Ústavní soud podržel vládu i nouzový stav. Možná ale naposledy

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Ústavní soud svým právě zveřejněným rozhodnutím fakticky podpořil březnové vyhlášení nouzového stavu a umožnil jeho další setrvání. Související ústavní stížnost ale právním slovníkem odmítl, nikoliv zamítl. Znamená to, že ji neposuzoval co do obsahu. I proto nemůžeme současné rozhodnutí Ústavního soudu chápat tak, že vládu a jí vydávané předpisy podrží i do budoucna.

Že nyní Ústavní soud dřívější vyhlášení stavu určitým způsobem podpoří, se dalo očekávat. Šlo totiž o rozhodnutí vlády v nejkrizovějších pandemických chvílích a v okamžicích, kdy nikdo nevěděl, jak moc se může nákaza rozšířit i v České republice.

Tedy v době, kdy bylo nutné jednat co nejrychleji a na přísný právní formalismus nezbýval čas. Jak ale ukazuje i rozhodnutí Městského soudu v Praze o navazujících opatřeních ministerstva zdravotnictví z minulého týdne, do budoucna už žádný soud, a to včetně toho Ústavního, k němuž se mohou podobné věci ještě jinými cestami znovu dostat, takto benevolentní být nemusí a pravděpodobně ani nebude.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital