Jsou CMS a Dentons špičkami regionálního trhu? Mají zde nejvíc nominací na ceny Chambers | info.cz

Články odjinud

Jsou CMS a Dentons špičkami regionálního trhu? Mají zde nejvíc nominací na ceny Chambers

ANALÝZA JANA JANUŠE | Letošní nominace na pravděpodobně nejprestižnější právnické ceny Chambers ilustrují nejen postavení advokátních kanceláří na českém trhu, ale rovněž obecnější souvislosti přeshraniční advokacie. Pokud bychom například sledovali region V4, došli bychom k tomu, že nejúspěšnějšími firmami jsou patrně CMS a Dentons, které se objevují jak v českých, tak i v polských a maďarských nominacích, stejně jako v kategorii CEE-wide. Slovensko pak v žebříčku samostatně nefiguruje.

Do pěti nejlepších advokátních kanceláří působících v České republice, alespoň soudě z nominací na ceny Chambers, letos patří BBH, CMS, Dentons, Havel & Partner a White & Case.

Neboli dvě vysloveně národní firmy a tři kanceláře mezinárodních značek. Do nejužšího výběru se tak nedostali někteří z předešlých vítězů, například Clifford Chance či PRK Partners.

PRK Partners se přitom loni v listopadu stala jako domácí kancelář Právnickou firmou roku, naopak nyní na Chambers nominované BBH, CMS a White & Case se do tuzemského žebříčku v jeho zatím posledním ročníku vůbec nezapojily.

„Je to na nich, samozřejmě budeme rádi, když tam budou, i proto, že čísla, která za trh souhrnně zveřejňujeme, budou kompletní,“ uvedl k tomu v rozhovoru pro INFO.CZ vyhlašovatel žebříčku a šéf společnosti epravo.cz Miroslav Chochola.

Podobný poměr v nominacích národních a mezinárodních firem najdeme i ve zmíněném Polsku (Clifford Chance, CMS, Dentons, Linklaters, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak a Wardyński & Partners) a Maďarsku (Andrékó Kinstellar Ügyvédi Iroda, CMS, Dentons, DLA Piper a Hegymegi-Barakonyi and Partner Baker McKenzie Attorneys-at-Law).

Zajímavý pohled na zdejší advokátní trh pak nabízí kategorie CEE-wide, v níž se do finále dostaly značky CMS, DLA Piper, Dentons, Kinstellar, Schoenherr a Wolf Theiss. Všechny tyto kanceláře působí i v České republice. Za pozornost stojí zejména toto obecnější postavení původem rakouských kanceláří Schoenherr a Wolf Theiss, které u nás nejsou v současnosti příliš viditelné.

Obě pak logicky uspěly rovněž v rakouských nominacích (Binder Grösswang, Cerha Hempel, Dorda, Schoenherr a Wolf Theiss). V Německu jsou výrazné opět mezinárodní značky, i zdejší kanceláře ale tři nominace získaly (Clifford Chance, CMS, Dentons, Hengeler Mueller, Kirkland & Ellis, Linklaters a Noerr).

Kompletní nominace jsou zveřejněny na webových stránkách Chambers and Partners, k předání cen pak dojde v pátek 24. dubna v Madridu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud