Průkazománie v Česku aneb vytvořte si start-up na legitimace

PRÁVNÍ FILOZOFÓRUM KARLA HAVLÍČKA | Českou krajinu postihla počátkem června průkazománie. Nebyla by to ovšem česká krajina, kdyby většina řekla: „Průkazy ano“, nebo „Průkazy ne“. Jedni by bez průkazu nedali ani ránu, druzí by kvůli průkazům byli schopni rozdat ran nepočítaně. To jsou – jako prakticky u všech věcí, s nimiž se potýkáme – dvě zhruba stejně velké skupiny. Přehlídka naší identity.

Poslanecká sněmovna schválila euronovelu zákona o občanských průkazech. My jsme na občanky jako základní identifikační nástroj zvyklí, což o to. Ale já budu mít za svůj život už asi pátou verzi, ačkoliv má identita se nikdy nezměnila. Tak si kladu otázku, proč mi nenechali tu původní knížečku ani ty následující legitimace, proč mi dokonce minule (a není to tak dlouho) mazali med kolem huby, že teď už mám průkaz čipový, dokonce s PINem (k čemu ten PIN bude, mi laskavá úřednice vysvětlit nedovedla), ale teď mi budou vnucovat jiný, také s PINem, s PUKem, BOKem, identifikačním osobním kódem a s deblokačním osobním kódem, přičemž ani o jednom z nich nemám nejmenší představu, k čemu je dobrý.

Zato se ale cítím už předem celý zakódovaný, jako ta stará kraksna Enigma, jestli mi račte rozumět. Načež mi říkají, že pro mne mají bonus: prý budu mít díky nové občance možnost využít všechny „služby veřejné správy, jejichž poskytovatelé to umožní a připojí své služby k národní identitní autoritě, která vlastní identifikaci zprostředkuje.“ Ví bůh, co to znamená. Kteří poskytovatelé „to umožní“? Kde bych mohl potřást pravicí „národní identitní autoritě“? Proč ji potřebuji k tomu, aby moji identifikaci „zprostředkovala“, když jsem nositelem své identity snad pořád ještě já sám a mohl jsem to prokazovat prostě tak, že jsem tasil svou legitimaci?

Nakonec se s tím ovšem smíříme ještě rádi, dokud nepřijde další evropská směrnice, protože to už půjde opravdu do tuhého a dopadneme jako pejskové v parku: občanky budou definitivně zrušeny a čip nám vpraví do ucha.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč potřebujeme další legitimaci, když na všechno máme nějaký průkaz?
  • A kde je možné potřást pravicí „národní identitní autoritě“?
sinfin.digital