Konec šéfky exekutorů i Gerloch na ústavního soudce. TOP 5 věcí, které jste díky INFO.CZ věděli v právu jako první | info.cz

Články odjinud

Konec šéfky exekutorů i Gerloch na ústavního soudce. TOP 5 věcí, které jste díky INFO.CZ věděli v právu jako první

Právní sekce INFO.CZ letos přinesla řadu klíčových zpráv z prostředí justice, advokacie či legislativy jako úplně první. Například informovala o tom, že prezident Miloš Zeman navrhne na místo ústavního soudce Aleše Gerlocha. Bývalá prezidentka Exekutorské komory ČR právě prostřednictvím INFO.CZ oznámila, že končí a že už se nebude ucházet o další mandát ve vedení komory. Ústavní soudce Jan Musil zase pro INFO.CZ poprvé uvedl datum, k němuž hodlá na svůj mandát rezignovat. Rovněž jsme jako první informovali o tom, že prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová odchází z Nejvyššího správního soudu na pražský městský soud. Zjistili jsme také, jaké advokátní kanceláře se účastnily prezidentovy mise do Izraele. Na konci roku 2018 tak přinášíme TOP 5 právních událostí, o nichž právní sekce INFO.CZ informovala jako první. Dané články vám nyní nabízíme znovu k přečtení, a to na jednom místě.

1. Kandidatura Aleše Gerlocha na ústavního soudce

Prezident republiky Miloš Zeman by měl podle informací INFO.CZ navrhnout na uvolněné místo soudce Ústavního soudu profesora Aleše Gerlocha, současného prorektora Univerzity Karlovy, dřívějšího děkana její Právnické fakulty a také místopředsedu Legislativní rady vlády.

Gerlochovo jméno figuruje na první místě ve finálním výběru třech možných kandidátů. Podle informací INFO.CZ jde dále o předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru a místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu.

Aleš Gerloch následně poskytl INFO.CZ rozhovor, v němž se ohlédl i za svou letošní neúspěšnou kandidaturou do Senátu a mluvil rovněž o vhodných legislativních změnách. Pléduje například za to, abychom případné referendum vyzkoušeli v otázkách, jako je možnost uzavírání manželství mezi homosexuálními partnery či kouření ve veřejných prostorách a restauracích.

„Jde o otázky, které veřejnost zajímají a na úrovni referenda mohou být adekvátně zhodnoceny. S referendy nemáme příliš zkušeností, měli bychom si je tedy otestovat na tématech, která mají svůj význam a která skutečně mohou lépe posoudit sami občané než jejich zástupci,” říká.

2. Konec šéfky exekutorů

Exekutoři si v březnu zvolili nové vedení, jejich tehdejší prezidentka Pavla Fučíková už znovu nekandidovala, a to ani do širšího vedení komory. „Nebylo by ode mě zodpovědné od samého začátku oslabovat prezidium tím, že se budou vytahovat kauzy, které nejsou skončené,” říkala v rozhovoru pro INFO.CZ.

Připouštěla sice, že se na sněmu může ještě leccos přihodit, byla ale rozhodnutá, že se na vedení exekutorů nebude podílet. „Ta pozice mi nepřinesla nic pozitivního, za prezidentování jsem zaplatila příliš vysokou cenu. Jak profesní, tak osobní. Ale půjdu a budu bojovat,” plánovala.

Následně jsme se v analýze zamysleli i nad tím, co nadějnou Pavlu Fučíkovou ve funkci semlelo.

3. Musil skončí k 31. lednu

Soudce Ústavního soudu Jan Musil rezignuje k 31. lednu příštího roku na svou funkci. Musil dosud o svém zamýšleném kroku veřejně nemluvil, pro INFO.CZ jej poprvé oficiálně potvrdil.

Ústavní soud, který má celkem 15 členů, opustí po 15 letech, a to ze zdravotních důvodů.

4. Odchod Daniely Zemanové z Nejvyšší správního soudu

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová opustila post předsedkyně jednoho ze senátů Nejvyššího správního soudu. Jak potvrdila pro INFO.CZ, od začátku října působí u Městského soudu v Praze, a to v civilním odvolacím senátu.

Zemanová se tak věnuje nové specializaci, tímto svým krokem totiž opustila správní soudnictví. „V mém rozhodnutí není nic záludného, jednalo se – jako obvykle v životě – o kombinaci mnoha důvodů, které se v určité chvíli spojily a vyžádaly si řešení,” popsala prezidentka Soudcovské unie v rozhovoru pro INFO.CZ.

O záměru Daniely Zemanové opustit Nejvyšší správní soud (NSS), psalo INFO.CZ jako první již v březnu letošního roku. Její přesun na největší český soud proběhl později, než se původně předpokládalo.

5. Kdo byl s prezidentem v Izraeli

Prezident Miloš Zeman v listopadu pobýval s početnou delegací v Izraeli. K cestě se připojili rovněž další vrcholoví politici, jako je předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), a významní podnikatelé.

Státní návštěvy se účastnili také zástupci čtyř českých právních firem, zjistilo INFO.CZ. Šlo o kanceláře CEE Attorneys, Císař, Češka, Smutný, Becker & Poliakoff a Havel & Partners.

O svých plánech spojených s Izraelem pak pro INFO.CZ mluvil Zdeněk Tomíček z CEE Attorneys: „Naše kancelář má v současné době již několik klientů z Izraele. Zároveň aktivně pracujeme na uzavření partnerské dohody s izraelskou advokátní kanceláří, tak, abychom mohli na daném trhu plně fungovat. V této činnost nás podporuje česká ambasáda v Izraeli a také jeden z kandidátů na starostu Jeruzaléma, který je můj přítel a zároveň významný místní advokát. Stejnou spolupráci jsme již navázali v Číně, Indii a Japonsku a výsledky se rychle dostavují."

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud