Matzner: Policie někdy zadržuje lidi zbytečně brutálně. Aktivistu zatýkalo 24 těžkooděnců | info.cz

Články odjinud

Matzner: Policie někdy zadržuje lidi zbytečně brutálně. Aktivistu zatýkalo 24 těžkooděnců

KOMENTÁŘ JIŘÍHO MATZNERA | S možností zadržet podezřelou osobu ze spáchání trestného činu se pojí řada kontroverzí. Nedělají se například rozdíly v tom, zda jde o majetkovou, nebo násilnou trestnou činnost a neřeší se ani příliš dopady na rodinu a okolí. I podezřelí z majetkové trestné činnosti bývají zadrženi v ranních hodinách, a to bez ohledu na děti. Lidé si tak s sebou nesou následky takovéhoto jednání bez ohledu na to, zda jsou vinní, či nevinní.

Je-li dán některý z důvodů vazby, může v naléhavých případech policejní orgán zadržet osobu podezřelou ze spáchání trestného činu, i když proti ní ještě nebylo zahájeno trestní stíhání.

V takových případech policejní orgán musí podle zákona podezřelého buď nejpozději do 48 hodin od zadržení předat státnímu zástupci, za účelem rozhodnutí o jeho vzetí do vazby, nebo má povinnost jej propustit.

Dopady na děti

To, zda je dotyčný podezřelý ze spáchání majetkové nebo násilné trestné činnosti, už ovšem zákon (s ohledem na podmínky zadržení) vůbec neřeší.

Bohužel, podobně se k tomu staví i policejní orgány, které zadržení podezřelých osob provádí. Policisté totiž mnohdy neberou moc velké ohledy na to, z jakého druhu nebo typu trestné činnosti je dotyčný podezřelý a zadržení klidně provedou i formou „razie“ neboli honu na podezřelého, přestože je dotyčný podezřelý třeba z podvodu nebo zpronevěry.

STRUNC! Rozhovor s Jiřím Matznerem autor: INFO.CZ

Zadržení tak může být velmi hrubé a někdy až brutální, bez ohledu na typ trestné činnosti, a může mít pro podezřelého i pro jeho rodinu velmi neblahé důsledky. Zásahy policie při zadržování podezřelých osob totiž bývají často zcela neadekvátní ve vztahu k prověřované trestné činnosti a bohužel není brán dostatečný ohled na to, že agresivní zadržení podezřelého v jeho vlastním bytě v brzkých ranních hodinách se může psychicky podepsat třeba na jeho nezletilých dětech.

Asistence 24 těžkooděnců

S podezřelými se pravidelně zachází velmi nedůstojně, přestože ještě nejsou ani obviněni z trestné činnosti. Existují případy, kdy podezřelý aktivista byl zadržen policisty za asistence 24 těžkooděnců, což je dle mého názoru zcela neadekvátní skutečnosti, že nakonec ani nebyl obviněn.

Prostory cel předběžného zadržení nejsou o nic méně deprimující než celý proces zadržení. To vše v zadržených osobách zanechává psychická traumata, která mohou mít i dlouhotrvající následky.

V některých zemích na západ od nás, není přitom možné, aby zadržení (vyjma nebezpečných osob) proběhlo před 6:30 hodin ráno či po 22:00 hodině večer. Takový postup by mohl být inspirací i pro naše složky.

JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM. je zakladatelem advokátní kanceláře MATZNER et. al.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud