„Rathův“ žalobce odešel z VSZ, šéfuje chomutovským státním zástupcům

Česká justice

Petr Dimun

Státní zástupce Jiří Pražák odešel z Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) a stal se vedoucím Okresního státního zastupitelství v Chomutově (OSZ). V čele chomutovských žalobců nahradil Evu Seifertovou, která byla vedoucí funkcí pověřena od 1. července minulého roku. Pražák stál u počátků vyšetřování případu středočeského hejtmana Davida Ratha a sám je také jako státní zástupce činný v tzv. druhé větvi případu, která se projednává u Krajského soudu v Praze.

Jiří Pražák přišel na VSZ v Praze, do odboru závažné hospodářské a finanční kriminality s případem Davida Ratha v roce 2013 z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem (KSZ). Jako státní zástupce začínal Pražák právě v Chomutově, kde od roku 2006 čekateloval a po jmenování státním zástupcem v roce 2008 i tři roky působil, než přešel na KSZ v Ústí nad Labem.

O Pražákovi se v roce 2018 spekulovalo jako o nástupci dlouholetého ústeckého vedoucího KSZ Jana Jakovce. Šéfem ústeckých žalobců se nakonec stal Radim Kadlček.

Chomutovské OSZ nemělo plnohodnotné vedení velmi dlouhou dobu. Na konci května minulého roku na funkci rezignoval dlouholetý šéf Ladislav Kosán. Od 30. června 2019 vedla OSZ na základě pověření Eva Seifertová, to do 1. července letošního roku, kdy ji nahradil právě Pražák.

V délce pověření Seifertové může být potenciální problém. Seifertová totiž funkci vedoucí OSZ z pověření vykonávala i po únorovém rozhodnutí kárného senátu ve věci kárné žaloby na ostravského státního zástupce Martina Pavelku.

sinfin.digital