„Prezidentovi obhájí prakticky cokoli.“ Proti nominaci Gerlocha na ústavního soudce jsou i senátoři TOP 09

ČTK, lup

06. 02. 2019 • 11:29

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin vyzval další senátory, aby nepodpořili případnou kandidaturu právníka Aleše Gerlocha na soudce Ústavního soudu. Proti je také další senátor za TOP 09 Herbert Pavera. V úterý vyzvalo k podobnému kroku i vedení KDU-ČSL. Gerlocha chce navrhnout na ústavního soudce prezident Miloš Zeman.

"Profesor Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků. Tím se liší dobrý soudce od dobrého advokáta," uvedl Czernin.

Podle něj v minulosti prezident Miloš Zeman na základě Gerlochových analýz argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaní nebo že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD). Devět senátorů, kteří byli zvoleni za TOP 09 nebo s její podporou, patří do senátního klubu Starostů a nezávislých. Ten má 18 členů.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, v úterý ČTK řekl, že předsednictvo lidovců vyzvalo senátory ke stejnému kroku. "Vnímáme, že by na ústavní soudce měly být nominovány opravdu významné právnické osobnosti, které budou garantovat kvalitu práce Ústavního soudu. To u pana profesora Gerlocha není tak úplně jisté," uvedl Jurečka. Klub KDU-ČSL a nezávislých senátorů má 15 členů, senátorů je 81.

Rozhovor INFO.CZ s Alešem Gerlochem zde >>>

Nový ústavní soudce má nahradit soudce Jana Musila, který ke konci ledna na vlastní žádost na Ústavním soudu skončil. O tom, že Zeman navrhne na uvolněné místo prorektora Univerzity Karlovy Gerlocha, informoval koncem ledna po schůzce s prezidentem předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Musil s Gerlochem jako svým nástupcem souhlasí. Gerloch uvedl, že se k návrhu "kloní kladně". Zeman dříve uvedl, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne. Ústavní soud nyní dočasně pracuje v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15. Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu.

SDÍLET