Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Má být vzdělávání advokátů povinné, nebo naprosto dobrovolné? Komentář Daniely Kovářové

Má být vzdělávání advokátů povinné, nebo naprosto dobrovolné? Komentář Daniely Kovářové

Server Info.cz v minulých dnech uveřejnil rozhovor o vzdělávání advokátů, který se mnou vedl Jan Januš. Mé odpovědi a zjednodušující titulek vyvolaly mezi advokátní veřejností diskuse, které mě vedou k nutnosti dodat k odpovědím podrobnější upřesnění.

Co je vzdělávání? Jak ho dosáhnout? Co a jak vzdělávat, nebo čím motivovat? Jak vzdělávání strukturovat, v jakých formách je realizovat? Je vzdělávání výsostně osobní záležitostí, tedy má se každý advokát zajímat o své odborné potřeby sám? Anebo má Komora poskytnout vějíř možností a nechat na advokátovi, aby si vybral, co potřebuje, v jakých oblastech mu informace chybí a v jaké podobě se k němu mají informace dostat?

To vše jsou otázky, kterým se na Komoře i v představenstvu ČAK dlouhodobě věnuje celý tým odborníků. Představenstvo ČAK (a zejména JUDr. Radim Miketa, který má problematiku vzdělávání na starosti) stanovuje vize, schvaluje stavovské předpisy, zásady a obsahovou náplň pro vzdělávání advokátů i advokátních koncipientů. Odbor výchovy organizačně zabezpečuje jednotlivé vzdělávací akce, kterých Komora během roku uspořádá stovky jen v Praze. Další část vzdělávání pro moravské a slezské advokáty nese na svých bedrech pobočka ČAK v Brně, v jejímž čele stojí JUDr. Irena Schejbalová. A konečně v každém advokátním regionu vymýšlejí a organizují vzdělávání jednotliví regionální představitelé.

Stávající systém i způsob vzdělávání zůstane i pro příští období zachován, o podobě nové koncepce bude teprve rozhodovat představenstvo ČAK a další vrcholné advokátní orgány, nicméně žádné zemětřesení nikdo neplánuje. Moje úloha v celém systému vzdělávání bude doplňková a servisní, nikoliv řídící ani rozhodovací. V této souvislosti si kladu řadu otázek, které mohou rodícímu se systému do budoucna napomoci. Má se Komora ptát advokátů na zájem? Má zjišťovat poptávku po tématech? Mají se akce konat jako polodenní, celodenní, několikadenní či týdenní?

Největší diskuse vždy vzbuzuje problematika povinnosti. Má být vzdělávání povinné, anebo naprosto dobrovolné? Jak bude Komora absolvované vzdělávání evidovat a kontrolovat? Povinnost se chápe jako něco nepříjemného, co je člověku uloženo někým či něčím jiným, co si neuloží sám, ačkoliv Cicero říká, že povinnosti člověku plynou již z prostého faktu, že je člověkem. Jako právník vím, že povinnost smí ukládat člověku jen zákon, v případě povinností advokátních pak zákon o advokacii. Povinné vzdělávání žádný zákon advokátovi neukládá a ani do budoucna advokáti takovou povinnost mít nebudou. Pokud jsem v rozhovoru vzbudila v čtenáři obavu, že mu zákon či stavovský předpis uloží novou právní povinnost, pak jde o nepochopení a neporozumění. Nicméně povinnost nemusí být nutně jenom právní.

Jsem hluboce přesvědčena, že výkon jakékoliv lidské aktivity, tím spíš aktivity intelektuální, jakou advokacie je, vyžaduje celoživotní vzdělávání. Stačí se jen podívat na neustále se měnící právní normy anebo srovnat, jak odlišná právní odvětví, instituty, zákoníky, vztahy a režimy jsme se učili na právnických fakultách. Celý svět kolem nás se mění, a přestože je právo konzervativní disciplína, i ono se velmi rychle vyvíjí, nemluvě o technikách a nástrojích, které nám pomáhají naši práci zvládnout. Vždyť jak dlouho jsou součástí naší každodenní práce počítače, cloudy, maily, chytré telefony, datové schránky? A na dveře už klepe advokacie online, webové platformy a umělá inteligence.

Řečeno společně s Červenou královnou, postavou z kouzelné knihy britského matematika Lewisse Carolla Alenka v kraji divů, v advokacii stejně jako jinde musíte ze všech sil běžet, abyste zůstali na místě. A to je důvodem, proč se vracím. Na Komoru a k advokátnímu vzdělávání, s vírou a s nadějí, že se moje pomocná ruka bude hodit.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1