Žalobci nesmějí jít na ruku politikům a veřejnému mínění. Dělají to ale někdy?

Jan Januš

Postavení státních zástupců se pojí se značnou odpovědností. Zákon je tak svazuje množstvím zákazů: musí být například apolitičtí, nestranní, ekonomicky, sociálně i rasově nezaujatí. Rovněž jsou povinni zachovávat mlčenlivost o všem, co řeší. Jak ale konkrétně vypadá jejich postavení? A překračují jej někdy? Na to jsme se zaměřili ve třetím díle seriálu Státní zástupci - čas na změnu?

Státní zástupci - čas na změnu?

Státní zástupci drží v mnohém naše životy v rukou. Právě oni rozhodují o tom, zda půjdeme k soudu, nebo ne. Právě oni svým zásahem na Úřadu vlády shodili vládu Petra Nečase (ODS) a otevřeli cestu k premiérství Andreje Babiše (ANO). Postupem času přitom na veřejnost vyplouvá stále více jejich přešlapů. Je čas na reformu postavení státního zastupitelství? Měli by být státní zástupci za své počínání odpovědní více, než jsou dnes? INFO.CZ otvírá nový desetidílný seriál Státní zástupci - Čas na změnu? Podrobně v něm zanalyzujeme podstatu profese státních zástupců, její historii, to, co žalobci smějí a co naopak nesmějí a zaměříme se rovněž na možné změny, které by byly v této profesi vhodné. Seriál upozorní rovněž na ty nejkřiklavější problémy, které se v souvislosti se státními zástupci objevují.

Postavení státních zástupců upravuje zejména paragraf 23 a následující zákona o státním zastupitelství. Prvně zmíněný uvádí: „ (1) Státní zástupce výkonem své funkce zajišťuje působnost státního zastupitelství; jím provedené úkony jsou považovány za úkony státního zastupitelství.

(2) Odpovědnost za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem státního zastupitelství se řídí zvláštním právním předpisem.“

Tímto zvláštním předpisem je zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Jak ale již v minulém díle seriálu upozornil advokát Petr Toman, státní zástupci se musí dopustit kárného prohřešku: „Jejich odpovědnost za způsobenou škodu je zcela nepochopitelně podmíněna předchozím zjištěním jejich pochybení v kárném řízení. Možnost zahájit takové řízení však zaniká, pokud návrh na zahájení kárného řízení nebyl podán do dvou let od spáchání provinění. Vzhledem k délce mnoha trestních řízení je většina pochybení státních zástupců promlčena dříve, než se o nich někdo dozví.“

V čem přesně spočívá profese státních zástupců, jak vypadají jejich hlavní úkoly a pravomoci, jsme již probrali v předchozích dílech tohoto seriálu. Co tedy ale státní zástupce opravdu nesmí? A jak by se neměl chovat?

1. DÍL Podávají obžalobu, ale i chrání stíhané. INFO.CZ spouští seriál o státních zástupcích

sinfin.digital