Pokud chce stát ulevit dlužníkům, měl by nést s tím spojené náklady, říká šéf asociace věřitelů

Češi v právu

Poslanecká sněmovna bude tento týden projednávat změny v oblasti exekucí a insolvencí, které mají ochránit dlužníky před ekonomickými dopady pandemie koronaviru. Ve hře je například zrušení povinnosti splatit alespoň 30 procent dluhu u starých oddlužení, automatické zastavování exekucí po 3 letech či plošný odklad běžících exekučních řízení. O tom, co by tato opatření v praxi znamenala a zda jsou adekvátním řešením současné situace, jsme si povídali s prezidentem České asociace věřitelů Pavlem Staňkem.

Vláda schválila tzv. lex covid, kterým chce mj. prolomit hranici 30 procent u starých oddlužení a prosadit automatické zastavování exekucí po 3 letech, pakliže za tu dobu nedojde ani k částečnému uspokojení věřitele. Co si o těchto změnách myslíte?

Obecně mám pocit, že jsme v současné době svědky neuvěřitelného zneužívání aktuálních okolností ke zcela nevhodnému ohýbání legislativy a prosazování změn, které by jinak nikdy neměly šanci projít. Část zákonodárců se chaoticky a zbrkle snaží předhánět v tom, kolik kdo předloží nových legislativních návrhů, aniž by je předtím domysleli a vyhodnotili jejich dopady. A pro oblast dluhů to bohužel platí dvojnásob.

Co se týče zmíněných změn navrhovaných ministerstvem spravedlnosti, tak za relativně snesitelnou a přijatelnou považuji první z nich, tedy zmírnění pravidel u oddlužení, která byla zahájena ještě před loňskou novelou insolvenčního zákona. Nicméně nutno dodat, že pouze v případě, kdy se bude týkat výhradně osob, které se dostaly do problémů se splácením kvůli pandemii. Obecně se jedná o velmi zásadní změnu pravidel v průběhu hry, což v principu nikdy není správné.

Věřitelé, mezi nimiž jsou v oddlužení často třeba i bytová družstva nebo SVJ, doposud počítali s tím, že dojde k aspoň určité minimální míře splacení jejich nároku, a tuto jistotu by nyní zničehonic ztratili. Nicméně jak už jsem říkal, pokud ministerstvo danou úlevu opravdu umožní pouze těm, kdo ji nyní nutně potřebují, tak je asi možné a společensky potřebné to akceptovat. Úplně jinak je tomu u automatického zastavování exekucí po třech letech. To považuji za naprosto nepřijatelné.

Zkolabují exekutoři i soudy a z věřitelů se stanou dlužníci, varuje před změnami šéf exekutorů Plášil

sinfin.digital