Kancelář Tomáše Sokola se v onlinu věnuje už i realitám. Hledá kostlivce ve skříních a prověřuje insolvence | info.cz

Články odjinud

Kancelář Tomáše Sokola se v onlinu věnuje už i realitám. Hledá kostlivce ve skříních a prověřuje insolvence

Advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák spustila novou službu spojenou s realitami a jejich právními souvislostmi. Jde o další online platformu, která navazuje na tu věnovanou klasickému právnímu poradenství, jíž kancelář představila v první polovině letošního roku. Ceny za tyto služby se tak pohybují spíše na nižší úrovni. Exkluzivně pro INFO.CZ teď tyto záměry popisuje vedoucí společník kanceláře Jiří Novák ml.

„Nedávno jsme zprovoznili první verzi online přístupu k právnímu poradenství v realitách. Její podstatou je příprava smluvní dokumentaci k převodům nemovitých věcí. V této službě se soustředíme na „běžné“ převody nemovitých věcí jako bytů a rodinných domů,“ říká pro INFO.CZ Jiří Novák ml.

„Právní služby v realitách již poskytujeme delší dobu zejména realitním kancelářím. Nyní se vlastně jedná o rozšíření této nabídky do online poradny a postupnou nabídkou přímým účastníkům převodů,“ dodává.

Od služby má kancelář podle jeho slov střídmé očekávaní a doufá v „příjemné překvapení“.

Pátrání po kostlivcích ve skříni

„Klientům nabízíme více variant, ale jsme samozřejmě připraveni přizpůsobit se jejich požadavkům. V základu jim pomůžeme až k podpisu připravit kupní smlouvu a další smluvní dokumentaci k převodu nemovitosti. K tomu jim můžeme poskytnout i služby advokátní úschovy,“ popisuje základní nabídku a svá slova dále rozvádí:

„Přitom pro ně také prověříme například to, zda vůči kupujícímu a prodávajícímu není vedeno exekuční a insolvenční řízení, obstaráme právní titul k nemovitosti a prověříme, zda odpovídá zápisu v katastru nemovitostí, zda nejsou na nemovitosti registrována sídla společností, zda se nemovitost nenachází v povodňové oblasti, což můžeme mít vliv na pojistitelnost nemovitosti atd. Tuto právní prověrku nabízíme i zvlášť, jako samostatnou službu.“

Odmítá však, že by v případě prověřování realit nešlo o čistě právní práci: „Realita, je věc nemovitá, která obvykle má nějakou právní historii. To může platit pro novostavbu, jejíž vlastník ji mohl zatížit zástavním právem, či jinak, a tím spíše o starší stavbu, kde se občas objevují „kostlivci ve skříni“ v podobě sporů o to, kdo je fakticky vlastník, nezávisle na zápisu v katastru nemovitostí.

K tomu si přičtěte případy, kdy prodávající je v insolvenci, byť zatím formálně nedeklarované, a hrozí nebezpečí, že se takto zbavuje majetku apod. To vše je právní aspekt prověřování realit a tedy ona čistě právní práce."

Kolik služba stojí?

Kancelář nabízí na webu tři základní balíčky. Právní prověrka nemovitosti vyjde na 1210 korun, Převod nemovitosti na 8470 korun a Převod nemovitosti s advokátní úschovou na 14 520 korun.

Cenová politika je tak nastavena na poměrně nízké úrovni a odráží i realitu dříve spuštěné online právní poradny, v níž vyjde písemná rada na 1490 korun, videokonference na 1980 korun a osobní schůzka na 2380 korun.

„Spolupracujícím realitním kancelářím připravíme nabídku na míru jejich potřebám,“ říká však k cenám vedoucí společník kanceláře.

Spolupráce s realitními makléři

Podle Jiřího Nováka ml. jde o to, že převod nemovitostí je pro běžné lidi záležitostí, kterou řeší jednou, dvakrát za život a je důležité, aby nepodcenili správné právní řešení převodu.: „Tím, že jsme tuto službu nyní propojili s naší online poradnou se snažíme jít našim klientům vstříc. To je vlastně myšlenka, za kterou stojí koncept naší online právní porady – jít vstříc klientům, kteří mají potřebu právní služby, ale z nějakého důvodu se zdráhají nebo nemohou osobně navštívit advokáta.“

Kancelář tak spolupracuje i s realitními makléři: „Pohybujeme se v realitním prostředí a vnímáme potřeby realitních kanceláří a jejich makléřů. Naštěstí většina z nich si potřebu správného právního řešení převodu nemovitostí uvědomují. Někteří si to uvědomí až svojí svépomocí způsobí škodu svým klientům škodu. Ostatně nedávno jsme se zúčastnili Realitního kongresu a snažili jsme se makléřům ukázat, že přirozené je, aby se věnovali tomu, v čem vynikají, tj. realitnímu zprostředkování, a na nás aby nechali to, v čem vynikáme my, tj. právní služby.“

Kancelář Brož & Sokol & Novák přitom chystá další rozvoj svého online poradenství: „Již při spuštění naší online porady jsem avizoval, že u ní vše teprve začíná a online realitní poradenství je toho jen důkazem. Další rozvoj bude samozřejmě následovat. Nechci jej ještě zakřiknout, ale sám už se těším.“

Na trhu patří spíše k průkopníkům této formy advokátních služeb, kanceláři konkurují spíše menší hráči, například Dostupný advokát, kterému jsme se dříve rovněž věnovali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud