Informace o trestních kauzách? Zvědavost ani bulvární zájem nestačí, vzkazuje Lenka Bradáčová

Jan Januš

Policie i státní zástupci informují veřejnost o probíhajících trestních kauzách. Rovněž ale musí informace chránit. V konkrétních případech se tak posuzuje, které právo převažuje. Ve hře je totiž nejen právo na informace či zájem na zdárném dotažení trestní kauzy, ale například i ochrana soukromí nebo presumpce neviny. Jak bude v těchto případech postupovat pražské vrchní státní zastupitelství, naznačila v pátek na konferenci Karlovarské právnické dny šéfka tohoto úřadu Lenka Bradáčová. Lze předpokládat, že i do budoucna tak například nařídí stažení určitých článků.

„Právo informovat veřejnost a právo veřejnosti být informována se může dostat do kolize se stejně důležitými veřejnými a soukromými zájmy, které jsou chráněny zákazem zveřejňování důvěrných informací o trestním stíhání,“ uvedla v této souvislosti pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Autorita a nestrannost soudní moci, účinné vyšetřování trestných činů či právo obviněného na presumpci neviny a ochranu jeho soukromého života totiž podle ní nejsou zájmy nižší hodnoty.

Má mít tedy veřejnost nárok na co nejvíce informací o probíhajícím trestním řízení? Podle Lenky Bradáčové nestačí, aby informace měla uspokojit jen občanskou zvědavost, nebo měla být čistě bulvární. Zjednodušeně řečeno, tato kritéria totiž nenaplňují podle pražské vrchní státní zástupkyně parametry veřejného zájmu.

Slovákům utekl před nosem obávaný boss mafie. Zláká ho Česko? Kriminální esa tu čile podnikala

sinfin.digital