Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolik miliard se točí v advokátních kancelářích? Právnickým firmám kralují Havel & Partners a Weil, Gotshal & Manges

Kolik miliard se točí v advokátních kancelářích? Právnickým firmám kralují Havel & Partners a Weil, Gotshal & Manges

Českému advokátnímu trhu kraluje jako domácí právnická firma roku kancelář Havel & Partners, jako mezinárodní pak Weil, Gotshal & Manges. Dvojka trhu White & Case překvapivě nezískala žádnou cenu, i když se v naprosté většině kategorií objevila mezi velmi doporučovanými nebo doporučovanými kancelářemi. Otázkou je, nakolik by výsledky zamíchalo plné zapojení dalších právních firem, zejména kanceláře Kocián Šolc Balaštík. Další z důležitých hráčů, Pokorný, Wagner & partneři, nedodal údaj o tržbách. Top advokátní kanceláře pak celkově generují tržby  výrazně přesahující pět miliard korun.

Největší koncentrace advokátů se v pondělí večer sešla na Slovanském ostrově v Praze. V Paláci Žofín se totiž rozdávaly ceny vítězům tradičního žebříčku Právnická firma roku, který organizuje společnost Epravo.cz.

Výsledky dvou hlavních kategorií nijak nepřekvapily, byly totiž stejné jako loni. Domácí právnickou kanceláří se stala kancelář Havel & Partners, tou mezinárodní Weil, Gotshal & Manges.

Vyhrála jednička a čtyřka trhu?

Havel & Partners zvítězila rovněž ve dvou oborových kategoriích, a to v Právu obchodních společností a v Duševním vlastnictví. Weil, Gotshal & Manges dále vládne Právu hospodářské soutěže a kategorii Řešení sporů a arbitráže.

Podle čísel prezentovaných Epravem jsou tyto firmy co do objemu tržeb za loňský rok jedničkou a čtyřkou trhu. Pokud tedy vynecháme kanceláře, které se do žebříčku nezapojují, či neuvádějí své tržby. Zatímco Havel & Partners loni utržila ještě jako Havel, Holásek & Partners 708 milionů korun, v případě Weil, Gotshal & Manges šlo o 451 milionů korun.

Českou pobočku původem americké firmy přeskočily kanceláře White & Case s 521 miliony korun a Dentons s 482 miliony korun. Pětici obratově největších firem završuje CMS Cameron McKenna s 304 miliony korun.

White & Case a ani CMS Cameron McKenna však žádnou oborovou cenu nedostaly, což je vzhledem k objemu jejich tržeb překvapivé. Dentons, která se ještě v roce 2016 stala mezinárodní právnickou firmu roku, si odnesla jedinou cenu, a to za Developerské a nemovitostní projekty.

Dvě ceny brala i Rowan Legal

Co do počtu oborových cen se dvěma hlavním vítězům vyrovnala ještě kancelář Rowan Legal, která vyhrála v kategoriích Telekomunikace a média a Právo informačních technologií.

Soutěž, do které se letos zapojilo 78 právnických firem s celkovými tržbami dosahujícími téměř šesti miliard korun a zaměstnávající zhruba dva tisíce právníků, však trofejemi podělila daleko více kanceláří.

Další firmy si ale odnesly maximálně jednu cenu. V případě Fúzí a akvizic se radovala firma Clifford Chance, která mimochodem letos vyhrála za Českou republiku patrně nejprestižnější právnickou cenu Chambers.

Tradiční i netradiční vítězové

Trofej za Restrukturalizace a insolvence připadla tradičně kanceláři Žižlavský, mezi zcela tradiční vítěze patří rovněž Brož & Sokol & Novák v Trestním právu, Rödl & Partner v Daňovém právu a KŠD Legal ve Sportovním právu.

Bankovnictví a finance ovládla PRK Partners, Kapitálové trhy Allen & Overy a Veřejné zakázky MT Legal. Za pracovní právo byla vůbec poprvé oceněna kancelář Dvořák Hager & Partners, zcela novou cenu za Energetiku a energetické projekty si odnesla Řanda Havel Legal.

Regionální právnickou firmou roku je kancelář Jelínek, českou firmou na mezinárodních trzích pak DBK Partners. Právnickou firmou roku v oblasti pro bono a společenské odpovědi je tradičně Císař, Češka, Smutný, za nejlepší klientské služby získala ocenění kanceláře Taylor Wessing.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1