Exministr Svoboda pohořel u konkurzu na evropského soudce. Resort ale bude brzy hledat další zájemce

Jan Januš

07. 01. 2020 • 07:30

Ministerstvo spravedlnosti letos čeká množství výběrových řízení na vysoké justiční pozice. Vybírat se bude hned pět nových předsedů krajských soudů, čemuž se média tradičně a intenzivně věnují. Spíše stranou zájmu ale zůstává přeobsazování českých soudních pozic na evropské úrovni. Po úspěchu před komisí ministerstva spravedlnosti teď čeká další schvalování Jana M. Passera, který by se rád z postu soudce evropského Tribunálu přesunul o stupínek výše, přímo k Soudnímu dvoru EU. A pokud uspěje, bude nutné najít jeho nástupce. Kdo by mohl mít o místo zájem? Ledacos napovídá už seznam Passerových protikandidátů z předchozí volby.

Jen den před začátkem Vánoc zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na svém webu důležitou aktualitu: „Komise vybrala kandidáta na soudce Soudního dvora EU. Je jím Jan M. Passer“. Vzhledem k tomuto načasování se ale informace prakticky nedostala dál, v doslovném znění ji převzal snad jen Advokátní deník. O pár dnů později o tomto kroku promluvila v rozhovoru pro INFO.CZ přímo ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), když padl dotaz na ohlášenou rezignaci současného českého soudce Soudního dvora EU Jiřího Malenovského: „Jako jeho nástupce už komise, v níž zasedali všichni předsedové vrcholných soudů, vybrala Jana M. Passera. Byla tam jednotná shoda.“ Následně pak tuto informaci převzala ČTK a poté rovněž další média.

Je ale zajímavé, že se dosud nikdo nepodíval na celou věc hlouběji. O post soudce Soudního dvora EU se totiž ucházel i jeden velmi prominentní právník, dřívější vlivný předseda právního výboru Evropského parlamentu, někdejší ministr a rovněž docent evropského práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Pavel Svoboda. INFO.CZ tuto možnost předjímalo již loni v září. Dá se ale říct, že Svoboda u výběrového řízení pohořel, mezi šesticí uchazečů totiž neobsadil ani jedno z prvních třech míst. „Doktor Passer byl jednoznačně nejlepší,“ uvedla v rozhovoru rovněž Marie Benešová.

„Svobodovy šance na úspěch by jistě nebyly malé, na druhou stranu by ale mohly výběrové komise, zejména na evropské úrovni, jeho politické zkušenosti také dráždit. Podobně jako tomu bylo před šesti lety v případě současného náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, který měl tehdy za sebou čerstvou zkušenost ministra a šéfa Legislativní rady vlády a ucházel se o funkci soudce evropského Tribunálu,“ napsali jsme loni.

A komise, složená například vedle ministryně z předsedy třech nejdůležitějších soudů Pavla Rychetského, Pavla Šámala a Michala Mazance, skutečně Svobodovi důvěru nedala. „Po pohovorech, které měly za cíl ověřit odbornou způsobilost uchazečů, jejich motivaci, jazykovou připravenost a celkovou způsobilost k výkonu funkce soudce, komise hlasováním většinově rozhodla o výběru JUDr. Jana Passera, Ph.D., LL.M., jako kandidáta na soudce Soudního dvora EU, JUDr. Pavla Simona jako prvního náhradníka a JUDr. Magdaleny Ličkové, LL.M., docteur en droit, jako druhého náhradníka,“ uvedl tiskový mluvčí resortu Vladimír Řepka.

„V případě kandidáta komise ocenila jeho dosavadní dlouholetou praxi jak u soudu na národní úrovni (zejména u Nejvyššího správního soudu), tak zejména na úrovni evropské (Tribunál Soudního dvora EU), a jeho jazykovou vybavenost. V případě prvního náhradníka komise konstatovala rovněž mimořádně kvalitní odbornou způsobilost a dlouholetou praxi na pozici soudce Nejvyššího soudu, včetně aplikace evropského práva, a u druhého náhradníka komise ocenila kromě působení v aparátu Soudního dvora EU i akademickou a publikační činnost,“ dodal.

Až za nimi tak skončil další tři uchazeči: soudkyně okresního soudu Irena Hladíková, „právník lingvista“ ze Soudního dvoru EU Vladimír Kovařík a právě Pavel Svoboda.

Dá se předpokládat, že alespoň pro některé z nich by mohlo být zajímavé i patrně následující výběrové řízení na post českého soudce u evropského Tribunálu, které by se uvolnilo právě v případě úspěchu Jana M. Passera. Toho ale čeká ještě další schvalování.

„Návrh byl (…) předložen Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k projednání. Pro informaci též Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu České republiky. Po projednání výborem bude návrh předložen ke schválení vládě,“ popsal další mechanismus Řepka, následovat by mělo ještě evropské projednávání.

Passerovi ale patrně nebude v další kariéře nic stát v cestě. „Bude tam nové výběrové řízení a bude se to takto dále posouvat,“ uvedla celkem bez pochyb pro INFO.CZ ministryně Benešová. Letošní rok tak bude zajímavý i z pohledu evropské justice.

SDÍLET