Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo zaplatí povinné advokáty? Ministerstvo chce zastupování skoro u všech sporů, hrozí ale tato rizika

Kdo zaplatí povinné advokáty? Ministerstvo chce zastupování skoro u všech sporů, hrozí ale tato rizika
 

Ministerstvo spravedlnosti prosazuje povinné zastoupení advokátem ve všech civilních soudních sporech, a to s výjimkou vypočtených případů, kde však nepůjde o více než 50 tisíc korun. Jinak by museli jak lidé, tak firmy angažovat advokáty. Ani ti ale navrhované pravidlo nepřijímají bez výhrad. Například podle místopředsedy České advokátní komory Roberta Němce bude nutné rovněž vyřešit financování povinného zastoupení. Nové pravidlo totiž podle něj může negativně dopadnout i na střední vrstvu obyvatelstva.

Současná pravidla počítají s takzvanou bezplatnou právní pomocí jen pro ty nejchudší a nejpotřebnější. Rozšíření povinnosti angažovat advokáta v civilních sporech však může mít podle místopředsedy České advokátní komory Roberta Němce dopad i na střední třídu, což možná bude nutné při přípravě nových pravidel reflektovat. Uvedl to na konferenci 100 let české a slovenské advokacie, která se konala na konci září v Luhačovicích.

„Strany jsou povinny nechat se zastoupit advokátem (advokátský spor), s výjimkou řízení před okresními soudy ve věcech, v nichž hodnota předmětu sporu nepřesahuje částku 50 000 Kč, a v řízení o stížnosti proti usnesení okresního soudu v takové věci. V řízení o žalobě na obnovu a pro zmatečnost jsou strany povinny nechat se zastoupit vždy bez ohledu na hodnotu předmětu sporu,” definuje nové pravidlo ministerstvo spravedlnosti v návrhu věcného záměru nového civilního řádu soudního.

Ten zveřejnilo na speciálních webových stránkách. Resort přitom vyzývá k oponentuře, prostřednictvím webu je možné psát k návrhu své připomínky.

Proč zrovna 50 tisíc korun?

Ministerstvo v této souvislosti připomíná, že v současnosti je potřeba povinného zastoupení advokátem uzákoněna v případě dovolacího řízení u Nejvyššího soudu. Existuje rovněž v případě Ústavního soudu.

„Český přístup k povinnému zastoupení je užší, než je tomu kupř. v Rakousku nebo v Německu. Rakouský ZPO předepisuje v § 27 (s tam stanovenými výjimkami) povinné zastoupení mj. pro řízení před opravnými soudy, pro prvostupňové řízení před zemskými soudy, jakož i pro řízení před okresními soudy, pokud hodnota sporu přesahuje částku 5000 Euro,” popisuje ministerstvo.

A jak je to u našich dalších sousedů? „Německý civilní řád soudní v § 78 požaduje povinné zastoupení advokátem pro řízení před zemskými soudy, popř. též před vrchními zemskými soudy. Rovněž v řízení před Spolkovým soudním dvorem platí povinné zastoupení; zde je navíc úprava přísnější, neboť strany se musí nechat zastoupit některým z advokátů schválených (připuštěných) k zastupování před tímto soudem.”

V českých poměrech ale nebyla částka 50 tisíc korun stanovena náhodou, podle ministerstva jde totiž o zhruba dvojnásobek průměrné mzdy. „Počítá se samozřejmě s tím, že v paragrafovém znění může být toto pravidlo doplněno o výjimky (např. povinné zastoupení advokátem se nebude týkat osob s právnickým vzděláním); to je běžný přístup i shora zmíněných zahraničních úprav. Pro účely věcného záměru, který pouze vytyčuje základní zásady budoucí úpravy, však není nutno do takových podrobností zacházet,” dočteme se rovněž v příslušném odůvodnění.

Uhájíme lépe svá práva?

Na rizika ministerského návrhu upozornil na zmíněné konferenci také ústavní soudce David Uhlíř, dřívější místopředseda České advokátní komory. Například advokáty podle něj čeká v takovém případě zvýšená odpovědnost za různá procesní pochybení. V této souvislosti Uhlíř připomněl, že nejsou pojištěni pro směnečná řízení, jejich pojistky se nevztahují ani na hrubou nedbalost podle pojistných podmínek. Podle Uhlíře by v takovém případě hrozily i častější žaloby neúspěšných klientů na ustanovené advokáty.

Nová úprava by ale měla rovněž značné výhody. Podle Uhlíře jak pro soud, tak pro strany sporu a konečně i pro advokáty. Němec vyzdvihl například ochranu spotřebitele, ale i možné efektivnější fungování justice.

Připomněl přitom německou studii z 80. let, podle níž povinné zastoupení advokátem vede jak k větší efektivitě soudce, tak i k efektivnějšímu řízení a lepšímu hájení práv. K podobným výsledkům podle něj dospěly rovněž výzkumy v jiných zemích.

Němec také popsal, že povinné zastoupení funguje v řadě zemí kontinentální Evropy, naopak neexistuje například v USA, Velké Británii či v severských zemích.

Kdo bude moci zastupovat před soudy?

Podle Uhlíře je pak otázkou, zda nebude stanoven okruh advokátů, kteří budou mít zvláštní oprávnění pro zastupování u vyšších soudů. Naopak v rámci debaty o návrhu nových pravidel na webových stránkách se objevil návrh, aby bylo povinné zastupování svěřeno širšímu okruhu osob než jen advokátům.

„Zatím jde jen o teze věcného záměru, a nelze tak vyloučit, že okruh osob oprávněných k zastupování bude rozšířen. V tuto chvíli však preferujeme řešení, kdy by k zastupování stran před soudem měli být oprávněni v zásadě jen advokáti, neboť je to náplní právě jejich práce, odpovídají tomu stavovské předpisy a podmínky výkonu advokacie. Advokáti k tomu dále mají dostatek znalostí, zkušeností a praxe. Ostatně i otázka bezplatné právní pomoci může být řešena prostřednictvím advokátů,” reagovalo však ministerstvo spravedlnosti.

Je nutné rovněž dodat, že navrhované pravidlo čeká ještě množství debat, různá vyjednávání a také dlouhý legislativní proces. Může to s ním tak dopadnout prakticky jakkoliv.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1