Protikorupční hysterie znamenala uhnízdění represivní složky ve výkladní skříni České televize

Václav Vlk

GLOSA VÁCLAVA VLKA | Počasí je vlídné. Je jaro, ale místy mrazivé. Omlouvám se čtenářům, ale vytížení pracovními povinnostmi můj pravidelný glosář odsunulo o dva dny. Tak rychle do toho.

Koudelka, to je jméno, které v české politice u někoho způsobuje bolehlav. Tu na Hradě, někdy i ve vládě. Ale „náš Koudelka“, ten zlobí jen vládu, a ještě k tomu v Brně. Tedy on zlobí i parlament, ale ten zde hraje druhé housle. Advokát Zdeněk Koudelka si přečetl Pandu (pandemický zákon), vyhlášku vlády a použil zákon (pandemický zákon). Podal žalobu na zjevnou protizákonnost opatření, které omezuje provoz obchodů či služeb – a uspěl. Je to až tragikomické, když parlament přijme zákon omezující ústavní práva a svěří úředníkům strašlivou moc nad životy a podnikáním. Když naroubuje do zákona prakticky likvidační pokuty a úřady bez mrknutí oka zmastí i použití skoro absolutní libovůle, které mají. 

Nejvyššímu správnímu soudu současně už asi nezbývá víc než dát hlavu do dlaní. Ostatně co jiného, když po vyhlášení rozsudku, jehož odůvodnění je přesvědčivé i pro laika, musí uspořádat tiskovou konferenci, kde veřejně popíše, co je špatně, a jak pro absolventa obecné základky vysvětlí, co se tedy nesmí. Původně jsem si říkal že se trošku ponižuje. Hluboce se mu ale omlouvám. Byl to totiž pokus, jak se dostat na mentální a intelektuální úroveň stvořitelů vyhlášky. Aby to pochopil i obecní antoušek…. No jenže nepochopil, neb obratem ruky zplodil úplně stejnou nezákonnost. S takovým materiálem se, milý soude, nedá pracovat. Bohužel ani justiční stráž zde nepomůže. To vyřeší jen volby.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jsou debaty o délce vazebního stíhání smutnou vizitkou Slovenska?
  • Proč mají obhájci pocit, že se soudí s Nejvyšším správním soudem a ne s Českou televizí?
sinfin.digital