Soudcovskou unii chce vést Šárka Hájková. Využívejme emeritní soudce a nerozšiřujme justici agendu, říká

Jan Januš

Soudkyně Krajského soudu v Praze Šárka Hájková potvrdila pro INFO.CZ svou zamýšlenou kandidaturu na funkci prezidentky Soudcovské unie, kterou na podzim po dvou mandátech opustí Daniela Zemanová. Hájková nyní působí v Republikové radě Soudcovské unie, dříve byla také její viceprezidentkou. Jak popsala v rozhovoru, jako prezidentka Soudcovské unie by usilovala zejména o zavedení funkce emeritního soudce, která by podle ní mohla vyřešit mnohé současné problémy. „Chtěla bych se také zaměřit na to, aby soudy skutečně řešily jen ty věci, u nichž je na místě svěřit je jejich pravomoci, tedy aby nedocházelo ke zbytečnému a někdy až nesmyslnému rozšiřování jejich agendy. Rovněž bych chtěla podporovat využívání alternativních způsobů řešení sporů,“ říká.

S jakými záměry budete kandidovat na prezidentku Soudcovské unie?

Kromě toho, že bych chtěla pokračovat ve všem, co Soudcovská unie (SU) dělala a dělá pro co nejkvalitnější a nejefektivnější justici, je mým záměrem pracovat na věcech, kterým se už nějakou dobu věnuji. Je to především záležitost zavedení institutu emeritního soudce do českého právního řádu, tj. možnosti, aby se soudce, který již odešel z aktivní služby, do ní mohl na určitou dobu vrátit a pomoci tam, kde to bude soudnictví nejvíce potřebovat. Emeritní soudce by vyřešil i dlouhodobý problém českých soudů, a to zastupitelnost soudců v době mateřské a rodičovské dovolené, dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo stáže u jiného soudu.

Chtěla bych se také zaměřit na to, aby soudy skutečně řešily jen ty věci, u nichž je na místě svěřit je jejich pravomoci, tedy aby nedocházelo ke zbytečnému a někdy až nesmyslnému rozšiřování jejich agendy. Rovněž bych chtěla podporovat využívání alternativních způsobů řešení sporů. Je to jednak nástroj kultivace společnosti, jednak cesta k určitému odbřemenění soudů, jimž se tak otevře větší časový prostor intenzivně se věnovat zbývajícím kauzám.

České zákony nejsou vůbec připravené na mimořádné situace, stěžují si někteří soudci

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital