Januš: Loni vyšlo 336 předpisů, skoro všechny zbytečně. A právní sekce INFO.CZ funguje rok | info.cz

Články odjinud

Januš: Loni vyšlo 336 předpisů, skoro všechny zbytečně. A právní sekce INFO.CZ funguje rok

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE| Právní sekce INFO.CZ oslavila v tom týdnu své roční narozeniny - 5. února loňského roku v ní totiž vyšly první dva texty. Tento Týden v právu tak bude logicky trochu jiný. I když i v něm zmíníme řadu důležitých aktualit, podíváme se do minulosti a hlavně do budoucnosti. A vrátíme se rovněž k tomu, proč o některých věcech píšeme tak, jak o nich píšeme.

Ke spuštění právní sekce INFO.CZ došlo krátce po tom, co prezident Miloš Zeman obhájil svůj úřad a chystal se na druhý mandát. Bylo jasné, že ve vztahu k justici bude řešit především to, kdo bude novým šéfem Nejvyššího správního soudu.

Co se před rokem psalo o prezidentovi a soudcích

„Prezident Miloš Zeman získal znovuzvolením možnost obsadit všechny nejdůležitější české soudy svými předsedy. Už dříve jmenoval šéfy Ústavního i Nejvyššího soudu a vzhledem k tomu, že letos vyprší mandát i Josefu Baxovi, který stojí v čele Nejvyššího správního soudu, dostane příležitost poslat svého kandidáta také na poslední zbývající vrchol české justice. Nemusí to přitom být žádný problém, prezident byl odborníky za svůj přístup k justici opakovaně chválen. Mimo personálních otázek pak lze předpokládat, že Zeman zůstane spíše mimo soudní a právní dění, jako tomu bylo doposud,“ napsal jsem tehdy do první analýzy pro INFO.CZ. 

Ten článek je v mnoha ohledech pramenem k poznání tehdejší doby. Je zajímavé, co v něm říkají jednotliví lidé, třeba prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová k případným konzultacím s prezidentem: „Vzhledem k tomu, že prezident republiky má vůči soudnictví široké a významné pravomoci, považovala bych vzájemné konzultace za přínosné.“ Či: „Všechna témata, kterými se Soudcovská unie zabývá, jsou zaměřena na lepší činnost soudů a soudnictví. Předpokládám, že stejný zájem má i pan prezident, takže bych spíše hovořila o spolupráci při prosazování našich společných zájmů.“

Jistě i tyto odpovědi mají svůj kontext, kerý najdete v dané analýze. Je ale o rok později. Nástupce Josefa Baxy v čele Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec strávil ve své funkci již více než čtyři měsíce a naplno běží kauza spojená s prezidentovým údajným ovlivňováním některých soudců a tím i justice. Ani nyní bychom ale neměli zapomínat na to, co se stalo ještě před tím, než to letos všechno vypuklo.

Za svými názory si stojíme

Ale zpátky k ročním oslavám. V právní sekci INFO.CZ za tu dobu vyšly stovky textů různých žánrů - od zpráv, rozhovorů až po komentáře a analýzy. Připravili jsme rovněž několik seriálů. K nejvýznamnějším počinům jsme se vraceli v přehledech na konci roku, jsou tedy poměrně jednoduše dohledatelné a některé z nich najdete prolinkované taktéž v tomto textu. Další etapu naší existence jsme pak otevřeli novým seriálem o státních zástupcích. I na něm se ukazuje, jak a o čem píšeme.

Novinařina se rychle mění a posouvá. V málokteré už se neobjevují názorové postoje, v řadě médií, i v těch nejrespektovananějších, ale mnohdy nepřiznaně a skrytě. Takoví my nejsme a do budoucna ještě o to více nebudeme. 

Budeme silně názoroví. Dál budeme například podporovat profesora Aleše Gerlocha na pozici ústavního soudce či Elišku Wagnerovou na funkci ombudsmanky. Ostatně právě na této dvojici se ukazuje, že nám nejde o dogmatismus ani o to, na jaké straně názorového či politického spektra kdo je. Ale o to, aby na důležitých pozicích působili právě ti odborně nejzdatnější.

A budeme se vymezovat proti tendenčním komentářům jiných médií i zavádějícím ilustracím, které se sice skrývají za uměleckou nadsázku a licenci, ale ve skutečnosti jsou drsnou manipulací s neznalostí lidí. Nebo je přece jen ilustrace Respektu s mottem „Toho z lochu, toho do lochu, Gerlochu!“ ještě přijatelná? 

Diskutujme o tom. Ale nezapomínejme na to, že většina čtenářů si neuvědomí, že hlavní agendou ústavního soudce přece jen není posílat lidi do a z vězení.

Zákon roku? Vznikl loni takový?

Uvědomuje si ale rovněž, že právní řád potřebuje radikální změny. Musíme něco udělat s neustálými novelizacemi a nepřehledností českého práva. Tento týden, ve středu, ostatně proběhlo první zasedání poroty Zákona roku, jíž jsem členem. Jde o tradiční anketu společnosti Deloitte, která se snaží upozornit na regulaci jdoucí vstříc podnikatelům.

Když jsem na toto zasedání připravoval a procházel si loňskou Sbírku zákonů, mající tentokrát „jen“ 336 položek, dospěl jsem k názoru, který jsem formuloval i do své „nominace“, že žádný z předpisů nevybočuje pozitivně natolik, aby si zasloužil označení Zákon roku. A to přitom vyšlo skutečně přes 300 právních předpisů! 

Jak jsem rovněž uvedl, naopak najdeme stopy řady negativních trendů, kterých si všímáme dlouhodobě - dochází k neustálé novelizaci i zásadních kodexů, a to i kvůli minimálním změnám, loni se takto měnil třeba zákoník práce. Přidávaly se k tomu ale rovněž další faktory: podnikatele vyděsilo GDPR, české doprovodné zákony ale stále nemáme. I když se tímto evropským nařízením musíme řídit již od května roku 2018. A mohli bychom pokračovat.

A také jsem dodal, že zapadnout by naopak neměla loňská iniciativa ODS nazvaná Velký právní úklid, jejímž prostřednictvím mělo dojít ke zrušení některých starých právních předpisů z počátků Československa či ještě z dob Rakouska-Uherska. Jak ale možná víte, zasekla se už na úplném začátku.

Co vás čeká v dalším roce s právem na INFO.CZ? 

Právní sekce INFO.CZ se bude postupně významně rozšiřovat, a to ve dvou směrech: v publicistickém i odborném. Dál vám budeme jako první přinášet exkluzivní informace z advokátního byznysu i dalších právních profesí, stejně jako velké rozhovory a komentáře.

Stále častěji budou v této sekci vycházet komentáře dalších autorů z řad právních profesionálů, významnější místo ale získají rovněž odborné právní příspěvky. Právní sekce získá během několika týdnů zcela novou a přehlednější podobu, a tak se na ní již nyní můžete těšit.

Intenzivněji budeme spolupracovat například se serverem Majitelé firem a vytvářet prostor pro diskusi vlastníků rodinných firem i všech, kteří se podílejí na jejich úspěchu. Tak nás sledujte.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud