Stát poskytl dlužníkům rychlou pomoc. Další změny je ale potřeba dělat citlivě, říká Chvojka

Češi v právu

Ke zmírnění důsledků koronavirové krize přijal stát v posledních týdnech hned několik nových opatření v oblasti exekucí a insolvencí. Další dlouhodobé změny, mezi které patří například zastavování starých exekucí, rozdělování nových případů mezi exekutory podle bydliště dlužníka či zřízení chráněného účtu, by měla již brzy projednávat sněmovna. O tom, co si o těchto návrzích myslí a co by v praxi mohly přinést, jsme se bavili s místopředsedou ústavně-právního výboru sněmovny Janem Chvojkou (ČSSD).

Stát během dubna přijal hned několik opatření, která mají pomoci zadluženým lidem lépe zvládnout aktuální situaci. Patří mezi ně například možnost odkladu splátek úvěrů, omezení mobiliárních exekucí nebo jednodušší proces oddlužení pro některé dlužníky. Jak tyto změny hodnotíte?

Samozřejmě je vítám. Všichni právě zažíváme něco mimořádného. Koronavirová pandemie zasáhla do životů statisíců Čechů, do jejich pracovních životů a také do jejich příjmů a stát na to musel velmi rychle reagovat. Lidé, kteří do dnešního dne neměli žádný problém se splácením, se najednou mohli ocitnout nad dluhovou pastí, takže bylo potřeba nějakým způsobem pomoci. Stát reagoval rychle. Co si vzpomínám, 6. dubna zasedal ústavně-právní výbor, který schválil změny, které jste zmínil, a ve středu 8. dubna je schválila sněmovna. Jsem rád, že diskuse kolem nich byla věcná a že ta opatření prošla v zásadě napříč všemi politickými stranami. Tedy diskuse byla nepolitická a opravdu tady šlo především o snahu pomoci občanům.

Januš: Bartoš může vyvést Česko z legislativní krize. Před „gulagem s wifinou“ nás ohlídají tradiční politici

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital