Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Může advokát přijmout předem prohraný spor? Je to etický prohřešek, říká advokátní doyen Bubník

Může advokát přijmout předem prohraný spor? Je to etický prohřešek, říká advokátní doyen Bubník

Pokud advokát přijme kauzu, u níž ví, že nemá šanci na úspěch, protože nárok není právně obhajitelný, a to jen proto, aby účtoval peníze, dopouští se etického prohřešku. Alespoň podle jednoho z doyenů české advokacie Gerhardta Bubníka. Někteří jeho mladší kolegové s ním ale nesouhlasí. Například podle bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové totiž záleží na zájmech klienta.

Advokátka a členka představenstva České advokátní komory Monika Novotná, která je partnerkou kanceláře Rödl & Partner, připomněla, že klientovi může jít například o daňový odpis pohledávky. Tedy o oficiální uznání, že se k penězům, na něž by měl  mít nárok, nedostane. Sama přitom podle svých slov nikdy nemůže klientovi slíbit, zda ve sporu skutečně zvítězí. Neví totiž, s čím přijde protistrana či zda ji klient říká skutečně všechno.

„Nejsem soudce, nesmím klienta soudit, ať udělal cokoliv,” říká pak advokát Miroslav Krutina, podle kterého není jeho povinností odříci spolupráci a nejít do prohrané bitvy, pokud to ale klient ví. S tímto postojem Bubník podle svých slov souhlasí. Podle Krutiny navíc žádná právní bitva není dopředu prohraná.

Slovní přestřelka proběhla u kulatého stolu Etika právnického stavu, na další z akcí Pražského právnického podzimu. Debata znovu ukázala, jak jsou etické otázky právnických profesí složité a kolik mají různých rozměrů.

Nastoupí místo práva hrubá síla?

Všechny advokátní profese mají společné hodnoty, ale zároveň se liší těmi, které odpovídají jejich konkrétní roli v právním systému. Alespoň podle dalšího z členů představenstva České advokátní komory Michala Žižlavského. U advokátů podle něj jde hlavně o ochranu zájmů klienta. Advokát je podle Žižlavského klientovým alter egem, které mu umožňuje projít složitým procesem, jež nezná a musí tak vždy stát na jeho straně.

Je důležité, aby se advokáti respektovali navzájem, ale i to, aby se mezi sebou respektovaly jednotlivé právní profese, jinak může místo právního systému nastoupit hrubá síla, varoval také Žižlavský.

Státní zástupce Ondřej Štastný pak jako mluvčí Unie státních zástupců připomněl slovní válku, kterou prostřednictvím „prohlášení a protiprohlášení” vedli před několika lety právě advokáti a státní zástupci. Podle něj už jde ale o minulost: „Doufám, že v současnosti a do budoucna bude respekt převažovat.”

Jak se rozhoduje v soudním senátu?

Etické otázky ale samozřejmě neřeší jen advokáti. Intenzivně o nich debatují například i soudci. Obsáhlá diskuse bude probíhat příští týden na dalším sněmu Soudcovské unie v Táboře.

Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové se shromáždění bude zabývat zejména třemi okruhy této oblasti. Rozebere například etické rozměry senátního rozhodování. Tedy případů, kdy nerozhoduje samosoudce, ale na rozsudku se musí domluvit tři lidé.

Podle Zemanové je důležité probrat například související vazby a to, k jakým důsledkům mohou vést. Každý soudce totiž musí být podle prezidentky osobností s pevnými názory, tento postoj ale musí přizpůsobit pravidlům senátního rozhodování. Soudci by měli řešit například i to, jakým způsobem probíhá v senátu diskuse či zda zpravodaj poctivě referuje o dané věci.

Soudci se chtějí na nadcházejícím táborském sněmu podle Zemanové bavit také o odvolacím řízení a o tom, jaké řešení v rámci něj mají volit ve chvíli, kdy jich je možných více. Podle prezidentky Soudcovské unie je totiž nutné vybrat to, které je nejlepší pro účastníky řízení, zjednodušeně řečeno pro ty souzené. Důležitým tématem nadcházejícího táborského sněmu ale bude i vyloučení soudců, třeba kvůli podjatosti.

Právo, nebo spravedlnost?

Daniela Zemanová rovněž vyzývá k rozpohybování diskuse napříč profesemi. Na soudcovskou etiku přitom mají jasné názory třeba i advokáti. Podle již zmíněného Gerhardta Bubníka je například problém, pokud soudce nejprve napíše výrok rozsudku a až poté vymýšlí odůvodnění, může pak být totiž šroubované.

V obecnější rovině jsou právnické etické otázky ještě složitější. Podle zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka se objevuje etický problém už ve chvíli, kdy je nutné volit mezi právem a spravedlností. Křeček se rovněž ptal na to, kde je právní jistota, pokud právo není jen textem zákona. Zatímco spravedlnost podle něj musí rozhodovat bez ohledu na své důsledky, právník by zavázané oči mít neměl.

Etická pravidla by přitom měla být právníkům napříště daleko šířeji vštěpována už při studiu. Děkan pražské právnické fakulty Jan Kuklík totiž rovněž uvedl, že v rámci nové akreditace by právě na výuku etických otázek měla škola klást do budoucna větší nároky, než je tomu v současnosti. Podle Kuklíka se tento problém nevyřeší zavedením jednoho povinného předmětu, je nutné k němu přistoupit komplexněji a do výuky zapojit i praktiky.

Protože jak děkan rovněž připomněl, společenské přijímání právníků není stále ideální a kritickou reflexi potřebuje i vlastní vnímání tohoto stavu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1