Justice vloni způsobila újmu 1422 osobám. Stát ale připouští svoji odpovědnost za chyby jen velmi neochotně

Lukáš Trojan

KOMENTÁŘ LUKÁŠE TROJANA | Stát přistupuje k zahájení trestního stíhání obvykle se značným entuziasmem. V případě, že se trestní stíhání týká veřejných statků ve větším objemu či osob v úředním postavení, je již notorietou, že se takové trestní stíhání stává též předmětem zveřejnění. A to nejen samotný fakt, že se trestní stíhání vede, ale často také informace více či méně detailní přímo z šetřené věci. Ty se pak stávají veřejným statkem taktéž.

Represivní složky jsou představovány jako zdatní ochránci práva a pořádku. To jsme ostatně měli příležitost zjistit na sociálních sítích, když ministryně financí představila úspěšný projekt Kobry, tedy uskupení policie a celní správy odhalující daňovou kriminalitu. Slyšeli jsme ódu na úspěchy této jednotky, vyčíslení hodnot, které se podařilo státu v důsledku skvělé práce Kobry ochránit, a to včetně přepočtu, kolik školek a vrtulníků si za tyto ochráněné prostředky mohla Česká republika nakoupit.

Trochu mi ve videu chybí bilance, kolik musela (či lépe řečeno by měla) Česká republika vyplatit osobám a subjektům, které byly postiženy nesprávným úředním postupem, či přímo nezákonným trestním stíháním.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak vysoké odškodné stát vyplácí?
  • A umí se justice omluvit za zničené životy?
sinfin.digital