Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kněžínek se vypořádává s dědictvím po Pelikánovi. Musí předjednávat a prosazovat. Komentář J. Januše

Kněžínek se vypořádává s dědictvím po Pelikánovi. Musí předjednávat a prosazovat. Komentář J. Januše

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) opravdu maká. Během srpna se už sešel s advokáty, notáři i se šéfy Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Zatím to vypadá, že je jako kariérní úředník zvyklý vyřizovat věci, které mu leží na stole a potřebnou agendu postupně odbavovat. Témata, kterým by se měl věnovat, jsou totiž jasná. Není je potřeba vymýšlet. Promýšlet ale ano. A právě k tomu se schůzky se zástupci jednotlivých právních profesí skvěle hodí.

Helena Válková i Robert Pelikán, bývalí ministři spravedlnosti hnutí ANO, přišli s řadou nápadů, zadali práce na mnoha nových zákonech, ale většinu z nich nedotáhli. Současný ministr spravedlnosti Jan Kněžínek tak tato témata chtě nechtě zdědil. Z jeho prvních týdnů v úřadu se ale zdá, že k nim přistupuje dosti zodpovědně.

Tak tedy: Potřebujeme nové procesní kodexy, podle kterých budou rozhodovat civilní i trestní soudy. Nový civilní řád soudní, stejně jako nový trestní řád, totiž mohou alespoň částečně zamezit různým roztrpčením, podobným třeba těm souvisejícím s H-Systemem. Ale jen pokud budou skutečnými aktuálními a současnými předpisy pro dnešek i zítřek.

„Připravit kvalitní procesní předpisy, nový trestní řád a nový civilní řád soudní, patří mezi hlavní priority justice. Shodli se na tom předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek,” uvedl ostatně po jejich brněnské schůzce Petr Tomíček, vedoucí oddělení styku s veřejností Nejvyššího soudu.

„Současné vedení ministerstva považuje dialog se soudci při přípravě předpisů opravdu za důležitý. Jen bych rád upozornil, že co se týká nového civilního řádu, jsme teprve na začátku cesty. Ještě se nejedná o samotný věcný záměr, ale pouze o podklady pro jeho přípravu. Vzájemnou komunikaci mezi ministerstvem a soudci povedeme i při tvorbě novely zákona o soudech a soudcích,“ zní pak stanovisko ministra Kněžínka.

Asi všichni jsme připraveni na to, že nové kodexy hned tak nebudou. Řadit je k hlavním prioritám ale zní slibně.

Kolik by měla brát zapisovatelka?

Rovněž bychom měli jasněji ukotvit správu soudnictví a nastavit pravidla pro výběr nových soudců. Musíme se věnovat i tomu, aby v justici pracovali ti nejkvalitnější a byli za to alespoň trochu slušně placeni. Nejde jen o soudce, ale také o asistenty soudců, vyšší soudní úředníky či zapisovatelky. Nejvyšší soud v této souvislosti připomněl například i pracovníky v oblasti informačních technologií.

„Je nepředstavitelné, aby nástupní plat zapisovatelky, na kterou jsou kladeny určité odborné nároky, byl 16 tisíc korun a po 15 letech praxe dosáhla tabulkového platu 20 tisíc korun,“ říká předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, který jako řešení navrhuje přijetí zákona o státní službě v justici, nebo změny služebního zákona, díky kterému by dopadal i na vybraný justiční personál.

Jde přitom rovněž o dlouhodobý problém, na který upozorňují šéfové soudů několik let. Stěžují si, že právě zkušené zapisovatelky velmi snadno přeplatí supermarkety. Ty jim jako pokladním nabídnou více peněz a předsedové soudů s tím nic nezmůžou. Sehnat pak za ně náhradu bývá velmi těžké. I když se to podaří, jde o začátečníky, kteří se musí kvalifikovanou práci naučit a minimálně několik týdnů či měsíců se s ní sžívají.

Jde ale také o další novely

Stejně tak je potřeba dotáhnout další návrhy právních předpisů, které zůstávají v legislativním procesu, nebo na kterých se na ministerstvu pracuje. Změny čekají třeba insolvenční řád, exekuční řád, zákon o korporacích. Pracuje se na hromadných žalobách, dlouho před sebou tlačíme třeba i novou úpravu činnosti znalců a tlumočníků.

Témat je ale samozřejmě ještě daleko více. „S prezidentem Notářské komory ČR Radimem Neubauerem řešili zástupci ministerstva např. otázku dohledu a důsledných kontrol výkonu notáře, zápisu do obchodního rejstříku a posílení opatření na poli boje s legalizací výnosů z trestné činnosti. Bezplatná právní pomoc občanům, rekodifikace procesních předpisů, příprava zákona o hromadných žalobách a předjednání stanoviska k Úmluvě o advokátní profesi byla témata jednání s předsedou České advokátní komory Vladimírem Jirouskem,” popsal ostatně agendu po schůzkách s notáři a advokáty tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

„Je nutné pokračovat v legislativním procesu ohledně připravovaných novel, jakož i zároveň pracovat na nových procesních kodexech. Také bude důležité věnovat pozornost i připravované evropské legislativě,” uvedl pak mimo jiné pro INFO.CZ i prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Předjednat a prosadit

Jde tak zejména o to jednotlivá témata zpracovat a nová pravidla jak politicky, tak vnitrostavovsky předjednat a následně prosadit. Bez diskusí se soudci, advokáty, notáři, ale i dalšími právními profesemi to opravdu nepůjde. Je dobře, že si to Kněžínek uvědomuje od samého začátku: „Těší mě, že na cestu do Brna se oba předsedové dívají jako na vstřícný krok směrem k justici. Já ji vnímám jako návštěvu důležitých partnerů pro práci na ministerstvu spravedlnosti.“

Klíčové rovněž je, že se jednání účastní i Kněžínkovi náměstci, zejména ten politický Jeroným Tejc. Právě na něm totiž mnohdy bude, aby témata skutečně předjednal a nakonec prosadil. Tak tedy do toho.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1