Zeman: Baxa je mrzutý, nevyhověl jsem jeho přání, aby se novým šéfem NSS nestal Mazanec

ČTK, jj

24. 01. 2019 • 22:55

Prezident Miloš Zeman v TV Barrandov znovu odmítl, že by bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefu Baxovi nabízel funkci výměnou za rozsudek. Upozornil, že funkční období současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského skončí až v létě 2023, zatímco Zemanovo druhé funkční období o několik měsíců dříve. „I kdybych chtěl, pokud by se s doktorem Rychetským něco nestalo, nemohu doktora Baxu jmenovat,“ řekl Zeman.

Rychetský ovšem v minulosti několikrát naznačil, že své druhé desetileté funkční období v čele ÚS pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit v roce 2017 před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat.

Loni v lednu před prezidentskými volbami kritizoval Zemanovy spolupracovníky. Zmínil to v souvislosti s nominací svého nástupce. „Nevylučuji, že mají svého koně,“ uvedl pro iRozhlas.cz. Serveru HlídacíPes.org řekl, že jeho komunikace s Hradem je už řadu let nulová, a neumí tedy odhadnout postoj Hradu k obsazení vysokých soudních postů.

Zeman míní, že se mu Baxa mstí kvůli jmenování Mazance. „On si opravdu toužebně přál, aby doktor Mazanec, který mu před tím dělal místopředsedu, nebyl jeho nástupcem,“ uvedl prezident.

Baxovi vadilo, že Mazanec bude za tři roky muset funkci opustit kvůli věku. „Ať už to nazveme mstou, možná bych spíše mluvil o frustraci či zklamání, tak jsem nevyhověl jeho přání a on je mrzutý,“ dodal Zeman.

SDÍLET