Smír mezi chudáky a boháči ohlídají soudci. A spravedlnost táhne. Týden v právu komentuje Jan Januš

Jan Januš

K oslavám 100. výročí vzniku samostatného československého státu se připojilo rovněž ministerstvo spravedlnosti, které otevřelo své prostory veřejnosti. A i když jeho budova rozhodně nepatří v porování s jinými resorty k těm nejzajímavějším, zájem o prohlídku i tak byl. Letos je tomu rovněž 25 let od vzniku samostatné České republiky a s rokem 1993 se pojí i vznik několika důležitých českých advokátních kanceláří. Do finále pak spějí nová pravidla oddlužení, která přinesou obrovskou výzvu pro jednotlivé soudce.

Ministerstvo spravedlnosti přilákalo v akcemi nabytou předsváteční sobotu 150 návštěvníků. I když třeba na ministerstvo zahraničních věcí přišlo násobně více lidí, je to přece jen úspěch. K návštěvě resortu vedeného ministrem Janem Kněžínkem (za ANO) se totiž museli zájemci předem registrovat a budova zdaleka nenabízí taková lákadla, jako je třeba v případě zmíněného Černínského paláce legendární a hrůzným tajemstvím opředený byt někdejšího ministra zahraničních věcí Jana Masaryka.

Ministerstvo spravedlnosti? Středověký špitál i městský chudobinec

Podoba dnešního ministerstva spravedlnosti totiž jednoznačně odráží složitou historii zdejších budov. „Na místě dnešní budovy stával v minulosti klášter svatého Bartoloměje, později také středověký špitál nebo městský chudobinec. Ke konci 19. století byla budova zbořena a na jejím místě vznikl současný rozlehlý neorenesanční komplex tří budov sloužící opět jako městský chudobinec. Za první světové války byl v budově lazaret, po válce pak domov důchodců. Ministerstvo spravedlnosti sídlí v areálu od roku 1939,” přibližuje jeho tiskový mluvčí Vladimír Řepka.

Nechci být šéfkou Roberta Pelikána, říká Jitka Logesová, která buduje nový tým ve Wolf Theiss

sinfin.digital