Soudci nesmí pít. Nejlepší etický kodex je slušné vychování, glosuje události týdne Václav Vlk

Václav Vlk

GLOSÁŘ VÁCLAVA VLKA | Advokát a člen prezidia Unie obhájců Václav Vlk začíná pro INFO.CZ glosovat aktuální události v justici i v právu. „Kdybych se lépe učil, byl bych profesorem práva, a co bych napsal, bylo by učebnicí, kterou právnická veřejnost musí brát vážně. Protože mi to ale moc nešlo, musím právní praxi vykonávat a poznávat soudní síně a předsíně v jejich realitě. Dnes je doba taková, že každého, kdo umí napsat souvislý text, nechají publikovat alespoň na internetu. Proto i já můžu smrtelně vážně připomínkovat právnické události minulých dní. A že se nám toho urodilo,“ začíná Václav Vlk svůj první glosář, s nímž se nyní budete setkávat na INFO.CZ každý týden. 

Alkohol je metla lidstva a výlety, možná cestování obecně, by snad museli zakázat zákonem. Někdo se na výlet autem nejspíše posilní, jako třeba soudci a místopředsedové Lehká nebo Petr, někdo si zas vyrazí na pořádný výlet jako soudce a místopředseda Bernard. Tam není potřeba jezdit ani s alkoholem, stačí pořádná dávka emocí a nadšení pro sport. Nehodlám hodnotit, co se stalo, jak se stalo a jestli se vůbec něco stalo. V advokátních kruzích platí, že co způsobuje narušení důvěryhodnosti a důstojnosti advokacie, je kárné provinění. Ukázkový příklad je opilý advokát, který tropí výtržnosti. Když tak učiní třeba v Marylandu, je to celkem jedno, pokud se však opije ve svém domovském městě, může si veřejnost jeho chování spojit s advokacií a to už kárný prohřešek je. 

Ve vztahu ke zmiňovaným soudcům a jejich veřejným stanoviskům k jejich jednání lze jen připomenout, že by stačila obyčejná lidská slušnost a vychování. Soudci nepotřebují žádný etický kodex. Stačí, když pochopí, že jsou na ně kladeny z hlediska veřejnosti v otázce morálního profilu zcela jiné limity než na ostatní. Tím by se minimálně tři případy vyřešily.

Roušková neposlušnost může vyvrcholit žlutými vestami. Nebo jen z žáků uděláme korespondenty

sinfin.digital