Články odjinud

Kolik trestných činů se točí kolem Andreje Babiše? Týden v právu komentuje Jan Januš

Kolik trestných činů se točí kolem Andreje Babiše? Týden v právu komentuje Jan Januš

Poslanci plodí legislativní zmetky, říká kandidát na šéfa lidovců Marek Výborný. Na brněnských právech mění děkana, Markétu Seluckou brzy vystřídá Martin Škop. Týdnu ale samozřejmě vládla kauza spojená s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a údajným únosem jeho syna na Krym. Má přitom nezpochybnitelný právní rozměr a skvěle slouží i k názorné ukázce fungování jednotlivých institutů.

I když Andrej Babiš všechna nařčení odmítá, je faktem, že kauz s potenciálním trestněprávním přesahem se kolem předsedy vlády točí až příliš.

Presumpce viny, nebo neviny? 

Premiér a s ním jistě i prezident Miloš Zeman mohou mluvit o presumpci neviny, na kterou Česká republika přísahá už na ústavní, tedy na té nejvyšší, úrovni, a mají v mnoha ohledech pravdu. Dokud pravomocně nerozhodne soud, musíme na jakéhokoliv člověka hledět jako na zcela nevinného, a to i když je toho času předsedou vlády.

S politikou se ale naopak dlouhodobě pojila spíše neparagrafovaná presumpce viny. To už zjevně neplatí, buďme tedy moderní. Ale. Uznávají zmínění politici presumpci neviny třeba u takového Zdeňka Bakaly? A znovu připomeňme, že on není, naproti premiérovi, ani trestně stíhán. Pak ta učená slovíčka nějak pokulhávají.

Advokát Lukáš Bohuslav, který působí na pražské právnické fakultě a v renomované kanceláři Gřivna & Šmerda, se v rozhovoru pro E15 navíc zamyslel nad tím, jaké trestné činy mohou být v onom podivném případu Andreje Babiše mladšího ve hře.

„Trestní zákoník zná například paragraf zavlečení osoby do ciziny. Tady by ale mohla policie premiéra podezírat jen z napomáhání či z navádění. Mohlo by se jednat také o „pouhé” omezování osobní svobody, kde by to v případě syna bylo složitější, protože by byl vyžadován souhlas s trestním stíháním,” uvedl například.

Blízký příbuzenský vztah je v trestním právu v mnoha ohledech určující. Podle trestního řádu může totiž například syn, ale stejně tak dcera, odepřít výpověď o otci, pokud by mu tím způsobili nebezpečí trestního stíhání.

 Ale pozor, to pravidlo je složitější a jeden z odstavců jej v mnoha ohledech prolamuje. Navíc, právo odepřít výpověď neznamená možnost se s policií vůbec nebavit a zcela ji ignorovat. Člověk například musí k výslechu dorazit, a tam s takovýmto odůvodněním výpověď odepřít.

Další vývoj celé této kauzy tak může posloužit i jako názorná instruktáž k tomu, jak vlastně přesně funguje ten který paragraf trestního práva. To není málo, ale asi bychom se v České republice raději obešli bez toho.

Co v právu čekat od Jaroslava Kubery?

Senátoři si ve středu zvolili nového předsedu, stal se jím výrazný Jaroslav Kubera z ODS. Člověk, který se, soudě z jeho veřejných vystoupeních na různých odborných fórech a konferencích, nebojí jako neprávník mluvit o právu a zákonech.

To je jen dobře, předseda Senátu by měl hrát v legislativním procesu výraznou roli a lze předpokládat, že u Kubery tomu tak skutečně bude. Zároveň jde o politika, kterému vadí přebujelost regulace, složitost jednotlivých zákonů i jejich časté změny. Navíc o tom dokáže mluvit naprosto srozumitelným a lidovým jazykem, tak jako jeden z nás. Takže je to dobrá zpráva, že se předsedou Senátu stal právě Kubera. Právnímu a legislativnímu prostředí to může prospět.

„Hlavní poslání horní komory Parlamentu v tomto volebním období je ochrana Ústavy, demokracie a svobody,” uvedl v jedné ze svých prvních reakcí. Tak tedy hodně sil do boje!

Lidovci proti legislativním zmetkům?

Sympoziu Aktuální právní problémy exekucí, které proběhlo před týdnem v rámci Pražského právnického podzimu, už jsme se sice věnovali, ale otevřeme ho nyní ještě v dalších rozměrech. Poslanec Marek Výborný, možný nový šéf lidovců a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, na něm totiž potvrdil, že Poslanecká sněmovna plodí legislativní zmetky. Čímž navázal na předešlá slova prezidenta Exekutorské komory ČR Vladimíra Plášila.

Poslanci navíc podle Výborného soutěží o to, kdo z nich podá více pozměňujících zákonů a ve chvíli, kdy probíhá diskuse o jejich odměňování, se toto počínání jen násobí.

Nové zákony by ale podle něj měly mít smysl a účel, poslanci by měli být při navrhování vedeni určitou vizí. Pléduje rovněž za to, aby změny byly připravovány komplexně. Tak jako se to nedávno stalo například u insolvenčního zákona. Je ale velkou otázkou, jestli právě tento mnohokrát novelizovaný předpis, působí jako ten nejvhodnější příklad. Ale to teď nechme být.

Bývalý učitel Výborný, mimochodem syn emeritního soudce Ústavního soudu, nynějšího soudce Nejvyššího správního soudu a rovněž někdejšího vrcholného lidoveckého politika Miloslava Výborného, to říká moc pěkně.

Podobná slova by zcela jistě pronesl i již zmíněný nový předseda Senátu Jaroslav Kubera a je dost možné, že je dokonce už i několikrát pronesl Tak ale doopravdy, přestaňme o tom jen mluvit a pojďme s tím něco dělat.

I tam, kde je dobré měnit zákon, není dobré zákon měnit

Ze zmíněného sympozia ale připomeňme ještě vystoupení místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy. Ten bezprostředně reagoval na Výborného slova konstatováním, že takovéto myšlenky, když zaznívají od legislativce, právníky vždycky potěší. Přidal k tomu ještě dobrý bonmot: I tam, kde je dobré měnit zákon, není dobré zákon měnit.

I zjevné chyby totiž můžeme překonat takzvanou výkladovou praxí. Neboli uplatňováním zdravého rozumu. Sice pak dojdeme rovněž k tomu, že co je psáno, nemusí být dáno, ale pokud to všem prospěje, tak proč ne. Nemluvíme tu o určité zvůli, o snaze stavět se zákonodárci, ani o ignorování jasného znění zákona. Mluvíme o překonávání chyb, zjevných rozporů, nelogičností. Jistě, dáváme tak různým vykladačům a také soudcům velkou moc, ale nemělo by tak tomu skutečně být?

Roman Fiala však uchopil rovněž téma exekucí, a to celkem nezvyklým způsobem. Připomněl totiž střední vrstvu obyvatelstva. Podle něj se právě na tyto lidi zapomíná. Nesou totiž velkou daňovou zátěž, zaváděná opatření dopadají přímo na ně, nikdo ale podle Fialy nepočítá s tím, že by jim také něco odpustil. Na rozdíl od těch nejchudších. Jak daleko je pak k demoralizaci? A na to se ptejme s místopředsedou Nejvyššího soudu i my.

Škop střídá Seluckou, brněnská práva mění děkana

Na brněnských právech budou mít příští rok nového děkana. V pondělí si totiž Akademický senát Právnické fakulty Masarykovo univerzity vybral v poměrně vyostřeném souboji současného proděkana a právního teoretika Martina Škopa. Porazil tak současnou děkanku, expertku na občanské právo Markétu Seluckou, ta ale v úřadu zůstane ještě do konce března příštího roku.

„Mým hlavním cílem je otevřít co nejširší diskuzi a dát prostor rozvoji nejlepších nápadů pro další rozvoj fakulty. Mluvit musíme například o podobě vzdělávání na naší fakultě. Rád bych všechny kolegy, studenty i zaměstnance fakulty motivoval k další práci,“ cituje Škopa online.muni.cz.

Úspěšný tak nebyl ani třetí kandidát, Filip Křepelka, který se proti současnému vedení fakulty už delší dobu výrazně vymezuje.

Mimochodem, touto personálií se promění i genderové poměry ve vedení českých právnických fakult. Zatímco nyní jde o vyrovnaný stav, kdy právě brněnská a olomoucká práva vedou ženy a ta pražská a plzeňská muži, od 1. dubna převládne silnější pohlaví. Tak uvidíme, co nového to do vzdělávání juristů přinese.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818