Státní zástupci jsou privilegovaní lidé, nesou nižší odpovědnost než jiní, říká Petr Toman

Jan Januš

Státní zástupci nesou za své jednání méně odpovědnosti než všichni ostatní. Myslí si to advokát Petr Toman, člen prezidia Unie obhájců a náhradník představenstva České advokátní komory. V rozhovoru pro INFO.CZ připomíná, že jejich odpovědnost za způsobenou škodu je vázaná na kárné řízení, to ovšem lze zahájit jen do dvou let od případného provinění. „Vzhledem k délce mnoha trestních řízení je většina pochybení státních zástupců promlčena dříve, než se o nich někdo dozví,“ říká Toman v textu, který je doplňkem k seriálu Státní zástupci – čas na změnu?

Státní zástupci - čas na změnu?

Státní zástupci drží v mnohém naše životy v rukou. Právě oni rozhodují o tom, zda půjdeme k soudu, nebo ne. Právě oni svým zásahem na Úřadu vlády shodili vládu Petra Nečase (ODS) a otevřeli cestu k premiérství Andreje Babiše (ANO). Postupem času přitom na veřejnost vyplouvá stále více jejich přešlapů. Je čas na reformu postavení státního zastupitelství? Měli by být státní zástupci za své počínání odpovědní více, než jsou dnes? INFO.CZ spustilo desetidílný seriál Státní zástupci - Čas na změnu? Podrobně v něm analyzujeme podstatu profese státních zástupců, její historii, to, co žalobci smějí a co naopak nesmějí, a zaměříme se rovněž na možné změny, které by byly v této profesi vhodné. Seriál upozorní rovněž na ty nejkřiklavější problémy, které se v souvislosti se státními zástupci objevují.

Jak byste veřejnosti popsal pozici státního zástupce?

Pozice státního zastupitelství je zcela přesně popsána v zákoně č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, také v trestním řádu, v občanském soudním řádu, popř. v dalších právních předpisech. Podstatné je, že jako kterýkoliv jiný státní orgán může a musí činit pouze to, co mu zákony umožňují. A to přesně od státního zastupitelství i každého státního zástupce očekávám. Nechci, aby dělal více, protože pak jsou trestně stíháni nevinní lidé, ale ani méně, neboť pak pachatelé unikají trestu a obětem se nedostává náležitého zadostiučinění. Ale snad přeci jen něco navíc, než jen doslovné dodržování zákonů, bych u každého státního zástupce požadoval: cit pro spravedlnost a statečnost jej používat.

Co je z vašeho pohledu jeho podstatou?

Státní zastupitelství je primárně zřízeno jako orgán veřejné žaloby v trestním řízení. Tak především je veřejností vnímáno. Pozitivně, zaslouží-li se o rychlé usvědčení pachatele trestného činu a jeho spravedlivé potrestání, nebo silně negativně, pokud nevinného člověka po dlouhá léta a bezdůvodně vláčí soudními síněmi. Hlavním jeho úkolem je tedy přispívat svými kroky k pocitu, že u nás existuje právní stát a že spravedlivý proces není jen prázdný pojem.

Co by tedy měl státní zástupce dělat?

Především dodržovat zákony a měřit všem stejným metrem. Tedy s přísností či naopak tolerancí, s níž posuzuje provinění jiných, posuzovat i případná provinění policistů, státních zástupců a soudců. Naprostá většina státních zástupců to dělá.

Roste agresivita státních zástupců? Nemůžou si brát, co je napadne, říkají advokáti

sinfin.digital