Januš: Pro jaké advokáty chtějí pracovat studenti? A kdo šéfuje Robertu Pelikánovi | info.cz

Články odjinud

Januš: Pro jaké advokáty chtějí pracovat studenti? A kdo šéfuje Robertu Pelikánovi

TÝDEN V PRÁVU JANA JANUŠE | Výsledky ankety TOP zaměstnavatelé 2019 jsou jasné. Mezi advokáty obhájila prvenství kancelář Havel & Partners, na špičku se vrátila PRK Partners a překvapila Taylor Wessing. Firma Wolf Theiss, do níž loni nastoupil bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, pak mimoděk oznámila, že je její řídící partnerkou Jitka Logesová. A samozřejmě pokračovaly i různé anabáze spojené s českým, ale rovněž slovenským soudnictvím.

Známe výsledky ankety Top zaměstnavatelé, kterou každoročně organizuje mezi téměř 12 tisíci studenty Asociace studentů a zaměstnavatelů. V kategorii Advokátní kancelář i letos zvítězila firma Havel & Partners, a to již po páté. Opět, stejně jako loni, ovládla rovněž kategorii Právník. 

„Studenti, kteří se stanou součástí našeho týmu, získávají nejenom okamžitý přístup k rozsáhlému firemnímu know-how, ale především dostávají hned na počátku své kariéry možnost pracovat po boku špičkových odborníků a zkušených seniorních právníků pro ty nejnáročnější klienty z řad národně i celosvětově nejúspěšnějších firem ve svých oborech. Mezi další důvody, proč jsme pro naše mladší kolegy atraktivním zaměstnavatele, patří i v evropském kontextu mimořádný nepřetržitý 18letý ekonomický růst a rozvoj kanceláře umožňující zároveň unikátní profesní i platový růst talentovaných kolegů,“ vysvětluje si tento úspěch partner odpovědný za oblast lidských zdrojů Josef Hlavička.

Taylor Wessing si říká o pozornost

Na druhém místě je mezi advokátními kancelářemi Brož & Sokol & Novák, což také není v meziročním srovnání žádné překvapení. Na třetí místo se ale pro letošek nově dostala česká kancelář PRK Partners, která tak o příčku níž sesadila loni bronzovou mezinárodní firmu Allen & Overy. Na pátém místě je pak úplný nováček, firma Taylor Wessing.

Ta mimochodem loni nově uspěla rovněž v klientské kategorii Právnické firmy roku, znovuotevřela svou brněnskou pobočku a nedávno angažovala do svého týmu také bývalého prezidenta Rady evropských advokátních komor Antonína Mokrého.

Jasně si tak říká o viditelnější postavení na trhu. Studenty se snaží oslovit například organizací pravidelné literární soutěže, na jejímž posledním ročníku spolupracovala s Českým rozhlasem.

Mezinárodní advokátní kanceláře ztrácejí

Loni čtvrtá Weil, Gotshal & Manges a pátá Čermák a spol. z první pětice vypadly. O tom, že se z pražské pobočky prvně jmenované kanceláře stala se začátkem letošního roku nově firma Skils, už jsme rovněž psali. Obě kanceláře byly v první pětce loni nově, svá místa ale meziročně neobhájily. V obou se přitom točí skvělé peníze, Čermák a spol. byla dokonce na Právnické firmě roku vyhlášena jako firma s nejvyššími výnosy na partnera.

Máme-li ve výsledcích žebříčku odhalit další trend, i na něm se jasně ukazuje, že domácí kanceláře jsou silně etablované a že jsou, v porovnání s těmi mezinárodními a také s dřívější situací, atraktivní pro stále více lidí. V obecné rovině to přitom platí nejen pro studenty, ale rovněž pro klienty.

V první pětce tak už najdeme jedinou kancelář patřící k opravdu obrovským a ve světě tradičním advokátním značkám. Jde o původem britskou Allen & Overy. Naopak na prvních místech se neobjevuje žádná americká firma. Dříve se přitom mezi prvními pěti Top zaměstnavateli dostávaly i mezinárodní kanceláře White & Case, Baker & McKenzie či PwC Legal.

Komentář k loňským výsledkům vyšel v Týdnu v právu skoro přesně před rokem.

Jitka Logesová šéfkou české Wolf Theiss

Nástup bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a dřívější partnerky Kinstellaru Jitky Logesové do původem rakouské právní firmy Wolf Theiss vzbudil loni na podzim zájem i ohlas. Nyní se potvrdilo to, o čem se v předchozích měsících spíše šuškalo. Jitka Logesová nepovede jen investigativní tým, ale šéfuje celé české pobočce. Kancelář to však oznámila jen v souvislosti s dalším úspěchem Logesové na mezinárodní úrovni.

„Jitka Logesová, řídící partnerka pražské pobočky advokátní kanceláře Wolf Theiss, byla oficiálně potvrzena ve funkci spolupředsedkyně Protikorupční komise Mezinárodní advokátní komory. Tuto prestižní roli, která korunuje její výjimečnou odbornost na poli protikorupční problematiky i dosavadních aktivit v rámci komory, zastává od ledna 2019 do konce roku 2020. Jde o povýšení z dosavadní pozice seniorní vicepředsedkyně,“ uvedla tento týden Wolf Theiss.

Spolu s Logesovou komisi předsedá ještě advokátka Leah Ambler.

„Je to pro mě velká čest. Komisi považuji za velmi významnou platformu pro setkávání odborníků z různých oblastí našeho oboru, což usnadňuje výměnu poznatků a osvědčených postupů napříč zeměmi po celém světě. Aktuálně pracujeme na celé řadě zajímavých a důležitých projektů, na jejichž pokračování se těším. Nedávno jsme například v rámci jednoho z nich po intenzivní dvouleté práci dokončili analýzu strukturované dohody v trestních řízeních týkající se trestných činů v oblasti korupce. Cílem projektu je formulovat globální standardy pro takové dohody,“ uvedla Logesová.

„V České republice by závěry analýzy mohly inspirovat zákonodárce buď při novelizaci stávající úpravy, zejména dohody o vině a trestu, nebo při přípravě úplně nové úpravy. Dokument je již k dispozici na webu komise a 6. března bude oficiálně představen v Londýně,“ přibližuje.  

Gerloch proti Zemanovi?

Zrovna lehký týden asi neměl stále ještě neoficiální kandidát na ústavního soudce Aleš Gerloch. Bývalý děkan pražské právnické fakulty totiž ze své pozice prorektora Univerzity Karlovy pro akademické kvalifikace v pondělí vystupoval na tiskové konferenci, na níž rektor Tomáš Zima oznámil, že škola hodlá žalovat prezidenta republiky Miloše Zemana kvůli tomu, že stále nejmenoval Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala profesory.

Gerlochovi je přitom předhazováno, že prý vždy stojí na straně prezidenta Miloše Zemana, což on sám odmítá. „Existuje v médiích určitý názor, že jsem blízce spřízněný s prezidentem republiky. Není tomu tak. Jednal jsem s ním několikrát, vždy jenom oficiálně. Vypracoval jsem pro něj dvě stanoviska. Navíc dochází ke zkreslení, co bylo ve stanovisku uvedeno,“ cituje jedno z Gerlochových vyjádření na tiskové konferenci Aktuálně.cz.

V dané situaci by asi pro nikoho nebylo úplně jednoduché na takovéto tiskové konferenci vystoupit. A i kdyby šlo ze strany Gerlocha jen o určité mediální gesto, nedokázal to, že se ho opravdu není potřeba jako případného ústavního soudce bát?

Bude přece jen Robert Fico předsedou Ústavního soudu?

Daleko větší šarádu ale hrají s Ústavním soudem na Slovensku. Robert Fico (Smer) se sice tento týden z boje o jeho předsednictví stáhl, otázkou však je, zda nemá záložní plán, jak Košice přece jen dobýt.

Situace je ale vážná, slovenský Ústavní soud se ještě tento týden téměř vyprázdní a pokud to takto půjde dát, bude zcela nefunkční. Kdo všechno totiž v těchto dnech končí, se můžete podívat právě na stránky slovenského Ústavního soudu.

Této politické hře, která je spojena rovněž s březnovými prezidentskými volbami, bychom měli věnovat daleko větší pozornost, než se děje. Zejména proto, abychom podobnému nebezpečí předešli u nás. Pokud si totiž politici usmyslí, že Ústavní soud zlikvidují, mají na to zcela legální prostředky – na Slovensku a stejně tak i u nás.

Ale pozornost tomu můžeme věnovat i pro jisté mrzké sebeuspokojení, jak jsme na tom v onom zasahování politiky do justice ještě dobře.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud