Januš: Ať je novou ombudsmankou Wagnerová. Křečka vyřazují jeho spory se Šabatovou | info.cz

Články odjinud

Januš: Ať je novou ombudsmankou Wagnerová. Křečka vyřazují jeho spory se Šabatovou

Senátor a dosluhující rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za ZelODSSTANTOP09) navrhl nominovat Elišku Wagnerovou na pozici zástupkyně veřejné ochránkyně práv. Emeritní místopředsedkyně Ústavního soudu, dřívější předsedkyně Nejvyššího soudu a taktéž ještě donedávna brněnská senátorka (za SZ) by pro úřad ombudsmana byla ideální osobností. 

Současným zástupcem Anny Šabatové je dřívější výrazný poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Tomu letos vyprší mandát, Šabatová ve funkci skončí v příštím roce.

Procedura je taková, že své kandidáty navrhuje prezident a Senát, vítěze pak vybírá Poslanecká sněmovna. A v Senátu se bude patrně na konci ledna rozhodovat ze třech různých jmen. K Elišce Wagnerové totiž přidávají Parlamentní listy s odkazem na Senát ještě advokátku Kláru Samkovou a končící děkanku brněnské právnické fakulty Markétu Seluckou.

Dovoluji si tímto jednoznačně vyjádřit podporu Elišce Wagnerové. Byla-li v roli ústavní soudkyně často kritizována za určitý aktivismus a za to, že jí „o lidi“ šlo podle některých až moc, je to teď zcela ideální kvalifikace pro zástupkyni ombudsmana. A ideálně rovněž i pro novou veřejnou ochránkyni práv. Lepší kvalifikaci už ani mít nemůže.

Pokud bych totiž někdy potřeboval pomoc této instituce, věřím, že právě Eliška Wagnerová by se za mě bila, jak by to jen šlo. Do posledních sil a do posledního dechu. A stejně tak za kohokoliv jiného. Pokud by tedy samozřejmě byl, podle jejího mnohdy nesmlouvavého a přísného pohledu na svět, v právu. Svědčí o tom její nálezy i disenty, stejně jako její aktivita ve veřejném prostoru.

V roli veřejného ochránce práv postupně působili legenda českého práva Otakar Motejl (který byl mimochodem předchůdcem Wagnerové v čele Nejvyššího soudu), někdejší ústavní soudce Pavel Varvařovský a nynější Anna Šabatová. Eliška Wagnerová by mohla svou razancí, nezpochybnitelnou autoritou i hlubokou erudicí vrátit tento úřad do časů Motejla, nebo jej spíše posunout ještě dál.

Dřívější místopředsedkyně Ústavního soudu opustila podle svých slov senátorské křeslo i kvůli únavě z dojíždění do Prahy. Je zkrátka přirostlá k Brnu, kde po léta působila a kde i bydlí. Aby se ale úplně vytratila z veřejného prostoru, zvláště má-li chuť ještě něco dělat pro české právo, by byla nesmírná škoda. A tohle je ideální cesta, jak může zůstat v Brně a v odpovídající pozici dál pracovat.

A tak senátoři, vybírejte 30. ledna, kdy se patrně všechno rozsekne, opravdu svědomitě. A vy poslanci, postavte se prezidentovi. I silný úřad veřejného ochránce práv totiž může být do budoucna jeho významnou protiváhou. A patrně ji budeme potřebovat stále více a více.

Klíčové rovněž je, aby se veřejný ochránce práv a jeho zástupce shodli. Sledovat půtky mezi nimi, jako se to dlouhodobě děje mezi Annou Šabatovou a Stanislavem Křečkem, je směšné a nedůstojné. I proto by Křeček neměl svůj mandát opakovat. A platilo by to i pro Šabatovou, která ovšem v rozhovoru pro INFO.CZ před časem řekla, že už funkci obhajovat nebude. Výše zmíněné je opodstatněné zvláště ve chvíli, kdy máme takovou kandidátku, která je může okamžitě vystřídat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud