Články odjinud

KOMENTÁŘ: Tichá kupé a hotely pro dospělé jsou v pořádku. Restaurace bez dětí už ne?

KOMENTÁŘ: Tichá kupé a hotely pro dospělé jsou v pořádku. Restaurace bez dětí už ne?

Jel jsem nedávno z Prahy do Ostravy vlakem. Manželka řekla: „Zařídila jsem ti místenku do tichého kupé.“ Dlouho jsem se vlakem nesvezl, takže jsem měl dojem, že všechna kupé jsou celkem tichá. Zneklidnilo mne, když jsem se dozvěděl, že „tiché kupé“ je terminus technicus.

Nastoupil jsem, přečetl jsem si ponaučení, co vše se v takovém kupé nesmí, a usadil se.

Společníky mi byli, jak se ukázalo, samí gentlemani: světoznámý flétnista, operní pěvec a inženýr IT. Ten se prohřešil jako první. Ještě na pražském nádraží mu zazvonil mobil. Inženýr si zakryl ústa dlaní a potichoučku řekl: „Prosím.“ „Zde nesmíte telefonovat, pane,“ pravil autoritativně operní pěvec. „Ach, promiňte,“ zamumlal inženýr a zahanbeně odešel na chodbičku.

Vlak se rozjel a chodbičkou se rozlehlo štěbetání vzrušených mladých ženských hlasů. Flétnista nasadil sluchátka, zavřel oči a začal si v duchu přehrávat jakousi neslyšnou melodii. Na krku se mu houpala malá flétnička a jak se expres začal pohupovat v tichounkém zrychlení, ruka Mistrova se několikrát bezděčně zdvihla k miniaturnímu nástroji. Operní pěvec jej znepokojeně pozoroval.

Někomu z pánů upadl na zem štůsek listin. Možná, už si nevzpomínám, to byla partitura. Všichni jsme poděšeně zdvihli oči. Chodbičkou přeběhlo křičící dítě, jež tím zachránilo vyhrocenou situaci. Přišel průvodčí a šeptem se zeptal, zda bychom mu laskavě mohli ukázat místenky.

Nepromluvili jsme, dokud se za okny na zlomek sekundy neobjevila Choceň. Excitovaná dámská diskuse zvenčí zněla tak zřetelně, že bychom mohli rozeznat každé slovo, kdyby se zároveň počet hravých dítek na chodbičce mezitím exponenciálně nezvýšil. Někde u Zábřehu na Moravě neslyšně zavibroval telefon operního pěvce. „Pardon,“ špitl trochu zahanbeně a spěšně vypadl do chodbičky. Zakryl si cvičené ucho, křikl do mobilu: „Moment! Neslyším!“ a prodral se mezi plačícími batolaty k toaletám. Když se vrátil do tichého kupé, pronesl dvě věty. Kdyby je byl nevyslovil, nevěděl bych, že je operním pěvcem. Také inženýr se rozpovídal: asi deset slov. Kdyby z něj nevypadla, nevěděl bych, že je inženýrem. Mistr nepromluvil a já rovněž zůstal pohroužen v ticho a soustředěn na četbu Gentlemana v Moskvě.

Když jsem vystupoval, povšiml jsem si nápisů na vedlejších kabinách. „Dámské kupé“ – hlásal první z nich. „Dětské kupé“ – skvělo se o něco dále.

Vůbec nic nemám proti dámským kupé. Když některé ženy dávají přednost tomu, aby vlakem necestovaly ve společnosti mužů, nechť mají takovou příležitost. Ombudsmanka má jistě naprostou pravdu, když poukazuje na legitimní cíl: zvýšit pocit bezpečí cestujících žen. Jestli je ten pocit vyvolán nevhodným chováním některých cestujících mužů, pak jsou ti muži s odpuštěním pitomci. A pokud je důvod, pro který chtějí ženy cestovat zase jen se ženami, jiný, je to také jedno. Je správné jim vyhovět.

Stejně tak nemám žádné výhrady k dětským kupé. Ani k dětským koutkům v obchodních centrech, ani k dětským hřištím, ani k dětským stolkům v cukrárnách. Komu vadí dětský pokřik, pláč, pobíhání a jiné projevy, které by dospělým asi neprošly, ať si najde jiné místo. I fakt, že dětský pláč patří, jak tvrdil už například zakladatel české pediatrie prof. J. Švejcar, k nejnepříjemnějším zvukům, vyvolávajícím stres, nervozitu a napětí, je třeba vzít na vědomí a připustit, že stěžovat si na něj po jízdě vlakem lze přinejlepším na lampárně hlavního nádraží, existuje-li cosi takového.

Co mi ovšem nejde do hlavy, je otázka, jak se hledají ta jiná místa. Bývaly to české hospody. Specifická centra kultury. Jistě může každý majitel pravdy o všeobecném blahu vznést námitky o švejkovství (Haškův Švejk je mistrovské dílo světové humoristické a pacifistické literatury), pivařství (české pivo se honosí chráněným zeměpisným označením Evropské unie, jak poznamenává prof. G. Basařová), překonané uzavřenosti (zřejmě na rozdíl od bublin na sociálních sítích) a dalších nepěkných stránkách. Vymýcením kuřáků – jako žádnou prohibicí – se sice k pozitivním výsledkům zatím nedošlo (leda k jejich vyhnání z ráje na chodník), ale fenomén českých hospod, ač pošramocen v přirozené součásti svého statusu, přečkal.

Teď se ovšem péčí některých médií (díky za to, dámy a pánové novináři) po nějaké době opět dostalo pozornosti úvaze některých podnikatelů v pohostinství, že by mohl být do hospod a restaurací zakázán přístup dětem. Domnívám se, že ti, jichž se to týká, nikoho nenutí, aby je následoval. Co je nekorektního na tom, když se tu a tam nějaký hostinský rozhodne, že by ve svém byznysplánu dal přednost podniku pro dospělé? Vedle bude jistě restaurace, která naopak na dětských menu postaví úspěšný rozvoj.

Nejvyšší správní soud už před lety (rozsudek čj. 4 As 1/2014-28) označil zákaz vstupu dětí do restaurace za diskriminační: „Obecný zákaz vstupu dětí do provozovny, který není založen na objektivních a rozumných důvodech a odůvodněn legitimním cílem, představuje diskriminaci ve smyslu § 6 zákona o ochraně spotřebitele. Důvody, na jejichž základě lze přiměřeným a nezbytným způsobem omezit vstup dětí do provozovny, mohou být např. její stavební řešení nebo povaha zde poskytovaných služeb; za ospravedlnitelný důvod pro zákaz vstupu dětí do provozovny ovšem nelze považovat provozovatelem toliko v obecné rovině deklarované zaměření na určitý druh klientely.“ Je-li to tak, je třeba respektovat rozhodnutí soudu, jakkoliv se tomu či onomu z nás nemusí líbit.

Vznikají tu ovšem určité otázky – a když si je nezodpovíme, zůstane jenom další z banálních, ale potenciálně nebezpečných zářezů na rozšiřujícím se kontu toho štěpení společnosti, o kterém tak často zaznívají nářky ve veřejném prostoru.

První otázka zní: co je to „provozovatelem toliko v obecné rovině deklarované zaměření na určitý druh klientely“? Nejvyšší správní soud tu samozřejmě nemohl – ani to není jeho úkolem: soudcokracie přes všechny řeči, které jsou čas od času (když se to hodí) vypouštěny do éteru, u nás neexistuje a úkolem soudů není (ani si jej neosobují) napovídat ani státu, ani podnikatelům – zpracovat návod. Odpověď je tedy podle mého nasnadě: provozovatel, chce-li dosáhnout právně (a v tomto případě zřejmě i ústavně) komfortního řešení, musí zapřemýšlet o zmiňovaných „objektivních a rozumných důvodech“, o „legitimním cíli“, o konkrétní (nikoliv obecné) „rovině deklarovaného zaměření na určitý druh klientely“.

Druhá otázka zní: jaké jsou ověřené zahraniční legislativní a judikatorní zkušenosti a praxe v tomto směru? Každý, kdo cestuje občas do ciziny, ví, že ve srovnatelných podmínkách (tedy – zjednodušeně – v euroatlantickém prostoru) existují například hotely a jiná podobná zařízení (a to nemám na mysli třeba kasina nebo noční kluby, u nichž to nikoho nepřekvapuje), která s cílem zajistit služby pro část klientely takové postupy používají. V jednom hotelu z deseti či dvaceti na téže pláži ubytují výhradně hosty starší např. osmnácti či šestnácti let, v dalších pěti jsou výrazně orientováni na rodiny s malými dětmi a ve zbytku je to jedno. Je to přenositelná zkušenost? A je dobrá?

Třetí otázka zní: proč to ve vlacích jde a v restauracích nikoliv? Nebo je taková otázka už politicky nekorektní?

Karel Havlíček je zakladatelem Stálé konference českého práva.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818