Kajínek dál vymáhá dluhy. A Baxa předává budoucnost Mazancovi. Týden v právu komentuje Jan Januš | info.cz

Články odjinud

Kajínek dál vymáhá dluhy. A Baxa předává budoucnost Mazancovi. Týden v právu komentuje Jan Januš

I právní dění se tento týden vrátilo do svých běžných poprázdninových kolejí. Znovu se sešli poslanci, kteří aktuálně řeší například nová pravidla elektronické evidence tržeb. Začala také podzimní konferenční sezóna, na Nejvyšším správním soudu (NSS) si totiž velkolepou odbornou akcí připomněli 15 let od jeho vzniku. A pokračovala i debata o tom, jak má vlastně tato společnost přistupovat ke dluhům.

Orientovat se v návrzích zákonů, které právě projednává Poslanecká sněmovna je stále složitější. Doba je pořád rychlejší a média mnohdy informují prakticky o jakémkoliv nápadu toho kterého ministra či poslance na zlepšení nebo na „zlepšení” českého právního řádu, jako by šlo již o hotovou normu, podle níž se okamžitě postupuje.

Skutečnost ale samozřejmě bývá často jiná. A tak se řada již dávno prezentovaných novinek stále táhne legislativním procesem. Uvidíme třeba, jak to ještě všechno dopadne s elektronickou evidencí tržeb, kterou ministerstvu financí nekomplikuje jen opozice, ale od loňského prosince také Ústavní soud.

Poslance brzy čeká i třetí čtení další novely trestního zákoníku. Jejím prostřednictvím by mohl přibýt do našeho řádu další trestný čin, takzvané maření spravedlnosti, spočívající zjednodušeně řečeno v předložení falešného dokumentu jako důkazu, a to ve vypočtených případech. Nestačí ale už obecnější skutkové podstaty, které současné trestní právo zná, jako je například podvod, nebo ještě obecnější poškození cizích práv, případně jejich rozšíření?

Svého času se vedla debata i o tom, zda má být speciálním trestným činem přetáčení tachometrů. K ničemu takovému nedošlo, stačí totiž právě paragrafy na podvod…

Budoucnost NSS? Už s Mazancem

O Nejvyšším správním soudu píšeme na INFO.CZ v posledních týdnech skoro pravidelně a nutno dodat, že nejsme sami. Po 15 letech existence se totiž mění jeho vedení. Josefa Baxu čekají poslední dva týdny ve funkci předsedy, na toto místo pak nastoupí dosavadní místopředseda Michal Mazanec.

Ve čtvrtek si zmíněné výročí připomněl i vrchol správní justice odbornou konferencí. A zatímco první historický panel, který se vracel k počátkům tohoto soudu, moderoval Josef Baxa, ten druhý, zaměřený na reflexi krajských soudů a tím pádem i na možné budoucí návrhy na zlepšení, měl na starosti Michal Mazanec. Jak symbolické.

Ještě to ale musíme upřesnit. Panel nazvaný vysloveně Vize budoucnosti, uváděl soudce NSS Pavel Molek. A Josef Baxa v něm nečekaně vystoupil jako jeden z řečníků.

Co s dlužníky a věřiteli?

S největší pravděpodobností nás čekají významné změny pravidel insolvencí a exekucí. Jak informoval server Česká justice, ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) má také jasné názory, jak k exekucím do budoucna přistupovat. Například by rád po nějaké době povinně zastavoval ty neúčelné.

S tím budou souhlasit i exekutoři, například jejich bývalá prezidentka Pavla Fučíková si právě na nekonečnost některých řízení, které stejně nemohly přinést potřebné peníze, dlouhodobě stěžovala. A tento názor prosazuje i současné vedení komory.

Proti takovéto změně se teď se ale silně vymezil prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk. „Automatické zastavování exekucí po uvažovaných třech či pěti letech považujeme za zcela nežádoucí. Máme jasné informace o tom, že dlužníci, na které byly v posledních letech vedeny bezvýsledné exekuce, dnes díky ekonomické konjunktuře konečně začínají splácet. Řada z nich se dokonce sama aktivně hlásí o splátkový kalendář a má zájem svou situaci řešit, a to třeba i po více než pěti letech. To je jasným důkazem toho, že situace dlužníka se může v průběhu času skutečně diametrálně změnit. Vůči věřitelům by tedy bylo krajně nespravedlivé exekuci na takového dlužníka hned po několika prvních letech zastavit,” uvedl pro INFO.CZ.

Každopádně nás čeká zajímavá debata, v níž argumenty obou stran budou mít svá jasná pro i proti. Debata se jistě povede třeba i o tom, zda se mají vícečetné exekuce sbíhat u stejného exekutora.

„V obecné rovině považujeme za smysluplnou každou změnu, jejímž výsledkem bude snížení nákladů řízení. Koncentrace exekucí za jedním dlužníkem u jednoho exekutora s sebou ale přináší jeden zásadní problém. Aplikací tohoto principu bez dalšího by zcela jistě bylo narušeno právo věřitele svobodně si vybrat svého exekutora. S ohledem na různé vybavení, zázemí a kvalitu práce jednotlivých úřadů by se tak snadno mohlo stát, že by se exekuce začaly koncentrovat u exekutora s nízkou kvalitou a efektivitou práce, přičemž věřitel by neměl šanci s tím cokoli udělat,” říká k tomu Staněk.

Dluhy může ale vymáhat i Kajínek

Už se to sice řešilo během letních prázdnin, ale vlastně to bylo aktuální i tento týden. Nejposlouchanějším českým rádiem Impuls totiž opakovaně zněl hlas Jiřího Kajínka, který v reklamním spotu sliboval, že „dlužníka s vašimi penězi utéct nenecháme, o útěcích totiž víme úplně vše.”

Co taková reklama evokuje? A jaké pocity v dlužníkovi vyvolá, když ho kontaktuje firma propojená s odsouzeným vrahem? Není to už za hranou? O klasických soudních exekutorech se sice mluví v různých negativních souvislostech, evidentně ale může být ještě hůře.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud