Matzner: Co přinese zrušení karenční doby? Lidé začnou více marodit, zneužití bude jednoduché | info.cz

Články odjinud

Matzner: Co přinese zrušení karenční doby? Lidé začnou více marodit, zneužití bude jednoduché

GLOSA JIŘÍHO MATZNERA | Novela zákoníku práce, která by měla nabýt účinnosti od 1. července 2019 a kterou by mělo dojít ke zrušení tzv. karenční doby, je zcela jednoznačným krokem zpět. Proč?

Kamenem úrazu zrušení karenční doby není ani tak skutečnost, že zaměstnavatelé budou muset svým zaměstnancům nově vyplácet náhradu mzdy v případě pracovní neschopnosti hned od prvního dne.

Zaměstnavatelé by v zásadě měli být schopni tuto relativně krátkou dobu hradit bez větších problémů. Ostatně jim za to státem mohou být poskytnuty odpovídající výhody, například ve formě daňových úlev či snížených odvodů, tak, aby jejich zvýšené výdaje související s touto novou povinností byly dostatečně kompenzovány.

Vážnější problém lze spatřovat spíše v negativních dopadech, které by daná legislativní novinka mohla mít na počet „přiznaných“ nemocí a s tím souvisejících pracovních neschopností zaměstnanců.

Je samozřejmé, že zaměstnanci, kteří jsou nemocní třeba s chřipkou, by měli vždy raději zůstat pár dní doma, než-li nákazu přenášet na své spolupracovníky kvůli obavám o nižší mzdu nebo plat v daném měsíci.

STRUNC! Rozhovor s Jiřím Matznerem autor: INFO.CZ

Na druhou stranu ze zkušenosti víme, že lékaři mohou být při udělování neschopenek svým pacientům značně benevolentní, což může přirozeně vyústit v plošné zneužívání tohoto nového legislativního nastavení a ve značný nárůst počtu pracovních neschopností zaměstnanců.

Především z těchto důvodů nelze zrušení karenční doby považovat za krok kupředu. Spíše naopak, jelikož možnost zneužívání nově nastavených zákonných podmínek je příliš jednoduchá na to, aby k ní v nadměrném rozsahu nedocházelo. 


JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM., je zakladatelem advokátní kanceláře Matzner et. al. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud