Ministryně Benešová chystá novou databázi rozsudků | info.cz

Články odjinud

Ministryně Benešová chystá novou databázi rozsudků

Ministryně Benešová chystá novou databázi rozsudků
 

E15 | Jak soud rozhodl v podobném případu? V dědickém sporu, nezákonné exekuci či nezaplacených alimentech? Má vůbec smysl se soudit? Odpovědět na tyto otázky má pomoci nová databáze soudních rozhodnutí, kterou chystá rezort spravedlnosti pod vedením ministryně Marie Benešové (za ANO).

On-line databáze, ke které by veřejnost měla mít přístup do konce roku, se bude zatím týkat jen krajských soudů. „Plánujeme zveřejňování pravomocných civilních rozhodnutí krajských soudů v řízeních, kde figurují krajské soudy jako prvostupňové soudní instance,“ upřesnila mluvčí rezortu Lucie Machálková.

„Tímto krokem chceme posílit jednotnost judikatury, zkvalitnit vědecké bádání a zvýšit transparentnost soudního rozhodování, to vše skrze zpřístupnění informací veřejnosti vhodnou formou,“ dodala mluvčí.

Evidence soudních rozhodnutí už přitom existuje. Okresní, krajské a vrchní soudy v ní mají alespoň civilní i trestní rozsudky zveřejňovat už od roku 2011. Databáze však zeje prázdnotou. „Ten projekt podporuji s velkým povzdechem, protože kdyby nebyl po mém odchodu pozastaven, už to několik let mohlo být,“ řekl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09), který se o původní databázi zasadil.

Pokračování článku na E15.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud