Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mnozí manažeři se hlásí k úplatkům. Vědí vůbec, že je to trestné? Komentář Jana Januše

Mnozí manažeři se hlásí k úplatkům. Vědí vůbec, že je to trestné? Komentář Jana Januše

Kriminalita v České republice trvale klesá. Znamená to, že lidé páchají rok od roku méně trestných činů. Přesto se poradenské firmě EY přiznalo překvapivě vysoké procento manažerů k tomu, že by bylo kvůli zakázkám ochotno uplácet. Do toho se debatuje o zavádění nových trestných činů, od maření spravedlnosti až po postih fake news. Možná by se ale stačilo více věnovat osvětě a dostat lidem do hlav, že ne všechno, o čem si myslí, že je po právu, po právu skutečně je.

Troufnu si tvrdit, že značné procento lidí neví o tom, že i uplácení je trestné. Nejde tedy jen o toho, kdo úplatek vezme, ale i o toho, kdo jej dá. Trestní zákoník je ale v tomto ještě daleko přísnější. Trestná je i pouhá nabídka úplatku. A ten, kdo takovou nabídku dostane, by měl vše oznámit policii. I když ji nepřijme. Jinak riskuje, že bude popotahován za možný trestný čin nazvaný neoznámení trestného činu. I za ten mimochodem hrozí kriminál.

České trestní právo zkrátka nemá pro úplatkářství vůbec žádné pochopení. Možná vás překvapí, že úplatek nemusí mít prakticky žádnou hodnotu, nikde totiž není stanovena jeho minimální výše. Podplacení pak trestáme až šesti lety, přijetí úplatku dokonce až 12. 

Kde končí obchodní slušnost a začíná uplácení?

Řada českých manažerů ale jakoby si to neuvědomovala. Jak vyplývá z průzkumu poradenské společnosti EY „za účelem získání či udržení zakázky v dobách ekonomického poklesu je připraveno uplácet” 12 procent z nich. Mohlo by to vypadat jako dobrá zpráva, celosvětově jde totiž o 13 procent, na Slovensku pak dokonce o 44 procent. Přičemž naši východní sousedé jsou na samém chvostu žebříčku, když je překonávají jen Saudská Arábie s 54 procenty a Indonésie a Malajsie s 46 procenty. Dobrá zpráva to ale opravdu není.

Už 64 procent českých manažerů je totiž připraveno použít „některou z forem neetických obchodních praktik (úplatky, drahé dárky či výlety za zábavou)”. Připomeňme v této souvislosti už naznačenou širokou definici úplatku, kterou obsahuje trestní zákoník: „Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě, a na kterou není nárok.”

Ona výhoda přitom nemusí souviset jen s obstaráváním „věci obecného zájmu”, ale rovněž s „podnikáním svým nebo jiného”. A kdo určuje rozdíl mezi neoprávněnou výhodou a běžnou obchodní slušností? Primárně manažeři sami, sekundárně ale třeba také policie a následně státní zastupitelství a soudy.

Na Slovensku je situace daleko horší. Tam jde o 82 procent, vůbec nejvíce. Kam se hrabe Malajsie se 76 a Indonésie se 74 procenty. Průměr ve střední a východní Evropě je ale jen 40 a na západě pouhých 29 procent. Jak se s tím tito lidé morálně vypořádávají? Známou obezličkou, že to přece dělá „každý”? Evidentně nedělá. 

Klesající kriminalita versus volání po větší represi

Tato čísla jakoby odrážela jinou realitu, než jakou sledujeme v posledních letech ve statistikách Policie ČR a kterou vlastně dennodenně žijeme. Kriminalita rok od roku klesá a není to jen případ České republiky, pozitivní bilanci nedávno zveřejnilo třeba i Německo.

Nejhlasitější debaty spojené s trestním právem se ale vedou o to, zda by některé trestné činy neměly být postihovány přísněji a rovněž se řeší, zda nezavést také úplně nová vymezení trestné činnosti. Diskutuje se, zda by neměly existovat trestné činy jako maření spravedlnosti nebo zda by Česká republika neměla zavést speciální postih za šíření fake news.

Nepokrývá však už veškerou nebezpečnou činnost, kterou musí stát sankcionovat v nejhorších případech vězením, už současné znění trestního zákoníku? Jak jsme si ukázali už na úplatkářství a na široké definici úplatku, trestné činy bývají vymezeny tak široce, že se toho do jejich definic vejde opravdu hodně. Platí to třeba i u podvodu.

Výše popsaná čísla navíc spíše dokládají, že pokud někteří lidé pokládají něco za “správný”, řekněme “manažerský” přístup k věci, neodradí, opět některé z nich, ani to, že je dané jednání popsané v trestním zákoníku jako trestný čin. Možná ale o tom ani nevědí a etiku moc neřeší. Mají smůlu, v tomto stále platí, že neznalost zákona neomlouvá.

Řekněme si, co všechno je trestné

Tak tedy znovu, potřebujeme nové trestné činy? Nebo bychom se měli raději věnovat osvětě a hlasitě říkat třeba i oněm manažerům, těm jinak z podstaty své profese znalým, že úplatkářství opravdu není v pořádku a že za něj mohou být postiženi? A že za něj může rovněž zaplatit firma, kterou řídí? Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob to umožňuje a navíc disponuje drakoničtějšími tresty než trestní zákoník, dopadající na lidi.

Oněm manažerům, kteří jsou ochotni uplácet, bychom mohli vzkázat i to, že nejde jen o jejich aktuální byznys, ale že svým počínáním pokřivují celý trh. Je to naivní, ale kdyby se nenašel vůbec nikdo, kdo by byl ochotný nabídnout úplatek, korupce by vymizela. Tedy diskutujme a upozorňujme, co je špatně a trestní zákoník nechme v tomto být.

Zatím ale máme spíše opačné tendence. Vše řešit trestním právem a zákoník otevírat, kdykoliv se zdá, že po tom lidé volají. Musíme jim ale zejména vysvětlit, co po právu skutečně je a co není. S dojmy toho totiž u soudu moc neuhrajeme.

Přece jen ale ten průzkum EY můžeme vnímat i pozitivně. V dnešní paranoidní době, kdy se bojíme, v čem všem nás šmírují sociální sítě a co se z našeho počítače dostane ven, se řada lidí nebála přiznat k tomu, z čeho by mohla mít teoreticky nějaké problémy. Třeba ona paranoia ještě není tak velká. A nebo se naopak rozmáhá rezignace. Na cokoliv.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1