Články odjinud

Komentář: Nelze být současně rozhodčím i hráčem. Mají se soudci zapojovat do politiky?

Komentář: Nelze být současně rozhodčím i hráčem. Mají se soudci zapojovat do politiky?

Možná jste také zachytili nedávné vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se vůbec neměl stát místopředsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Dodejme, že zmíněný elitní ústavní soudce tato a další „politická“ slova pravil v nedělním relativně stále populárním pořadu veřejnoprávní České televize Otázky Václava Moravce, který sledují statisíce diváků a divaček. Kdo pozoruje českou mediální scénu dlouhodoběji, tak si jistě povšiml, že to není zdaleka poprvé, kdy se předseda českého Ústavního soudu (tedy strážce všech strážců) vyjadřoval k politickým otázkám.

Ačkoliv rozhodně nejsem příznivcem zmíněného T. Okamury ani jeho hnutí SPD, nepokládám za úplně vhodné, aby se vrcholný soudce veřejně vyjadřoval (lhostejno zda kriticky, či pozitivně) k jednotlivým stranám či politickým osobnostem. Navíc je paradoxní situace, pakliže je kárně popotahován např. soudce okresního soudu, který kdysi aktivně zasáhl do komunálně-politického boje, a současně předseda ústavního soudu veřejně komentuje politické dění.

Více na webu Reflex.cz


 

Články odjinud