rozhovoru, největší motivace pro mě osobně vždy bylo to, že bych v 60 letech rád cestoval, a ne se honil po rozvodech v soudních síních. Mým primárním motivem bylo, aby bylo možné úspěšnou firmu v budoucnu někomu předat. Nejlépe jednomu z budoucích partnerů. Budu to ale ještě tak 25 let dělat, protože dcera má teprve dva roky a tu bych také v budoucnu rád zapojil (smích). Do té doby se samozřejmě dál budu osobně věnovat klientům, kteří si vyžádají přímo mé služby.

Ale proč se spojily právě tyto tři firmy?

Lukáš Slanina jednu dobu inicioval schůzku s Vojtěchem Suchardou. Všichni jsme se znali z olomouckých práv. Chtěli jsme spojit naše kanceláře v Praze, kde Vojtěch působil s Jáchymem Petříkem a my zde měli menší pobočku. V době, kdy jsme již byli dohodnuti, nás oslovila kancelář Legalcom a dohromady nám to dalo logický celek pro větší působení právě v metropoli, která má být naší vlajkovou lodí.

Ta ambice spočívala ve snaze rozjet velký byznys v Praze a zároveň být největší v regionech?

Abych to upřesnil, tak spíše rozvinout podnikání, protože v Praze už jsme působili a naši právní předchůdci už daleko dříve. V podstatě ale ano. Poskytovat právní poradenství vedení korporací, jejichž střediska jsou v regionech. Zároveň nabízet top poradenství lokálním manažerům i investorům. V regionech je také značné množství kapitálu. Do Olomouce tak já osobně chci přinášet pražskou specializaci. Lokální advokáti totiž například nedělají tolik korporátní věci a další specializované služby.

A jak se vám to daří?

Výborně, největší procentuální růst v regionech jsem zaznamenal právě v Olomouci. Značka, a to, že tam mohu prezentovat naši velikost, mi strašně pomáhají. Mohu tam ale rovněž nabízet znalost věcí, které se v regionech reálně nedělají. Někteří poradci sice říkají, že běžně nakupují a prodávají firmy, ale není to leckdy tak úplně pravda. A my tyto služby můžeme poskytovat z Prahy s lokální znalostí. Například, když chce klient jednou za rok něco v oblasti kapitálových trhů, můžeme použít právníka z Prahy v reálném čase.

Regionálně jste tedy nejsilnější v Olomouci?

Olomouci se velmi daří, z regionů procentuálně roste nejvíc, ale je v tandemu s Hradcem Králové, který je úspěšný dlouhodobě. Z poboček nejvíce fungují Plzeň, Pardubice a Liberec. Ostatní města jsou kontaktními místy.

Jak jste v současnosti velcí?

Čísla stabilně rostou, z hlavy neřeknu přesný počet, protože i v tomto měsíci přijdou nové posily. Včetně poboček máme přes 60 právníků a k nim realizační tým. Dohromady je to aktuálně už přes 100 lidí. Další členy pak tvoří personál daňového a účetního poradenství a pojišťovnictví, se kterými spolupracujeme a kterých je kolem 20. Primární je ale advokacie.

A nejvíce lidí působí v Praze?

Teď už ano.

Chcete ještě růst? Otevřete pobočky ještě v dalších městech?

Aktuálně posilujeme Plzeň, kde je kancelář o 10 lidech, což je ve městě paradoxně jedna z největších. Budeme dále rozšiřovat Prahu, kam se nám stále hlásí velmi kvalitní uchazeči o spolupráci. Obecně hledáme lidi, kteří chtějí mít samostatnost a naplno využívat svůj potenciál. Na druhé straně musí být schopni unést odpovědnost za své kroky. To je ostatně prapůvod myšlenky Arrows. Hledáme posily, které jsou schopné samostatného rozhodování a sebezodpovědnosti.

Říkáte, že nemáte problém s dostatečným množstvím nových lidí. Čím to je?

Cílové lidi u nás nevybírá HR oddělení, ale přímo my sami. Nesouhlasím s tím, když se uměle hlásá, že firma je jedna velká rodina. Společníci mají motivy, zaměstnanci jiné. U nás je ale rozhodně dobrá parta lidí. V jednotlivých městech jsou sice typově jiné kolektivy, ale dohromady si všichni právníci sedí. Je to stejné jako s klienty. Nejlepší jsou osobní doporučení. Je to také ale agendou. Neděláme masové věci, ale klasickou advokacii v celém jejím rozsahu, s výhodami i nevýhodami.

A co dominuje?

Veřejné zakázky, transakce a korporace, pracovní právo. A pak to, čemu říkám korporátní obsluha, tedy zajištění kompletních věcí pro obchodní společnosti. Příští rok bych se chtěl zaměřit zejména na veřejné zakázky, bankovnictví, fintech a rozšít bychom chtěli i daně. To jsou některé z oblastí, kde vidíme prostor pro rozvoj.

Jaký máte obrat?

Za rok 2018 bude obrat kolem 50 milionů korun a konkrétní čísla chceme zveřejnit počátkem příštího roku. Nebudu zastírat, že na některé tradičnější značky na trhu zatím reálně nedosáhneme (smích). Úkolem prvního roku trvání značky byla etablování procesů a ustálení značky. Zajímavější čísla budou v příštím roce, kdy po roce aktualizujeme samozřejmě i finanční plán. Čísla jsou dána také tím, že výrazné posílení přišlo až v druhé polovině roku 2018.

Pokud jste si nastavili postupně role v kanceláři, obsadili jste již pozici řídícího partnera?

Zatím ne, protože máme jiný systém řízení. Exekuci chodu kanceláře má v kompetenci tříčlenný řídící výbor, nebo také výkonná rada, kde jsem já, Pavel Staněk a Jáchym Petřík.

A o další fúzi či akvizici neuvažujete?

Aktuálně ne, ale nelze to samozřejmě vyloučit. Mluvím za sebe a svojí roli ve výkonném výboru, když říkám, že se chci v příštím roce zaměřit na další zkvalitnění procesů a podmínek pro naše lidi. Stále se ale dívám po trhu a komunikuji s advokáty, kteří myslí jako my.

Jsou klienti v některých regionech specifičtí?

Ve výsledku ne. Dříve jsem si přitom dlouho myslel, že tomu tak je, že zde například nemůžeme požadovat určité ceny, ale není to pravda. Oprostil jsem se od toho, že musíme brát všechno, pak nám to jde daleko lépe. I v regionech jsou klienti, kteří požadují špičkové služby ze specializovaných oblastí. I tam potřebují lidé například vysoce specializované korporátní služby, taky specialisty na veřejné zakázky.

Máte mezinárodní ambice?

Určitě, už teď máme vlastní mezinárodní síť Arrows international, která je oproti tuzemské kanceláři takovou spíše Popelkou, ale rozhodně počítám s tím, že na mezinárodním trhu budeme ve větším rozsahu. V tom je budoucnost.

Proč jste vlastně zvolili název Arrows?

Zvolili jsme tuhle značku jako nejlepší ze všemožných společných návrhů (smích). Abstraktní název jsme zvolili i proto, aby společnost byla prostupná pro naše právníky z hlediska kariérního postupu až k partnerství. Osobně se domnívám, že je lepší stát se partnerem firmy s abstraktním názvem než stát se společníkem firmy, kde ani není jméno nového partnera.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818