Lidé v karanténě nevolili desetiletí, teď se ale přijímá zvláštní zákon. Celé je to špatně

KOMENTÁŘ KARLA HAVLÍČKA | Před několika týdny jsem na tomto místě krátce psal o volebním právu – a musím znovu. Vláda mezitím předložila návrh zákonné úpravy zvláštních způsobů hlasování v letošních krajských a senátních volbách, teď zákonodárný sbor – Poslanecká sněmovna, Senát – a po podpisu prezidenta a vyhlášení ve Sbírce jsme z toho venku. Ten zákon a jeho důvodová zpráva, to je vám zvláštní čtení. Jako ateista jsem nikdy nebyl u zpovědi, ale z Hollywoodu (Kalifornie, tam dělají filmy) a z Neoluxoru (Václavák, tam prodávají knížky) si tu proceduru umím představit. Přiznáte se k hříchům a je vám odpuštěno za přiměřené pokání.

Až bude nějaký Velký zpovědník ukládat zákonodárcům přiměřený počet otčenášů, měl by si ovšem být vědom, že volební hřích nespočívá v tom, že vznikla snaha (korunovaná slavnou parlamentní konfesí) umožnit realizaci kardinálního politického práva těm, kteří by o ně byli podle dosavadních právních norem připraveni, neboť byli uvrženi do karantény kvůli potenciálnímu ohrožení veřejného zdraví. O podstatě toho skutečného legislativního hříchu jsem psal už nesčíslněkrát, jenže můj hlas prachobyčejného smrtelníka – jakož hlasy všech nás prachobyčejných smrtelníků – nemá fakticky žádnou sílu.

Ona podstata je dvojí:

1. Nepřijmeš zákona k řešení jednotlivosti! Nikdy nelze vybudovat osvícený (kdyby to slovo nebylo tak devastováno různými chytrými karanténami, chytrými městy a vůbec naší přechytralou dobou, řekl bych chytrý) právní řád, budeme-li se čím dál tím více utápět v kauzální legislativě podle principu: vznikl problém, přijmeme zákon. Teď jej přijmeme na letošní říjen kvůli koronaviru. Bude platit ve středu, v pátek a v sobotu. Příště (a volby mají u nás vždy své blízké „příště“) budeme volební zákon přijímat kvůli vzteklině roznášené nadměrnými populacemi hrabošů? A platit bude od čtvrtečního večera do sobotního poledne? A to že jsou zákony? Kam se poděla skutečná normativita? Kde se toulá prospektivita práva?

Současná demokracie a státy se vyčerpaly, vraťme se k ostrakismu a tribunátu, vyzývá Havlíček

sinfin.digital