Články odjinud

Krádež pěti tisíc jen jako přestupek? Válková chce prosadit revoluční změny trestního zákoníku

Krádež pěti tisíc jen jako přestupek? Válková chce prosadit revoluční změny trestního zákoníku

Bývalá ministryně spravedlnosti a současná poslankyně Helana Válková (ANO) hodlá výrazně posunout současný trestní zákoník. Chce totiž, aby se poprvé od roku 2001 změnily částky, pomocí nichž se právě pro účely trestního postihu určuje výše škody. Zatímco ta základní by měla podle Válkové zůstat na pěti tisících, hranice pro závažnější prohřešky by se měly až zčtyřnásobit. Znamenalo by to třeba, že nejzávažnější podvod by nezačínal tak jako nyní na pěti milionech korun, ale až na 20, což by následně mělo mít vliv na výši trestu. Pokud se ale tyto hranice legislativně skutečnou otevřou, možná nevydrží ani základní hranice pěti tisíc u krádeže.

„Běhám a snažím se infikovat poslance svými myšlenkami,” usmívala se profesorka trestního práva Helena Válková na konferenci Od dekriminalizace ke kriminalizaci, od depenalizace k penalizaci, kterou pořádala Unie obhájců ČR s olomouckou právnickou fakultou. Zbytečná kriminalizace podle ní škodí a na místě je naopak dekriminalizace.

Společnost se totiž vyvíjí a trestní politika by to měla podle Válkové reflektovat.  Bývalá ministryně spravedlnosti by tak ráda posunula hranice výše škody, podle nichž se posuzuje trestnost nežádoucího jednání a výše souvisejících trestů.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Další změny trestního zákoníku by se podle ní měly dotknout propouštění odsouzených dříve, než si odpykají celý trest. Více z nich by se tak na svobodu mohlo podle záměru této poslankyně dostat už po absolvování třetiny trestu.

Základní hranici škody, od níž jsou například krádež či podvod v základní variantě trestným činem, by chtěla Válková ponechat. Její snížení by totiž brala „řada občanů jako neúctu ke své práci”, pět tisíc totiž pro ně znamená stále hodně peněz. Další hranice už by ale bývalá ministryně ráda výrazně posunula.

O jaké částky by nově šlo?

Hranice škody nikoliv malé by se měla podle její přestavy, kterou konzultovala i s některými soudci Nejvyššího soudu či státními zástupci z pražského vrchního státního zastupitelství, posunout z dnešních 25 tisíc na 50 tisíc, větší škody z 50 tisíc na 200 tisíc, značné škody z 500 tisíc na dva miliony a škody velkého rozsahu z pěti milionů na 20 milionů korun.

Tyto posuny by měly vliv na posouzení závažnosti jednotlivých prohřešků a tím pádem i na výši trestů, které za ně padají. Podle Válkové jde sice možná o odvážné úvahy, odpovídají ale ekonomickému vývoji.

Advokáti se neshodnou

To, že se tyto hranice nikterak nezměnily už od roku 2001 bez ohledu na inflaci, navyšování minimální mzdy či růst spotřebitelských cen, je opakovaně terčem kritiky, zejména řady advokátů. Jejich hlasy byly výrazně slyšet i na zmíněné konferenci. Pokud se skutečně tyto otázky otevřou v legislativním procesu, bude  tak možné, že nevydrží ani základní hranice pěti tisíc korun.

Tu ale obhahuje například i prezident Unie obhájců a místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol, který argumentuje třeba pohledem majitelů drobných obchodů. Podle advokáta Tomáše Gřivny, který je viceprezidentem zmíněné unie a rovněž docentem na pražské právnické fakultě, je rovněž nutné v této souvislosti řešit otázku, zda jsme schopni jinak zabezpečit ochranu majetku právě těchto lidí, když se ukazuje, že přestupkové právo na to nestačí.

Vlivem inflace se rozšiřuje trestní represe, a to aniž by to schválili zákonodárci formou zákona, upozornil advokát Zdeněk Koudelka, který je rovněž docentem na brněnské právnické fakultě. Jinými slovy, to, co dříve bylo pouhým přestupkem, může být v současnosti - právě vzhledem k růstu cen - už tresným činem. A to aniž by  to oficálně potvrdila změna trestního zákoníku.

Podle Koudelky by tak bylo možné zmíněné hranice stanovit jen nařízením vlády a nikoliv trestním zákoníkem, změny by pak mohly být jednodušší a rychlejší. Rovněž podle něj nemusí být nutné uvádět konkrétní sumy, hranice by mohly být stanoveny například vazbou na třetinu průměrné mzdy.

Měli bychom se vrátit k arestům či šatlavám?

S určitými změnami v této oblasti souhlasí i státní zástupci, alespoň podle náměstka nejvyššího státního zástsupce Jiřího Pavlíka a průzkumu, které tento úřad nedávno realizoval. Už se ale neshodnou na tom, jakým způsobem tento problém řešit, podle Pavlíka se objevil také názor, podle něhož by měla být zavedena ještě jedna hranice stanovující vůbec nejvyšší škodu.

Tedy znovu, debaty budou opravdu komplikované a je otázka, co všechno z případného legislativního procesu vyjde.

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra naopak varoval, že hranice pět tisíc korun nemá u krádeže v praktické rovině tak velký význam. Připomněl totiž současné znění druhého odstavce paragrafu 205 trestního zákoníku: „Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.”

Podle jeho praxe trestního soudce totiž existuje značné množství lidí, zejména z řad bezdomovců či drogově závislých, kteří se již z trestního postihu svých jakýchkoliv krádeží, bez ohledu na jejich hodnotu, nedostanou. Podle Vávry je nekulturní, že je trestáme tímto způsobem, vězení podle něj není vhodné, uvažovat by se tak mohlo například o ekvivalentu dřívějších šatlav či arestů.

Co všechno má být trestné?

Téma stále častější plíživé kriminalizace nových prohřešků se ale opakovalo ve slovech prakticky všech vystupujících. Již zmíněný Tomáš Gřivna například upozornil na legislativní obcházení pravidla trestního zákoníku, podle něhož je trestná příprava jen nejzávažnějších trestných činů. Zákonodárci se od něj dle Gřivny odchylují zaváděním nových přečinů.

Jak později na číslech dokázal vedoucí katedry trestního práva olomoucké právnické fakulty Filip Ščerba, právě různé kontroverzní novely trestního zákoníku mají na celkový počet případů řešených orgány činnými v trestním řízení značný vliv.

Jak to dopadne s mařením spravedlnosti?

Podle Gřivny se pak při zavádění trestnosti dalších prohřešků často argumentuje také mezinárodními závazky, ne vždy je ale nutné pravidla přijímat v takovém rozsahu, jak se děje.

To se svým způsobem ukazuje i na novém trestném činu maření spravedlnosti, který poslanci schválili v rámci větší novely trestního zákoníku. Helena Válková totiž na konferenci argumentovala pro tuto novinku rovněž tím, že právě na základě mezinárodních závazků bylo nutné zohlednit článek 70 Římského statutu Mezinárodního trestního soudu, jež podle ní klade požadavek trestnosti vědomého předkládání nepravdivých či padělaných důkazů, ale před tímto soudem.

Čeští poslanci se však inspirovali německou či slovenskou úpravou, která počítá s daleko širším postihem za předkládání takovýchto padělků. Podle Válkové by nový trestný čin měl působit spíše preventivě a odrazovat od takovéhoto jednání. Svědčí o tom i to, že například na Slovensku bylo za tento prohřešek loni stíháno jen 25 lidí.

Osud nové úpravy je ale zatím, i vzhledem k povolební proměně Senátu, nejistý. Podle Válkové totiž novelu Senát patrně vrátí Poslanecké sněmovně s několika změnami a bude tak záležet na úvaze poslanců, zda je přijmou, nebo budou chtít Senát přehlasovat.

Pak by ale s novinkami, které se týkají zejména postihu terorismu či praní špinavých peněz, muselo souhlasit alespoň 101 poslanců. Jinak by celá novela spadla pod stůl.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818